Ahşap Doğrama Ustası Nasıl Olunur? Ahşap Doğrama Ustası Ne İş Yapar?

Ahşap Doğrama Ustası Nasıl Olunur? Ahşap Doğrama Ustası Ne İş Yapar?


Ahşap doğrama ustası ahşaptan yapılan ürünlerin üretiminden sorumludur, ahşabın doğrama, çizim ve kaplama aşamalarında görev alır. Ahşap doğrama ustası olmak için Ahşap Doğrama Ustalığı Eğitimi’ne katılıp sertifika almak veya meslek liselerinin ilgili bölümünü bitirmek gerekir. Ayrıca bu mesleği yapmak için belli süreliğine çıraklık ve sonrasında kalfalık yapmak gerekir.

Ahşap Doğrama Ustası Nedir?

Ahşap doğrama ustası ahşabın şekillenmesi, doğranması ve kaplanması gibi görevleri yerine getiren çalışandır. Ahşap doğrama ustaları belirlenen modele uygun olarak, gerekli ekipmanlar yardımıyla ahşabın kesilmesi görevini yerine getirir.

Ahşap doğrama ustalığı, bilgi ve tecrübe gerektiren bir meslektir. Bu mesleği yapacak kişilerin hangi araç gereçleri kullanarak ahşabı doğraması, şekillendirmesi gerektiğini bilmesi gerekir. Ayrıca ahşap doğramak ince bir iş olduğundan bu meslekte çırak ve kalfa olarak belirli bir süre deneyim kazanmak da önemlidir.

Ahşap doğrama ustaları, ahşaptan yapılan ürünlerin üretiminde çalışır. Örneğin kapılar, pencere çerçeveleri, panolar, dolaplar gibi birçok ahşap ürünün tasarımı, imalatı ve monte edilmesi gibi alanlarda ahşap doğrama ustası görev alır.

Ahşap Doğrama Ustası Ne İş Yapar?

Ahşap doğrama ustası; kapı, pencere, dolap, pano, süs eşyası, mobilya, tiny house gibi ahşaptan üretilen her türlü ürünün tasarımı, çizimi, imalatı ve monte edilmesi alanlarında görev yapar.

Ahşap doğrama ustaları ahşap parçalarını belirlenen boyutta keserler, kestikleri parçaları birleştirerek pencere, mobilya, kapı gibi ürünleri monte ederler, ahşap ürünlerde meydana gelen hasarların giderilmesinde görev alırlar. Müşterinin taleplerine uygun tasarımların geliştirilmesi, imalat için gerekli malzemelerin temin edilmesi gibi alanlarda da görev alırlar.

 

 

Ahşap Doğrama Ustası Olma Şartları Nelerdir?

Ahşap doğrama ustası olma şartları aşağıda sıralanmıştır.

 • Ahşap doğramacılığı alanında eğitim almak
 • Ahşap doğramacılığı alanında mesleki yeterlilik belgesi almak
 • Gerekli malzeme ve kesim tekniklerine hakim olmak
 • Titiz ve dikkatli olmak
 • Tasarım yeteneğine sahip olmak

Ahşap Doğrama Ustası Olmak için Hangi Eğitimler Alınır?

Ahşap doğrama ustası olmak için ahşap doğramacılığı üzerine meslek lisesinde ya da MEB onaylı eğitim veren kurumlarda eğitim almalıdır. Meslek lisesinde eğitim almayan kişilerin ahşap doğrama ustası olmak için halk eğitim merkezleri gibi kurumlardan bu alanda eğitim ve yeterlilik belgesi alması gerekir.

Ahşap doğramacılığında usta olmak için öncesinde kalfalık eğitimi ve belgesi almak, kalfalık pozisyonunda çalışmak da gerekir.

Ahşap Doğrama Ustası Nerelerde Çalışabilir?

Ahşap doğrama ustası mobilya üretimi, inşaat sektörü veya ahşap işleme atölyelerinde çalışır. Ahşap ürünün üretildiği hemen her yerde çalışma imkanına sahiptir.

Ahşap Doğrama Ustası Maaşları Ne Kadar?

Ahşap doğrama ustası maaşları 23.000 TL ile 35.000 TL aralığındadır.

Ahşap doğrama ustası maaş aralığı, kişinin mesleki tecrübesine ve çalıştığı işi yerine göre farklılık gösterir. Örneğin meslekte yeni bir ahşap doğrama ustası ortalama 23.000 TL maaş alırken deneyimi arttıkça maaşı da 35.000 TL’ye kadar çıkar.

Ahşap Doğrama Ustası Emeklilik Şartları Nelerdir?

Ahşap doğrama ustası yalnızca özel sektörde çalıştığı için emeklilik şartları da bu kriter üzerinden değerlendirilir.

Özel sektörde ahşap doğrama ustası olarak çalışan erkekler, 8 Eylül 1999'dan sonra işe başladılarsa sigortalılık süresi önemli olmaksızın 7000 gün prim ödediği takdirde 60 yaşında emekli olurlar. 1 Mayıs 2008 itibarıyla işe başlayan erkeklerin ise 7200 prim günü sayısını doldurma şartını sağlaması gerekir. Bu kişiler için emeklilik yaşı kademeli olarak artar ve 60 yaşından başlayıp 65'e kadar devam eder.

Özelde ahşap doğrama ustası olarak çalışan kadınlar, 8 Eylül 1999'dan sonra işe başladılarsa sigortalılık süresi önemli olmaksızın 7000 gün prim ödedikleri takdirde 58 yaşında emekli olur. 1 Mayıs 2008 itibarıyla işe başlayan kadınlar ise sigortalılık süresi önemli olmaksızın 7200 gün prim ödedikleri sürece 58 yaşında emekli olmaya hak kazanır.

Yurt Dışında Ahşap Doğrama Ustası Olmak için Ne Yapılmalıdır?

Yurt dışında ahşap doğrama ustası olmak için ahşap doğramacılığı alanında ustalık düzeyinde bilgiye ve deneyime sahip olmak, ahşap doğrama ustalığı alanında yurt dışında geçerli bir mesleki yeterlilik belgesi almak gerekir.

Tüm bunların dışında kişinin gideceği ülkenin dilini bilmesi ve çalışma izni alması da gerekir. Çalışma izni almak için ahşap doğrama ustasının yurt dışına çıkış yasağının olmaması önemlidir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?