Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-11-29T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
MBA Nedir?

MBA Nedir?


MBA, işletme yönetimi alanında bireylere uzmanlık sağlayan bir yüksek lisans programıdır. MBA’nın açılımı Master of Business Administration olarak bilinmektedir. MBA eğitiminde işletme yönetimine ilişkin muhasebe, istatistik ve yönetim stratejisi alanlarına yönelik bilgi verilir.

MBA eğitimini tamamlayan kişiler, günümüzde birçok kurum ve kuruluşun daha profesyonel seviyede hizmet vermesini sağlamak açısından önemli rol oynamaktadır. İşletme yönetimi dalında yetkinlik kazanmak isteyen bireyler, istedikleri MBA türünü seçip eğitimlerini tamamlayarak çeşitli alanlarda faaliyet gösteren şirketlerde istihdam edilmektedir.

MBA Ne Demek?

mba ne demek

MBA, tam adıyla Master of Business Administration, kelime anlamı olarak İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı demektir. MBA, işletme yönetimi dalında kendini geliştirmek isteyen kişilere yönelik eğitim veren bir lisansüstü eğitim programıdır.

MBA, diğer adıyla İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı, işletme alanında kendini geliştirmek ve bilgi birikimini arttırmak isteyen bireylere yönelik düzenlenen bir eğitimdir. MBA eğitiminde işletme hukuku, yönetimi ile organizasyonu alanlarında kapsamlı bilgi verilmektedir. MBA, lisansüstü düzeyde eğitim veren bir programdır.

MBA Açılımı Nedir?

MBA kavramının açılımı Master of Business Administration’dır. Master of Business Administration kavramı Türkçede İşletme Yönetimi Yüksek Lisans Programı’nı ifade etmektedir.

MBA Amacı Nedir?

MBA programının amacı, işletme yönetimi alanında donanımlı ve uzman bireyleri yetiştirmektir. MBA eğitimi, kişilerin işletme yönetimi alanındaki bilgi birikimini arttırmasını sağlayarak şirketlere bu alanda profesyonel destek sağlamasına aracı olmayı amaç edinir.

MBA eğitimi sayesinde kişiler işletmelerin özellikleri, işletme organizasyonunun yapısı ve işletme hukuku gibi alanlarda bilgi sahibi olmaktadır. MBA eğitim programı, kişinin işletme yönetimi alanında bilgi düzeyini arttırmasına katkı sunar. Böylece kişi, işletme yönetimi alanında istihdam edilebilir, çeşitli şirketlerin ya da kurumların idari kadrolarında görev yapabilir veya akademik çalışmalarda bulunabilir.

MBA Yapmak Ne Demek?

mba yapmak

MBA yapmak, Master of Business Administration yani İşletme Yönetimi Yüksek Lisans programındaki derslere kayıt yaptırmak ve derslere katılmak demektir. MBA yapmak, kişinin işletme yönetimi alanında lisansüstü eğitim aldığını gösteren bir ifadedir.

MBA, Master of Business Administration kelimelerinin baş harflerinden oluştuğu için MBA programına kaydolan kişiler kısaca “MBA yapmak” ifadesini kullanmayı tercih eder.

 

 

MBA Eğitim Türleri Nedir?

MBA eğitim türleri şu şekilde sıralanabilir:

 1. Tam zamanlı MBA
 2. Hızlandırılmış MBA eğitimi
 3. Yarı zamanlı MBA
 4. Uzaktan MBA eğitimi
 5. Tezsiz MBA
 6. Yönetici (Executive) MBA
 7. Çifte (Dual) MBA eğitimi

1. Tam Zamanlı MBA

MBA eğitim türleri arasında en çok tercih edilenlerden biri tam zamanlı MBA’dır. Tam zamanlı MBA, kişinin işletme yönetimi alanında örgün olarak bir veya iki yıl boyunca eğitim almasıdır.

Tam zamanlı MBA eğitiminde dersler hafta içi yapılır ve öğrenciler eğitimleri yüz yüze olacak şekilde alır. Tam zamanlı MBA programında dersler örgün eğitim sistemine uygun olarak düzenlenir.

