online-egitimler-bogazici-enstitusu
Muhasebe Sorumlusu Nasıl Olunur? Muhasebe Sorumlusu Ne İş Yapar?

Muhasebe Sorumlusu Nasıl Olunur? Muhasebe Sorumlusu Ne İş Yapar?


Lisans programları arasında yer alan İşletme, Muhasebe ve Finans Yönetimi gibi bölümlerinden mezun olan kişiler muhasebe sorumlusu olarak çalışabilir. Muhasebe sorumlusu; fatura işlemlerini raporlar, tahsilatların gerçekleştirilmesini sağlar ve nakit akışlarını tablo haline getirir.

Muhasebe Sorumlusu Nedir?

Muhasebe sorumlusu, bir şirket veya kuruluşun muhasebe işlerinden sorumlu olan kişiye verilen mesleki unvandır. Bu çalışanlar; finans departmanında görev yaparak şirketin finansal kayıtlarını düzenler, finansal işlemleri takip eder ve ilgili raporları hazırlar.

Muhasebe sorumlusu; şirketin finansal yönetimine önemli derecede katkıda bulunmaktadır. Doğru ve güncel finansal kayıtları tutar, şirketin karar alma süreçlerini destekler, mali riskleri azaltır ve yasal uyumluluğu sağlar. Aynı zamanda muhasebe sorumlusu, finansal analizler ve raporlar aracılığıyla şirketin mali performansını değerlendirir ve yöneticilere finansal kararlarında rehberlik eder.

Muhasebe Sorumlusu Ne İş Yapar?

Muhasebe sorumlusu, görevini sürdürdüğü işletmenin muhasebe işlemlerini yönetmekle sorumludur.

Muhasebe sorumlusu, günlük muhasebe kayıtlarını tutarak gelir ve giderlerin izlenmesini kolaylaştırır. Mali planlama işlemlerini düzenler, vergi yükümlülüklerini yerine getirir ve böylelikle vergi denetimlerine hazır olunmasını sağlar. Bu sayede şirketin finansal verimliliğinin artmasını ve yasal gerekliliklere uyulmasını sağlar. Aynı zamanda muhasebe sorumluları; görev yaptığı şirketin iç ve dış denetçileriyle işbirliği yaparak finansal kayıtların doğruluğunu ve uyumluluğunu kontrol eder. Mali revizyon süreçlerini de yöneterek ihtiyaç durumunda düzenleyici stratejiler geliştirir.

 

 

Muhasebe Sorumlusu Olma Şartları Nelerdir?

Muhasebe sorumlusu olma şartları aşağıda sıralanmıştır.

 • Muhasebe ve Denetim, İktisat, İşletme, Muhasebe ve Finans Yönetimi gibi bölümleri bitirmek
 • Muhasebe alanında detaylı bilgi sahibi olmak
 • MS Office programlarına hakim olmak
 • Analitik düşünebilmek
 • Çözüm odaklı çalışmak
 • Sayısal alanda başarılı olmak

Muhasebe Sorumlusu Olmak için Hangi Eğitimler Alınır?

Muhasebe sorumlusu olmak için lisans programları arasında yer alan Muhasebe ve Finans Yönetimi, İşletme, İktisat ya da Muhasebe ve Denetim Bölümü okunmalıdır.

Muhasebe alanında staj programlarına katılmak ise mesleki deneyim kazanmaya yardımcı olarak kişinin iş yaşamına daha hızlı adapte olmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda Vergi Hukuku Eğitimi, Temel Vergi Hukuku ve Muhasebe Eğitimi gibi sertifika programlarına katılım sağlamak kişinin iş başvurularında ön plana çıkmasına yardımcı olacaktır.

Muhasebe Sorumlusu Maaşları Ne Kadar?

Muhasebe sorumlusunun maaşı 14.700 TL ile 28.500 TL aralığında değişiklik göstermektedir.

Muhasebe sorumlusu maaş aralığını belirleyen etkenler arasında çalışılan kurum, sektör ve kişinin mesleki tecrübesi yer almaktadır. Muhasebe sorumlusu mesleğe yaklaşık 14.700 TL maaş ile başlar ancak iki yıl deneyimli bir muhasebe sorumlusu 19.000 TL, üç yıl ve üzeri deneyime sahip bir muhasebe sorumlusu ise 19.500 TL ile 28.500 TL arasında maaş alır.

Muhasebe Sorumlusu Emeklilik Şartları Nelerdir?

8 Eylül 1999'dan sonra kamuda çalışmaya başlayan bir muhasebe sorumlusu, yaş kriterinden muaf tutulur. Emeklilik yaşı kadınlarda 20 ve erkeklerde 25 senedir. 1 Mayıs 2008’den sonra kamuda çalışmaya başlayan bir muhasebe sorumlusu ise 9000 günlük primi doldurup yaş şartına uyduktan sonra emekli olabilir. Nitekim kadınlar 58 yaşında emekli olabilirken erkekler emekli olmak için 60 yaşını beklemek zorundadır.

8 Eylül 1999'dan sonra özel sektörde çalışmaya başlayan bir muhasebe sorumlusu, 7000 gün prim ödeyip yaş şartına uymak suretiyle sigortalılık süresinden muaf bir şekilde emekli olabilir. Bu grupta yer alan kadınlar 58, erkekler ise 60 yaşında emekli olabilir. 1 Mayıs 2008’den sonra özel sektörde çalışmaya başlayan bir muhasebe sorumlusu ise 7200 gün prim ödeyip yaş şartına uyduktan sonra emekli olabilir. Bu gruptaki kadınlar yine 58 yaşında emekli olabilir ama erkeklerin emeklilik yaşı 60’tan başlayıp kademeli şekilde artar ve 65’e kadar sürer.

Devlette Muhasebe Sorumlusu Nasıl Olunur?

Devlette muhasebe sorumlusu olmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve kasten işlenen suçlar sebebiyle ceza almamış olmak gerekmektedir. Bu şartları karşılayan ve İşletme, Finans Yönetimi, Muhasebe gibi bölümlerden mezun olan kişiler; Kamu Personel Seçme Sınavı’na (KPSS) girmelidir. KPSS’den başarılı bir puan alan kişiler güvenlik soruşturmalarından geçerek devlet kurumlarında görev yapabilir.

Yurt Dışında Muhasebe Sorumlusu Olmak için Ne Yapılmalıdır?

Yurt dışında muhasebe sorumlusu olmak için İşletme, Muhasebe ve Finans Yönetimi gibi lisans programlarından mezun olunarak yurt dışında da geçerliliği bulunan bir diplomaya sahip olmak gerekmektedir. Daha sonra ise yurt dışında çalışma izni alabilmek için ilgili yerlere başvurulmalıdır.

Muhasebe programlarını başarıyla kullanabilmek ve yabancı dil alanında gelişmiş olmak da aranan şartlar arasında yer almaktadır. Bu alanlarda sorun yaşayan kişiler, ilgili sertifika programlarına katılım sağlayarak mesleki gelişimlerine katkıda bulunabilir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?