Proje Sorumlusu Nasıl Olunur? Proje Sorumlusu Ne İş Yapar?
Meslek Yazıları

Proje Sorumlusu Nasıl Olunur? Proje Sorumlusu Ne İş Yapar?

Başarılı bir proje sorumlusu olmak için proje yöneticiliği alanında beceri ve sektör hakkında yeterli bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Görev yaptığı kurumun projelerini planlayan, uygulayan ve takip eden proje sorumluları; projeden alınan faydanın artması için çaba gösterirler.

Proje Sorumlusu Nedir?

Proje sorumlusu; bir projenin planlanması, yönetimi ve uygulanması sürecinde liderlik ve yönlendirme sağlayan kişidir. Bu kişiler, projenin başından sonuna kadar sorumluluk alır ve proje ekibiyle birlikte çalışarak projenin hedeflerine ulaşmasını sağlar.

Proje sorumlusu, projenin başarılı bir şekilde tamamlanması için gereken görevleri yerine getirir. Bunlar arasında projenin kapsamının belirlenmesi, hedeflerin belirlenmesi, kaynakların planlanması ve yönetilmesi, zaman çizelgesinin oluşturulması, bütçenin kontrol edilmesi, risklerin değerlendirilmesi ve proje ekibinin yönetimi yer alır.

Proje Sorumlusu Ne İş Yapar?

Proje sorumlusu, projenin planlama ve uygulama sürecinin başarılı bir şekilde yürütülebilmesi için gereken görevleri yerine getirir.

Bir proje sorumlusu; projenin ilerlemesini izler, riskleri değerlendirir, problemleri belirler ve bu problemlerin çözümü için stratejiler belirler. Aynı zamanda proje ortakları ile iletişim halinde bulunur ve taraflar arasında kurulan iletişimin sağlıklı olması için çaba gösterir.

Proje sorumlusu; projenin hedeflerini belirler, proje süreci ile ilgili detaylı bir plan oluşturur, zaman çizelgesi düzenler ve projenin bütçesini en verimli biçimde yönetir. Ayrıca ekip üyeleri arasında güçlü bir iletişim sağlanması için onları yönlendirir ve görev dağılımı, motivasyon sağlama gibi süreçleri yönetir.

 

 

Proje Sorumlusu Olma Şartları Nelerdir?

Proje sorumlusu olma şartları aşağıda sıralanmıştır.

  • İlgili bölümlerden mezun olmak
  • Görev yapılacak sektör hakkında bilgi sahibi olmak
  • Liderlik özellikleri taşımak
  • İş disiplinine sahip olmak
  • Sorunlara hızlı çözümler bulabilmek
  • Ekip çalışması becerisi taşımak

Proje Sorumlusu Olmak için Hangi Eğitimler Alınır?

Proje sorumlusu olmak için özellikle bir bölüm bitirme zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak üniversite mezunu olan ve iyi seviyede yabancı dil bilen kişiler avantaj elde edecektir.

Aynı zamanda Toplantı Yönetimi Eğitimi ve Liderlik Eğitimi gibi sertifika programlarına katılım sağlamak iş başvurularında ön plana çıkma şansını arttıracaktır.

Proje Sorumlusu Maaşları Ne Kadar?

Proje sorumlusunun maaşı 20.500 TL ile 40.000 TL aralığındadır.

Proje sorumlusu maaş aralığını çalışılan iş yerinin yapısı, iş yapılan sektör, kişinin mesleki yetkinliği gibi faktörler etkilemektedir. Bir yıl deneyimli bir proje sorumlusu 20.500 TL maaş alır. İki yıl deneyime sahip proje sorumlusu yaklaşık 22.500 TL kazanırken üç yıl ve üzeri deneyimli proje sorumlusu ise 24.500 TL ile 40.000 TL arasında maaş alır.

Proje Sorumlusu Emeklilik Şartları Nelerdir?

Proje sorumlusu olarak görev yapan kişiler, 8 Eylül 1999'dan sonra özel sektörde işe başlamaları durumunda 7000 gün prim ödeyerek emeklilik yaşının gelmesini bekler. Bu kişiler; sigortalılık süresinden muaf tutulurlar ve erkekler 60, kadınlar 58 yaşında emekli olur. 1 Mayıs 2008’den sonra göreve başlayan bir proje sorumlusu, 7200 gün prim ödemelidir. Bu grupta yer alan kadınlar 58, erkekler 60-65 yaşında emekli olur.

Proje sorumlusu olarak görev yapan kişiler, 8 Eylül 1999'dan sonra kamuda işe başlamaları durumunda belirli süre prim öderler ve yaş kriterine bağlı tutulmazlar. Söz konusu prim süresi cinsiyete göre değişir. Kadınlar 20 sene, erkekler ise 25 sene prim ödemek zorundadır. 1 Mayıs 2008’den sonra göreve başlayan proje sorumluları ise 9000 gün prim ödemelidirler. Erkekler 60, kadınlar ise 58 yaşında emekli olur.

Devlette Proje Sorumlusu Nasıl Olunur?

Devlette proje sorumlusu olmak için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve kasten işlenmiş suçlar nedeniyle ceza almamış olmak gerekmektedir. Daha sonra ise görev yapılan sektöre hakim olunmalı ve Kamu Personel Seçme Sınavı’na (KPSS) girerek başarılı bir puan alınmalıdır.

Yurt Dışında Proje Sorumlusu Olmak için Ne Yapılmalıdır?

Yurt dışında proje sorumlusu olmak için üniversite mezunu olmak ve yurt dışında da geçerliliği bulunan bir diplomaya sahip olmak gerekmektedir. Bu gereklilikleri karşılayan bireyler, yurt dışında çalışma izni almalıdır. Aynı zamanda ileri seviyede yabancı dil bilinmesi yurt dışında görev yapmak isteyen bir proje sorumlusu için avantajlı bir durum olacaktır.

Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat