online-egitimler-bogazici-enstitusu
Muhasebe Öğretmeni Nasıl Olunur? Muhasebe Öğretmeni Ne İş Yapar?

Muhasebe Öğretmeni Nasıl Olunur? Muhasebe Öğretmeni Ne İş Yapar?


İktisat ya da İşletme Bölümü’nden mezun olan ve formasyon eğitimini tamamlayan kişiler muhasebe öğretmeni olarak görev yapma şansına sahiptir. Muhasebe öğretmeni genellikle meslek liselerinde muhasebe alanında ders verir ve öğrencilerine sınav hazırlayarak gereken değerlendirmeleri yapar.

Muhasebe Öğretmeni Nedir?

Muhasebe öğretmeni, muhasebe ve finans alanında bilgi sahibi olan ve bu alanlarda eğitim veren kişiye verilen mesleki unvandır. Muhasebe öğretmenleri çoğunlukla meslek okullarında veya üniversitelerin ilgili bölümlerinde eğitim vermektedir. Bu öğretmenler, öğrencilerine muhasebe bilgisi ve finansal konularda pratik beceri kazandırmaktadır.

Muhasebe öğretmenleri; öğrencilerine finansal hesaplamaları ve kayıt tutma işlemlerini doğru bir şekilde yapmayı öğretirler. Bu alanlarda defter tutma yöntemleri, mali tabloların hazırlanması gibi konularda eğitim verirler. Öğrencilerine teorik bilginin yanında pratik muhasebe uygulamaları hakkında da bilgi veren muhasebe öğretmenleri; onların iş yaşamına hazırlanmalarına yardımcı olur.

 

 

Muhasebe Öğretmeni Ne İş Yapar?

Muhasebe öğretmeni, muhasebe ve finansal konularda eğitim vermekle sorumludur.

Muhasebe öğretmenleri sayesinde öğrenciler; muhasebe prensipleri, güncel muhasebe standartları, kayıt tutma yöntemleri, mali raporların oluşturulması ve mali durumları analiz etme gibi çeşitli konularda bilgi sahibi olma şansı elde ederler. Bu alanda görev yapan öğretmenlerin asıl amacı öğrencilerine muhasebe alanında gereken bilgileri vererek onları iş yaşamına hazırlamaktadır. Muhasebe öğretmenleri aynı zamanda işletme alanında sahip olduğu bilgi birikimiyle öğrencilerine işletmelerin finansal yönetimi ve bütçe oluşturma gibi konularda da eğitim vermektedir.

Muhasebe Öğretmeni Olma Şartları Nelerdir?

Muhasebe öğretmeni olma şartları aşağıda sıralanmıştır.

 • İşletme veya İktisat gibi bölümlerden mezun olmak
 • Formasyon eğitimi almak
 • Muhasebe alanında bilgi sahibi olmak
 • Güçlü bir anlatım becerisine sahip olmak
 • Etkili iletişim becerisi taşımak
 • Sabırlı olmak
 • Disiplinli bir iş anlayışıyla çalışmak

Muhasebe Öğretmeni Olmak için Hangi Eğitimler Alınır?

Muhasebe öğretmeni olmak için lisans programları arasında yer alan İktisat veya İşletme Bölümü’nden mezun olmak gerekmektedir. Bu bölümlerden mezun olan kişiler, formasyon eğitimi alarak muhasebe öğretmeni olarak görev yapabilir. Muhasebe öğretmeni olmak isteyen kişilerin 5 yıllık bir eğitim alması gerekmektedir. Bu eğitim süresinin 4 yılını lisans eğitimi kapsarken 1 yılını formasyon eğitimi kapsamaktadır.

Aynı zamanda katılım sağlanan Temel Muhasebe Eğitimi ya da Temel Vergi Hukuku ve Muhasebe Eğitimi gibi sertifika programları sayesinde kişi, muhasebe alanında gelişimine katkıda bulunur ve bilgi birikimini arttırır.

Muhasebe Öğretmeni Maaşları Ne Kadar?

Muhasebe öğretmeninin maaşı 16.500 TL ile 26.000 TL aralığındadır.

Muhasebe öğretmeni maaş aralığını belirleyen etkenler arasında kişinin çalıştığı eğitim kurumu, kurumun mali koşulları ve bağlı olunan sektör gibi faktörler yer alır. Muhasebe öğretmeni özelde 16.500 TL civarında maaş ile işe başlarken devlette 18.000 TL civarında maaş alarak çalışmaya başlar. İki yıl deneyimli bir muhasebe öğretmeni 19.800 TL, üç yıl ve üzeri deneyime sahip bir muhasebe öğretmeni ise 20.000 TL ile 26.000 TL arasında maaş almaktadır.

Muhasebe Öğretmeni Emeklilik Şartları Nelerdir?

Muhasebe öğretmeninin özel sektörde 8 Eylül 1999’dan sonra işe başlaması durumunda emekli olmak için 7000 günlük primini ödemeli ve yaş şartını sağlamalıdır. Sigortalılık süresinden muaf olan bu gruptaki erkekler 60, kadınlar ise 58 yaşında emekli olur. Muhasebe öğretmeninin özel sektörde 1 Mayıs 2008’den sonra çalışmaya başlaması durumunda emekli olmak için 7200 günlük primini ödemeli ve yaş kriterini yerine getirmelidir. Bu gruptaki erkekler 60-65 yaş aralığında emekli olabilirken kadınlar 58 yaşında emekli olmaktadır.

Muhasebe öğretmeninin 8 Eylül 1999'dan sonra kamuda işe başlaması durumunda emekli olmak için yaştan muaf tutularak prim öder. Kadınlar 20, erkekler 25 yıllık prim ödemek zorundadır. Muhasebe öğretmeni 1 Mayıs 2008’den sonra kamuda işe başladıysa emekli olmak için 9000 günlük primini ödemeli ve yaş kriterine uymalıdır. Bu grupta bulunan erkekler 60, kadınlar ise 58 yaşına gelince emekli olabilir.

Devlette Muhasebe Öğretmeni Nasıl Olunur?

Devlette muhasebe öğretmeni olmak için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması ve kamusal haklardan mahrum olunmaması gerekmektedir. Bu gereklilikleri karşılayan kişiler, İktisat ya da İşletme Bölümü’nden mezun olarak formasyon eğitimi almalıdır. Daha sonra ise Kamu Personel Seçme Sınavı’na (KPSS) girilmeli ve geçerli bir puan almalıdır.

Yurt Dışında Muhasebe Öğretmeni Olmak için Ne Yapılmalıdır?

Yurt dışında muhasebe öğretmeni olmak için İktisat veya İşletme gibi bölümlerden mezun olunarak formasyon eğitimi alınması ve bu eğitimlerin yurt dışında da geçerliliğinin bulunduğunun belgelendirilmesi gerekmektedir. Bu şartları karşılayan kişiler, yurt dışında çalışma izni almak için ilgili yerlere başvurmalıdır. Bu süreçte yabancı dil alanında yeterliliklerini kanıtlayan kişiler avantaj elde edecektir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?