online-egitimler-bogazici-enstitusu
Maliyet Muhasebesi Uzmanı Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

Maliyet Muhasebesi Uzmanı Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?


Ekonometri, İşletme, Maliye, Muhasebe ve Finans Yönetimi gibi alanlarda lisans eğitimi alan kişiler maliyet muhasebesi uzmanı olarak çalışma şansına sahiptir. Maliyet muhasebesi uzmanı; çalıştığı kurumdaki üretim süreçlerine ilişkin vergi, taşımacılık, kullanılan malzeme ve iş gücü gibi kriterleri göz önünde bulundurarak maliyet hesabı yapar, yaptığı hesapları raporlar ve maliyetin en az seviyeye indirilmesi için önerilerde bulunur.

Maliyet Muhasebesi Uzmanı Nedir?

Maliyet muhasebesi uzmanı; bir organizasyonun ya da şirketin üretim süreçlerini, faaliyetlerini ve projelerini maliyet açısından analiz eden kişiye verilen mesleki ünvandır. Bu uzmanla; malzeme, işçilik, enerji, üretim süreci ve diğer kaynakların kullanımını takip ederler. Aynı zamanda işletmenin üretim veya hizmet faaliyetlerinin maliyetini doğru bir şekilde hesaplarlar.

Maliyet muhasebesi uzmanları; organizasyonun ya da şirketin maliyet yapısını anlamak, verimliliği arttırmak ve kaynakları en iyi şekilde kullanmak için analitik becerilerini kullanırlar. Bu uzmanlar, maliyetleri azaltma fırsatlarını belirlerken aynı zamanda işletmenin karlılığını artıracak stratejileri önerme yeteneğine sahiptirler. Ayrıca finansal raporlar hazırlayarak üst düzey yöneticilere ve karar vericilere maliyetle ilgili bilgi sunarlar.

Maliyet Muhasebesi Uzmanı Ne İş Yapar?

Maliyet muhasebesi uzmanı, bir işletmenin maliyetlerini etkili bir şekilde yönetir ve analiz eder.

Maliyet muhasebesi uzmanı; malzeme tüketimi, enerji giderleri ve işçilik maliyetleri gibi faktörleri göz önünde bulunarak ürün ya da hizmet maliyetlerini hesaplar. Daha sonra ise bu maliyetler hesaplamalarından faydalanarak gereken raporları oluşturur ve yetkililere sunar. Aynı zamanda maliyet merkezlerini belirleyerek işletmenin farklı departmanlarını takip eder ve karşılaştırmalar yapar.

Maliyet muhasebesi uzmanlarının görevleri arasında bütçe oluşturma, maliyet tahmini yapma ve fiyatlandırma stratejileri geliştirme de bulunur. İşletmenin maliyet yapısını analiz ederek verimliliği artırmak ve gereksiz harcamaları azaltmak için öneriler sunan bu uzmanlar; maliyetlerin düşürülmesi veya optimum maliyet seviyelerinin belirlenmesi için işletmenin yönetim kademesine danışmanlık yaparlar.

 

 

Maliyet Muhasebesi Uzmanı Olma Şartları Nelerdir?

Maliyet muhasebesi uzmanı olma şartları aşağıda sıralanmıştır.

 • İşletme, Maliye, Ekonometri, Muhasebe ve Finans Yönetimi gibi bölümlerden mezun olmak
 • Microsoft Office programlarına hakim olmak
 • Maliyet muhasebesi alanında bilgili olmak
 • ERP programları ve SAP CO gibi alanlarda bilgili olmak
 • Analitik düşünebilmek
 • Disiplinli bir iş anlayışıyla çalışmak
 • Matematiksel hesaplarda başarılı olmak

Maliyet Muhasebesi Uzmanı Olmak için Hangi Eğitimler Alınır?

Maliyet muhasebesi uzmanı olmak için Ekonometri, İşletme, Maliye ya da Muhasebe ve Finans Yönetimi gibi bölümlerden mezun olmak gerekmektedir. Bu alanda iş bulma sürecinin kolaylaşması için gereken muhasebe programlarına hakim olunmalıdır.

Aynı zamanda Microsoft Office Programları Eğitimi gibi sertifika programlarına katılan kişiler, öz geçmişlerini güçlendirerek yetkinliklerini kanıtlayabilirler.

Maliyet Muhasebesi Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Maliyet muhasebesi uzmanının maaşı 16.500 TL ile 27.500 TL arasındadır.

Maliyet muhasebesi uzmanı maaş aralığını çalışanın görev yaptığı kurum ve alanında edindiği tecrübe gibi faktörler belirlemektedir. Maliyet muhasebesi uzmanı 16.500 TL civarında maaş ile işe başlarken tecrübe kazandıktan sonra maaşı 27.500 TL’ye kadar çıkmaktadır.

Maliyet Muhasebesi Uzmanı Emeklilik Şartları Nelerdir?

8 Eylül 1999'dan sonra maliyet muhasebesi uzmanı olarak çalışmaya başlayan kadınlar 7000 gün prim ödedikten sonra 58 yaşında, erkekler ise 7000 gün prim ödedikten sonra 60 yaşında emekli olabilir. Bu gruptaki çalışanların emeklilik kriterleri arasında sigortalılık süresi bulunmamaktadır. 1 Mayıs 2008’den sonra maliyet muhasebesi uzmanı olarak çalışmaya başlayan kadınlar 7200 gün prim ödedikten sonra 58 yaşında, erkekler ise 7200 gün prim ödedikten sonra 60-65 yaş aralığında emekliliğe ayrılabilir. 

Yurt Dışında Maliyet Muhasebesi Uzmanı Olmak için Ne Yapılmalıdır?

Yurt dışında maliyet muhasebesi uzmanı olmak için İşletme, Ekonometri, Maliye, Muhasebe ve Finans Yönetimi gibi bölümlerden mezun olmak gerekmektedir. Bu alanlarda yurt dışında da geçerliliği bulunan bir diplomaya sahip olan kişiler, gereken belgeleri düzenleyerek ilgili alanlara başvurmalı ve yurt dışında çalışma izni almalıdır.

Yurt dışında görev yapmak isteyen bir maliyet muhasebesi uzmanının taşıması gereken nitelikler arasında ileri seviyede yabancı dil bilmek de yer alır. Bu alanda sorun yaşayan kişilerin online yabancı dil eğitimlerine katılması avantajlı bir durum olacaktır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?