online-egitimler-bogazici-enstitusu
Müşteri İlişkileri Sorumlusu Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

Müşteri İlişkileri Sorumlusu Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?


Müşteri ilişkileri sorumlusu olarak görev yapmak isteyen kişiler için bir eğitim şartı bulunmamaktadır. Genelde üniversitede İşletme, İktisat gibi bölümleri okuyan veya müşteri ilişkileri ile ilgili eğitim programlarına katılım sağlayan kişiler bu mesleği icra eder. Müşteri ilişkileri sorumlusu; görev yaptığı şirketin müşterileri veya potansiyel müşterileriyle sürekli iletişim halinde olur, onların sorunlarını anlar ve bu sorunları çözmeye çalışır.

Müşteri İlişkileri Sorumlusu Nedir?

Müşteri ilişkileri sorumlusu, bir şirketin müşteri ilişkilerini yöneten ve müşteri memnuniyetini sağlamak için çalışan kişiye verilen mesleki unvandır. Bu kişiler görevlerini müşteri odaklı stratejiler geliştirmek, müşteri ilişkilerini sürdürmek ve şirketin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak amacıyla sürdürürler.

Müşteri ilişkileri sorumlusu; müşterilerle sürekli iletişim kurarak ihtiyaçlarını, beklentilerini ve sorunlarını anlamaya çalışır. Müşteri geri bildirimlerini toplar, analiz eder ve bu bilgileri şirket içinde ilgili departmanlara ileterek ürün veya hizmetlerin geliştirilmesine katkıda bulunur. Ayrıca müşteri şikayetlerini ele alır, çözüm sunar ve müşteri memnuniyetini arttırmak için gerekli adımları atar.

Müşteri İlişkileri Sorumlusu Ne İş Yapar?

Müşteri ilişkileri sorumlusu, bir şirketin müşterileriyle etkileşimini yöneterek müşteri memnuniyetini sağlamaktadır.

Müşteri ilişkileri sorumlusu, müşterilerle sürekli iletişim halinde olarak onların ihtiyaçlarını anlamaya çalışır ve bu ihtiyaçları karşılar. Ayrıca müşterilerle yaşanan sorunların belirlenmesini sağlayarak bu sorunları çözer ve müşterilere sunulan hizmetin kalitesini arttırır. Bu doğrultuda yeni stratejiler geliştirir ve müşterilere daha iyi bir deneyim sunar.

Müşteri ilişkileri sorumlusu, müşterilerden topladığı geri bildirimleri analiz eder ve gereken birimlere ileterek sunulan hizmetin verimliliğini yükseltmeyi amaçlar. Aynı zamanda yeni müşteriler kazanmak için pazarlama stratejilerinin geliştirilmesine yardımcı olur ve satış ekipleriyle iletişim halinde kalarak müşteri sadakatini kazanma çalışmalarını destekler.

 

 

Müşteri İlişkileri Sorumlusu Olma Şartları Nelerdir?

Müşteri ilişkileri sorumlusu olma şartları aşağıda sıralanmıştır.

 • İlgili alanlarda eğitim almak
 • Pazarlama alanında detaylı bilgi sahibi olmak
 • Müşteri iletişimi alanında başarılı olmak
 • Kriz yönetim becerisi taşımak
 • Güçlü iletişim kurabilmek
 • İkna kabiliyetine sahip olmak

Müşteri İlişkileri Sorumlusu Olmak için Hangi Eğitimler Alınır?

Alanında başarılı bir müşteri ilişkileri sorumlusu olmak için İşletme ya da İktisat gibi lisans programlarından mezun olmak gerekir. Ancak bu bölümleri bitirme şartı aranmamaktadır. Kendini müşteri ilişkileri, satış ve pazarlama alanında geliştiren kişiler de müşteri ilişkileri sorumlusu olarak görev yapabilir.

Müşteri ilişkileri sorumlusu olmak isteyen bireyler; Satış Uzmanlığı Eğitimi, Satış Teknikleri ve Pazarlama Eğitimi gibi sertifika programlarına katılım sağlayarak gelişimlerine katkıda bulunabilir.

Müşteri İlişkileri Sorumlusu Maaşları Ne Kadar?

Müşteri ilişkileri sorumlusunun maaşı 15.600 TL ile 25.500 TL aralığındadır.

Müşteri ilişkileri sorumlusu maaş aralığının belirlenmesinde prim ücreti, çalışılan firma ve kişinin mesleki tecrübesi yer alır. Müşteri ilişkileri sorumlusu ilk yıl 15.600 TL maaş alır, iki yıl deneyimli bir müşteri ilişkileri sorumlusu 17.000 TL, üç yıl ve üzeri kadar deneyime sahip bir müşteri ilişkileri sorumlusu ise 17.500 TL-25.500 TL aralığında maaş alır.

Müşteri İlişkileri Sorumlusu Emeklilik Şartları Nelerdir?

8 Eylül 1999'dan sonra sigortalı bir şekilde işe başlayan bir müşteri ilişkileri sorumlusu eğer kadınsa 58, erkekse 60 yaşında emekli olabilir. Bu kişiler emekli olmak için 7000 gün prim ödemelidir. Sigortalılık süresinden ise muaf tutulurlar. 1 Mayıs 2008 itibarıyla sigortalı bir şekilde işe başlayan bir müşteri ilişkileri sorumlusu ise eğer kadınsa 58, erkekse 60-65 yaş aralığında emekli olabilir. Bu kişiler emekli olmak için 7200 gün prim öder.

Yurt Dışında Müşteri İlişkileri Sorumlusu Olmak için Ne Yapılmalıdır?

Yurt dışında müşteri ilişkileri sorumlusu olmak için müşteri ilişkileri, pazarlama ve satış alanlarında donanımlı olmak gerekmektedir. Aynı zamanda yurt dışında da geçerliliği bulunan bir Pazarlama, İşletme gibi bölümlerin diplomasına veya müşteri ilişkilerinde katılım sağlanan eğitimlere dair bir belgeye sahip olmak gerekmektedir.

Gidilmesi planlanan ülkenin ana dilinin iyi seviyede bilinmesi de yurt dışında görev yapmayan isteyen bir müşteri ilişkileri sorumlusu için aranan şartlar arasında yer almaktadır. Kişinin iyi seviyede yabancı dil bilmesi müşterilerle ve görevini sürdürdüğü şirketin diğer departmanlarıyla kurduğu ilişkinin verimliliğini arttıracaktır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?