Masal Terapisi ve Hikâye Anlatıcılığı Nasıl Yapılır?
2021

Masal Terapisi ve Hikâye Anlatıcılığı Nasıl Yapılır?


Masal Terapisi ve Hikâye Anlatıcılığı konusundan bahsetmeden önce masalın önemine değinmek yerinde olacaktır. Masal, kadim zamanlardan bugüne gönülden dile; dilden kulağa ulaşmış bir simgesel güçtür. Döngü, kulaktan tekrar gönüle ulaşan büyülü anlatı ile tamamlanır. İnsanın var olduğu günden beri masal vardır. Çünkü sosyal bir canlı olan insan daima iletişim içindedir. Tarihsel olaylardan tutun en basit yanlış anlaşılmalara kadar her şey dil ile aktarılır. Masal, yaşanan olayların hikâyeleşmesinden sonra etkili bir şekilde başkalarına aktarılması ile doğmuştur. Bu da demektir ki masal anlatıcılığı etkili iletişimin atasıdır. Dinleyicinin, büyülü diyarlara gitmesine sebep olmaktadır. Bu yönüyle hem yetişkinler hem de çocuklar için rahatlatıcı bir aktivitedir.

Çocukların gelişim sürecinde sorunlarını dile getirmekte zorlandıkları bir nokta olabilir. Bu noktada Masal Terapisi imdada yetişmektedir. Masal Terapisi çocukların ihtiyaçlarını rahatlıkla anlatabilecekleri bir psikoterapi yöntemidir. Çocuklar Masal Terapisi sonunda yetişkinlere açık edemedikleri duygularını dışa vurmuş olurlar. Çocukla sağlanan etkili iletişim ise çocuk gelişimini oldukça olumlu etkilemektedir.

Masal Terapisi ve Hikâye Anlatıcılığında çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bunların başında dinleyici kitlesini iyi analiz etmek gelmektedir. Yetişkinlere yönelik bir anlatım gerçekleştiriyorsunuz diyelim. Bu durumda dinleyici kitlesinin yaşına, ekonomik durumuna ve sosyo-kültürel konumuna dikkat etmek gerekmektedir. Onları sıkmadan, hayal güçlerini harekete geçirecek şeyler anlatabilirsiniz. İlham verici olabilirsiniz.

Çocuklara hitap ediyor iseniz ses tonunuz çok önemli olmaktadır. Rahatlatıcı ve sakin bir tonda konuşabilirsiniz. Çocuklarla iletişimde önemli bir diğer konu ise çocuğun göz hizasından çıkmamaktır. Onunla oyunlar oynayabilirsiniz. Resim çizdirebilir, kendi masalını anlatmasını isteyebilirsiniz. Sizi bir arkadaşı gibi gördüklerinde sözleriniz etkileyici ve dikkat çekici hale gelmektedir.

 

Masal ve Hikâye Anlatıcılığı Eğitimi Neden Önemlidir?

İnsan ilişkilerinin kilit noktası iletişimdir. Etkili iletişimin sırrı ise bağ kurmaktır. Alacağınız Masal ve Hikâye Anlatıcılığı eğitimi size karşınızdaki insanlarla bağ kurmayı öğretmektedir. İnsan davranışları taklit üzerine kuruludur. Sizin iletişim sırasındaki tavrınız karşınızdaki insandan alacağınız geri dönüttür. Kendinizi bir aynaya bakıyor gibi düşünebilirsiniz. Ne verirseniz karşıdan da onu alırsınız.

Eğer empati yapmayı, hayatı gözlemlemeyi ve sözcüklerle insanları etkilemeyi seviyorsanız Masal ve Hikâye Anlatıcılığı profesyonel anlamda yeni iş kapınız olabilir. Üstelik alacağınız Masal ve Hikâye Anlatıcılığı eğitimi sadece yeni bir kariyer yolu açılmakla kalmaz. Kendi sosyal ilişkilerinizde de artan başarınızı çok çabuk şekilde görebilirsiniz. İşte bu sebeple Masal ve Hikâye Anlatıcılığı eğitimi hayatın her ânıyla ilgilidir.

 

Hikâye Anlatıcılığının Faydaları

 • Kaynak taraması sırasında okuma kabiliyetiniz artmaktadır.
 • İlhamınız sürekli beslendiğinden yazma ihtiyacı duyabilirsiniz.
 • Toplumu gözlemleme kabiliyeti kazanırsınız.
 • Meraklı ve iyi bir dinleyiciye dönüşürsünüz.
 • Çocuklarla iletişiminiz çok kuvvetlenir.
 • Ağzınızdan çıkan her sözcük çok kıymetli olduğundan anlamlı konuşmaya başlarsınız.
 • Kendinize olan güveniniz artar. Özgüven sahibi olursunuz.
 • Hafızanız güçlenir.

Tüm bunlara ilgi duyan biri için Masal ve Hikâye Anlatıcılığı biçilmiş kaftandır. Hem yeni bir kariyer fırsatı hem de kendi kariyerinize çok faydalı bir destektir. Masal ve Hikâye Anlatıcılığı kursu anne- babalar için çocuklarını anlamanın ve daha iyi iletişim kurmanın şahane bir yoludur.

 

Masal ve Hikâye Anlatıcılığı Kursu Nereden Alınır?