2. Hızlandırılmış MBA Eğitimi

Hızlandırılmış MBA eğitimi, işletme yönetimi alanındaki bilgilerin hızlı ve yoğun bir şekilde verildiği bir kurs programıdır. Hızlandırılmış MBA eğitimi, hızlı bir şekilde MBA diploması alıp bu alanda istihdam edilmek isteyen kişilere yöneliktir.

Hızlandırılmış MBA eğitimi yoğun bir programa sahip olduğu için bu eğitimde dönem arası tatiller yoktur. Hızlandırılmış MBA programında derslerin tamamı öğretilene kadar süreç yoğun bir şekilde ilerler.

3. Yarı Zamanlı MBA

Yarı zamanlı MBA eğitimi, MBA eğitim türleri arasında yer alan bir diğer programdır. Yarı zamanlı MBA, İşletme Yönetimi Yüksek Lisans derslerinin günün yarısında, belli saatlerde verildiği bir eğitim programıdır.

Yarı zamanlı MBA, genellikle çalışan kişilere yöneliktir. Hem iş hayatına hem de akademik hayata devam etmek isteyen kişiler yarı zamanlı MBA eğitimi alarak işletme yönetimi alanında bilgi birikimini yükseltebilir. Dolayısıyla yarı zamanlı MBA programı dersleri, kişinin çalışma saatlerine denk gelmeyecek şekilde ayarlanır. Yarı zamanlı MBA eğitiminde ders süreleri kısadır ve bu program ortalama 3 yıl içerisinde tamamlanır. 

4. Uzaktan MBA Eğitimi

Uzaktan MBA eğitimi, İşletme Yönetimi Yüksek Lisans Programı’nda bulunan derslerin uzaktan eğitim yöntemine göre verilmesidir. MBA eğitim türleri arasında en çok tercih edilenlerden biri olan uzaktan MBA programı tam ya da yarı zamanlı olarak düzenlenebilir.

Uzaktan MBA eğitiminde dersler; video konferans, canlı yayın ya da video içerik halinde yürütülebilir. Uzaktan MBA programının uzaktan eğitim sistemine göre yürütülmesi, kişinin mekan ve zaman engeline takılmadan dilediği şekilde dersleri takip etmesini sağlar.

5. Tezsiz MBA

Tezsiz MBA, İşletme Yönetimi Yüksek Lisans Programı’nı bitirmek için tez hazırlama koşulunun bulunmadığı bir eğitimdir. Tezsiz MBA programı ücretleri genel olarak tam zamanlı ya da tezli MBA programına kıyasla daha azdır.

MBA eğitiminin bu türünde kişi ders sürecini tamamladıktan sonra tez yazmak zorunda değildir. Böylece süreç daha hızlı biter ve kişi kısa sürede MBA eğitimi diploması alabilir. Tezsiz MBA programı ortalama 1,5 yıl sürer.

6. Yönetici (Executive) MBA

MBA eğitim türleri arasında yönetici (executive) MBA programı da bulunur. Yönetici (executive) MBA programı, 4 sene ve üzeri kadar iş tecrübesi edinen kişilerin kayıt yaptırabildiği MBA eğitim türüdür.

Yönetici MBA eğitimine katılmak için kişiden beklenen kriterler, MBA eğitiminin alınacağı kuruma göre değişebilir. Yönetici (executive) MBA eğitimi, şirketlerde yönetici olarak çalışmak isteyen kişilerin işletme yönetimi alanında profesyonelleşmesini sağlayarak yaptığı işi geliştirmesine katkı sunmaktadır.

7. Çifte (Dual) MBA Eğitimi

Çifte (dual) MBA, eş zamanlı olarak iki farklı yüksek lisans eğitimi almayı sağlayan bir MBA eğitim türüdür.

Çifte (dual) MBA aracılığıyla kişi bir yandan MBA eğitimi alırken bir yandan başka bir alanda yüksek lisans eğitimi alabilir. Çifte (dual) MBA programı, kişinin aynı anda iki adet yüksek lisans diploması almasını sağlayarak iş dünyasında rakiplerinden önde olmasına katkı sunar.

MBA Programında Hangi Dersler Okutulur?

