Mermer Teknikeri Nasıl Olunur? Mermer Teknikeri Ne İş Yapar?

Mermer Teknikeri Nasıl Olunur? Mermer Teknikeri Ne İş Yapar?


Ön lisans programları arasında yer alan Doğal Yapı Taşları Teknolojisi Bölümü’nden mezun olan kişiler, mermer teknikeri olarak görev yapma şansına sahiptir. Mermer teknikeri; mermerin çıkarılması, işlenmesi aşamalarında görev alır ve mermer ocağını kullanıma hazır hale getirerek mermerin istenen şekle gelmesini sağlar.

Mermer Teknikeri Nedir?

Mermer teknikeri, mermer ile doğal taşların işlenmesi ve kullanımıyla ilgili hem teknik bilgiye hem de teknik becerilere sahip kişiye verilen mesleki unvandır. Bu teknikerler; mermer ocaklarında, fabrikalarda veya inşaat projelerinde çalışarak mermer ve doğal taşların kesimi, şekillendirilmesi, cilalanması, montajı gibi işlemleri gerçekleştirirler. Aynı zamanda mermer veya doğal taşların kalite kontrolünü yapar, ölçümleri alır ve projelerin tasarım ile uygulama aşamalarında görev alırlar.

Mermer teknikerleri, teknik çizimler ve planlara uygun olarak mermer ya da doğal taşların kesimini ve işlenmesini yaparlar. Kesme makineleri, tornalar, freze makineleri ve diğer işleme araçlarını kullanarak malzemeleri şekillendirerek istenilen özelliklere getirirler. Mermer veya doğal taşların cilalanması ve yüzey işlemelerini yaparak estetik görünüm elde eden mermer teknikerleri, inşaat ve dekorasyon projelerinde önemli bir rol oynarlar ve mermerler ile doğal taşların hem estetik hem de dayanıklı ürünlere dönüştürülmesini sağlarlar.

Mermer Teknikeri Ne İş Yapar?

Mermer teknikeri, mermer ve doğal taşların işlenmesi alanında sorumluluk sahibidir.

Mermer teknikerleri; mermerlerin ve doğal taşların kesilme, şekillendirme, cilalanma gibi süreçlerini gerçekleştirerek estetik ve dayanıklı ürünler oluştururlar. Bu aşamaları gerçekleştirirken önceden hazırlanmış teknik çizimler ile planlardan yararlanan mermer teknikerleri, müşteri memnuniyetini ön planda tutar ve ürünlerin onların taleplerine yönelik hazırlanmasını sağlar.

Aynı zamanda mermer teknikerleri, kontrol işlemleri yaparak ürünlerin doğru bir biçimde üretildiğinden ve kalite standartlarına uygun olup olmadığından emin olur. Alanında başarılı bir mermer teknikeri tüm bunlara ek olarak iş güvenliği alanında da dikkatli bir şekilde çalışmaktadır. Aksi takdirde mermer ve doğal taşların işlenme sürecinde tehlike oluşturabilecek durumlarla karşılaşılabilir.

 

 

Mermer Teknikeri Olma Şartları Nelerdir?

Mermer teknikeri olma şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Doğal Yapı Taşları Teknolojisi Bölümü’nden mezun olmak
 • Mermer işleme alanında bilgi sahibi olmak
 • Meslek hayatında ihtiyaç duyulan teknik becerilerde gelişmiş olmak
 • Ekip çalışmasına yatkın olmak
 • Sorumluluk bilinciyle hareket etmek

Mermer Teknikeri Olmak için Hangi Eğitimler Alınır?

Mermer teknikeri olmak için ön lisans programları arasında yer alan Doğal Yapı Taşları Teknolojisi Bölümü’nden mezun olunması gerekmektedir. Eğitim sürecinde veya sonrasında katılım sağlanan staj programları ise kişinin mesleki tecrübe kazanmasını sağlayarak iş bulma sürecini kolaylaştıracaktır.

Mermer Teknikeri Maaşları Ne Kadar?

Mermer teknikerinin maaşı 15.500 TL ile 21.000 TL aralığındadır.

Mermer teknikeri maaş aralığını çalışılan firma, kişinin alanında elde ettiği tecrübe gibi faktörler etkiler. Mermer teknikeri mesleğe yeni başladığında maaşı 15.500 TL civarındadır fakat tecrübeye bağlı olarak maaş 21.000 TL’ye kadar çıkabilir.

Mermer Teknikeri Emeklilik Şartları Nelerdir?

8 Eylül 1999'dan sonra işe başlamış bir mermer teknikeri, emekli olmak için yaş kriterine uymalı ve 7000 günlük prim süresini doldurmalıdır. Bu grupta yer alan kişiler sigortalılık süresinden muaf tutulmaktadır ve kadınlar 58, erkekler 60 yaşında emekli olmaya hak kazanır. 1 Mayıs 2008’den sonra işe başlamış bir mermer teknikeri ise emekli olmak için yaş kriterine uymalı ve 7200 günlük prim süresini doldurmalıdır. Bu sınıfta yer alan erkekler 60-65 yaş aralığında emekli olabilir fakat kadınlar 58 yaşında emekli olmaya hak kazanmaktadır.

Yurt Dışında Mermer Teknikeri Olmak için Ne Yapılmalıdır?

Yurt dışında mermer teknikeri olmak için Doğal Yapı Taşları Teknolojisi Bölümü’nden mezun olunması ve bu alanda alınan diplomanın yurt dışında da geçerli olduğunun belgelendirilmesi gerekmektedir. Bu gereklilikleri yerine getiren mermer teknikerleri, yurt dışında çalışma izni almak için ilgili kurumlara başvurmalıdır.

Aynı zamanda yurt dışında görev yapmak isteyen bir mermer teknikerinin gitmeyi planladığı ülkenin ana diline hakim olması gerekmektedir. Bu alanda sorun yaşayan kişilerin yabancı dil eğitimlerine katılım sağlaması doğru bir tercih olacaktır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?