Tüm kişisel gelişim eğitimlerinde net 75 TL indirim sizleri bekliyor! Son 4 Gün
MBA Nedir? MBA Programı Başarılı Bir Kariyer Sağlar mı?

MBA Nedir? MBA Programı Başarılı Bir Kariyer Sağlar mı?


MBA, orijinal adıyla Master of Business Administration, adını sıkça duyduğumuz bir kavramdır. Peki tam olarak nedir MBA? MBA, Türkçe adıyla İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı, lisansüstü bir eğitim programıdır ve iş insanlarının kendilerini geliştirerek iş hayatında öne çıkması amacıyla sunulmaktadır. İş hayatında başarıya giden yolda MBA eğitiminin önemi ve gerekliliği gün geçtikçe artarak kabul görmektedir.

MBA’nın Amacı Nedir?

MBA eğitiminin amacı; iş dünyası, iş yönetimi ve işletmelere dair kapsamlı bilgiler sunmak, verilen teknik bilgilerin iş hayatında nasıl uygulanacağı konusunu aktarmak ve iş insanlarının kariyerlerine doğru şekilde yön vermelerine yardımcı olarak başarıya ulaşmalarını sağlamaktır. MBA eğitimini gereken yeterlilik ile tamamlayan kişiler; bir işletmenin fonksiyonları, bu temel fonksiyonların işleyişi, işletme stratejileri bilgilerini edinir ve işletme kararlarını doğru şekilde vererek iş süreçlerini analiz edebilme yetkinliğine sahip olur.

MBA Programına Kimler Katılabilir?

Dört yıllık lisans eğitimini tamamlayan herkes MBA programına katılabilir. MBA eğitimine başvurabilmek için lisans eğitiminin İşletme üzerine olması şartı bulunmamaktadır. Herhangi bir alanda üniversite eğitimini tamamlayan ve işletme yönetimi alanında master yapmak isteyen herkes, MBA eğitimi alma hakkına sahiptir.

MBA Eğitiminin İçeriği Nedir?

Lisans sonrası lisansüstü işletme eğitimi olarak tanımlayabileceğimiz MBA, çok kapsamlı bir eğitim programıdır. İş dünyasında öne çıkmak isteyen kişilerin tercih ettiği bu eğitim ile iş süreçlerini etkin ve doğru şekilde yönetebilmek için gereken tüm bilgiler edinilmektedir. MBA eğitimi içeriğinde; iletişim, liderlik, pazarlama, insan kaynakları, ekonomi, finans ve girişimcilik gibi gerekli temel eğitimlerin yanı sıra yönetim sistemleri, operasyon süreçleri ve stratejik planlama gibi uzmanlık alanları da bulunmaktadır. MBA eğitimine sahip kişiler, edindikleri bilgi ve yetkinlikler ile iş hayatında daha aktif rol alarak içerisinde bulundukları kurumlara artı değer katmaktadır.

MBA Programı Avantajları Nelerdir?

1900’lerin başında Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk mezunlarını veren MBA programı, iş hayatında pek çok avantajı beraberinde getiren bir yeterlilik seviyesini temsil etmektedir. Son 20 senedir gerek ülkemizde gerek dünya genelinde, mezunlarının başarısı gözle görülür seviyeye ulaşmış durumdadır. Günümüzde işe alımlarda öne çıkmayı sağlayan MBA, iş hayatında doğru teknikler ile başarıya ulaşmak ve ulaşılan başarıyı etkili stratejiler ile muhafaza edebilmek için alınabilecek en kapsamlı işletme eğitim programlarının başında gelmektedir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?