Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-28T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?

Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?


Meslek seçimi yapmadan önce doğru meslek seçimi nasıl yapılır bunu öğrenmeniz gerekmektedir. Belki de ömür boyu yapacağınız o işi doğru seçerseniz hayat boyu mutlu olursunuz. Doğru meslek seçimi yapmak için kendinizi tanımalı, hedeflerinizi bilmeli ve isteklerinizi gözden geçirmelisiniz. Meslek seçimi nasıl yapılır birlikte inceleyelim.

Doğru Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?

Doğru meslek seçimi şu şekilde yapılır:

 1. Kendinizi tanıyın
 2. Güçlü yanlarınızı keşfedin
 3. Hedeflerinizi belirleyin
 4. Yeteneklerinizin farkına varın
 5. Vazgeçmeyi bilin

1. Kendinizi Tanıyın

Doğru meslek seçimi nasıl yapılır? Tabii ki kendinizi tanımaya başlayarak. Doğru meslek seçimi yapmadan önce kendinizi tanımanız, nelere ilgi duyduğunuz bilmeniz, nelerden keyif aldığınızın farkına varmanız gerekmektedir. Eğer neleri sevip neleri sevmediğinizi iyi kavrarsanız doğru meslek seçimi yaparken de yanılgıya düşmezsiniz. Belki de bir ömür yapacağınız mesleğinizi mutsuz ve huzursuz yapmaz, keyif aldığınız bir iş ile yıllarınızı geçirirsiniz. Bu nedenlerden ötürü meslek seçimi yapmadan önce mutlaka kendinizi iyi tanıyın.

2. Güçlü Yanlarınızı Keşfedin

Meslek seçimi güçlü ve öne çıkan yanlarınız ile yapılmalıdır. İletişim yetenekleriniz kuvvetli mi? O zaman iletişim ile ilgili bir iş yapabilirsiniz. İnsanları kolay mı ikna ediyorsunuz? O zaman sizden harika bir satışçı olabilir. Eğlenceli bir insan mısınız? İnsanlar sizi hep komik mi bulur? Öyleyse kreatif işlere odaklanın. Özetle meslek seçimi yapmadan önce güçlü yanlarınızı keşfedin ve buna göre hareket edin.

 

 

3. Hedeflerinizi Belirleyin

Meslek seçimi yaparken yapılan en büyük hatalardan biri de ileriye dönük hedefleri belirlememektir. Çok uzun vadeli olmasa bile en azından 5 yıl sonrası için belirleyeceğiniz hedefler, meslek seçimi yaparken sizlere çok yardımcı olacaktır. Hedefleriniz doğrultusunda seçilen bir meslek hem size ilerlemek istediğiniz noktaya taşıyacak hem de daima motive edecektir.

4. Yeteneklerinizin Farkına Varın

Yeteneklerinize uygun bir meslek seçimi, sizi kesin başarıya ulaştıracaktır. Bu nedenle hangi alana ilgi duyduğunuzu ve ilgi duyduğunuz alanda ne kadar becerikli olduğunuz bilmeniz gerekiyor. Aynı zamanda üniversite bölümleri seçerken de bu seçeneği akılda tutmak da fayda var. Çünkü sayısal bir zekaya sahip iseniz sözel bir bölümde okumak sizi zorlayacaktır. Aynı şekilde sözel yanınız daha iyiyse matematiksel bir bölümde okumak sizi başarısızlığa uğratacaktır. Doğru meslek seçimi yapmadan önce neye yeteneğiniz olduğunun farkına varın.

5. Vazgeçmeyi Bilin

Yanlış bir tercih yaptıysanız ve bu durum size her geçen gün mutsuz ediyorsa vazgeçmeyi bilmeniz gerekiyor. Belki şu an kendinize bir meslek seçtiniz ancak yaşınız, ekonomik ya da sosyal durumunuz bu işi bırakmaktan sizi alıkoyuyor olabilir. Ancak iyi bir planlama ve iyi bir hedefleme ile sizi mutsuz eden şeyden vazgeçmek çok kolay olacaktır. Zamanınızı sevmediğiniz bir işi yapmak ile harcamayın, doğru meslek seçimine karar verdiyseniz harekete geçin.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?