MBA programında okutulan dersler şunlardır:

 • Pazarlama Yönetimi
 • Yöneticiler için İşletme
 • İşletme Stratejileri
 • Araştırma Yöntemleri
 • Örgütsel Davranış
 • Girişimcilik İlkeleri
 • İstatistik
 • Ekonomik Sistemler
 • Veri Tabanlı Pazarlama
 • Bilişim ve Bilgi Sistemleri
 • İnsan Kaynakları Yönetimi
 • Yönetim Ekonomisi
 • Tüketici Davranışları
 • Muhasebe

MBA programında okutulan dersler arasında öğrenilmesi gereken en temel alanlar, Ekonomik Sistemler ile Yöneticiler için İşletme dersleridir. Bu dersler, iş yaşamında çeşitli şirketlerde uygulanması gereken yöntemler ile doğrudan ilgili olduğu için MBA eğitimine kaydolan kişilerin bu derslere ekstra özen göstermesi gerekir.

MBA Programına Kimler Katılabilir?

MBA programına şu kişiler katılabilir:

 • İşletme yönetimi alanında yüksek lisans (master) eğitimi almak isteyen kişiler, 
 • Üniversitede dört yıllık lisans bölümü okumuş bireyler,
 • İşletme yönetimi alanına ilgi duyan kişiler,
 • İş insanları,
 • Yöneticiler,
 • İşletme alanında güçlü bir kariyer hedefleyen bireyler,
 • İşletme alanına ilişkin kendini geliştirmek isteyenler.

MBA eğitimi almak için kişinin İşletme Bölümü mezunu olması şart değildir, herhangi bir dört yıllık üniversite bölümünden yani lisans programından mezun olup işletme yönetimi alanında yüksek lisans yapmak isteyen herkes MBA programına katılabilir.

MBA Eğitimi İçeriği Nelerden Oluşur?

mba nedir

MBA eğitimi içeriği; Strateji, Finans, İstatistik ile İşletme gibi dersleri içermekte olup bu derslere ek olarak proje yönetimi ve uygulama teknikleri de MBA programında yer almaktadır.

MBA programında kişiler, bir işletmeyi profesyonel düzeyde yönetmek için hangi yöntemleri ve stratejileri nasıl ve ne zaman uygulaması gerektiğini öğrenmektedir. Örneğin MBA eğitimi içeriğinde pazarlama, liderlik, ekonomi, iletişim, finans, insan kaynakları ve girişimcilik gibi alanlara yönelik dersler bulunmaktadır. Ayrıca MBA programında kişiler yönetim sistemleri, stratejik planlama ve operasyon süreçleri gibi alanlarda da eğitim almaktadır.

MBA eğitimi içeriği, işletme yönetimi ile işletme alanlarında kişinin kapsamlı bilgi sahibi olmasını sağlayacak şekilde düzenlenir. Ancak MBA eğitimi içeriğinin ne kadar kapsamlı olduğu, kişinin aldığı MBA eğitimi türüne göre farklılık gösterir. Örneğin hızlandırılmış MBA programı, tam zamanlı MBA eğitimine göre daha az kapsamlı olabilir.

MBA programının içeriği oldukça kapsamlıdır ve bu eğitimi alan kişiler sahip oldukları bilgi ve yetkinlikleri iş hayatında daha aktif bir şekilde kullanabilir hale gelmektedir.

MBA Programı Avantajları Nelerdir?

MBA programının avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • MBA programı, işletme yönetimi alanında kapsamlı bilgi sahibi olmayı sağlar.
 • Bireyin işletme ile organizasyon alanlarında daha donanımlı olmasına katkı sunar.
 • İşletme alanında çalışacak bireylerin iş başvurularında daha avantajlı olmasını sağlar.
 • İş hayatında daha başarılı olmaya yardımcı olur.
 • Yurt dışında yapılan iş başvurularında daha avantajlı olmaya katkıda bulunur.
 • İşletme alanında kariyer gelişimine katkıda bulunur.
 • Mesleki ve kişisel gelişime zemin hazırlar.
 • Bireyin akademik alandaki yetkinliğinin kanıtlanmasına katkı sağlar.
 • Kişinin liderlik ile yönetim becerisini geliştirir.
 • Kişinin iş ağı oluşturmasına katkıda bulunur.
 • MBA programı, iş hayatında birçok avantajı beraberinde getiren bir yeterlilik düzeyini gösterir.
Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?