Doğduğunuz günden beri pek çok masala maruz kalmaktasınız. Daha kundaktayken kulağınıza ninniler söylenmektedir. Biraz daha büyüyünce gökten düşen üç elmayı aramaya başlamış olabilirsiniz. Ardından yetişkin olup koşturmacanın içinde masalınızı tamamlamayı unutmuş olmanız kaçınılmazdır.

Yaşadığınız her bir anda hikâyenizin bir parçası gizlidir. Hikâye anlatıcısının işi, yapbozun eksik kısımlarını tamamlayarak anlatacak bir şey ortaya çıkarmaktır. Bunu yapabiliyor olmak ise doğuştan gelen bir yetenek değildir. Öğrenebilir ve kendinizi sürekli geliştirebilirsiniz. Tam bu noktada eksik parçayı bulmanıza ve diğer insanlara anlatmanıza yardım edecek bir ustaya ihtiyaç duymaktasınız.

Bütün bunlar sizi heyecanlandırıyorsa Masal ve Hikâye Anlatıcılığı eğitimi almanın vakti gelmiş demektir. Şimdiye kadar okuduklarınız sizi etkilediyse en doğru yerdesiniz demek yanlış olmayacaktır. Boğaziçi Enstitüsü, sağlam eğitmen kadrosu ile beklentinizi en üst düzeyde karşılar. Masal ve Hikâye Anlatıcılığı kursu almak isteyen herkes bu eğitimden faydalanabilir. Hangi meslek grubundan olursanız olun fark etmez. Masal anlatıcılığı büyülü bir performans sanatıdır. Eğitim sürecinden sonra sanatınızı en iyi şekilde yapabiliyor olacaksınız.

 

Online Masal ve Hikâye Anlatıcılığı Eğitimi

Online Masal ve Hikâye Anlatıcılığı Eğitimi pek çok yönden çok avantajlıdır. Bu durumun sebebi tüm eğitim programını kendi temponuza göre ayarlayabiliyor olmanızdır. Hayatınızı sürdürmek için başka işlerle meşgulsünüz. Fakat bu büyülü dünyanın tadını bir kere aldınız bile. Enstitümüz bünyesinde alabileceğiniz online Masal ve Hikâye Anlatıcılığı kursu sayesinde gündelik rutininize devam edebilirsiniz. Size en uygun zamanda eğitimi açabilir, dilediğiniz kadar faydalanabilirsiniz.

Boğaziçi Enstitüsü vesilesiyle sahip olduğunuz sertifika, bu alanda profesyonel işler yapmak istediğinizde çok yardımcı olacaktır. Dilediğiniz zaman Enstitümüzden imzalı referans mektubu alabilirsiniz. Bu güçlü referans sizi bir adım öne çıkaracaktır. Yeni bir kariyer macerasına atılmak istemiyorsanız bile, mevcut çalıştığınız pozisyonda değerinizin arttığını göreceksiniz. Hitabet kabiliyetiniz konusunda çok ciddi miktarda artış gözlemleyeceksiniz. Çevrenizdeki insanlar değişimi anında anında fark edecekler. Buna hazırlıklı olun!

 

Masal Ve Hikâye Anlatıcılığı Kursu İle Yapacaklarınız

 • Öğretmen iseniz öğrenciyi derste tutmanız kolaylaşacak. Ders ilgi çekici hale gelecek.
 • Anne veya baba iseniz çocuğunuzla geçirdiğiniz vakit çok daha nitelikli ve keyifli olacak.
 • Hayata bakış açınız olumlu anlamda çok güçlü bir şekilde değişecek.
 • Kadim masal anlatısının eğitici ve büyülü dünyasını keşfedeceksiniz
 • Masal ve hikâyelerde bulunan derin mesajlar konusunda algınız açılacak.
 • İletişim kabiliyetiniz artacak.
 • İkna kabiliyetiniz kuvvetlenecek.
 • İlham veren bir insan olacaksınız.

Masal ve Hikâye Anlatıcılığı Eğitiminin yararları profesyonel sahayla kısıtlı değildir. Dost meclisinde sözünüzün değeri artacaktır. Zira siz artık bir masal anlatıcısı oldunuz demektir. Sözcük seçimleriniz daha dikkatli ve etkileyici olacak. Anlatacak bir sürü şeyiniz var. Üstelik dinleyicilerin de tüm dikkati üzerinizde. Çünkü siz, en kadim sanatı icra ediyor olacaksınız.

Artık profesyoneli olduğunuz bu alanda yetkinliğinizi arttırmak için ek eğitimler alabilirsiniz. Hepsi birbiriyle ilgili olan eğitimler kendinizi geliştirmenizde size çok yardımcı olmaktadır. Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformu bünyesinde alabileceğiniz destekleyici eğitimler şunlardır:

 

Masal ve Hikâye Anlatıcılığı Sertifikasıyla Nerelerde Çalışılır?

Masal ve Hikâye Anlatıcılığı sertifikası sayesinde alanında yetkin biri olduğunuz tescillenmiş olacak. Eğitim sürecini verimli geçirdikten sonra sertifika sizin için kanıt niteliği taşımaktadır. Hem kariyer planlamasında hem de gönüllü işlerde yetkinliğinizi karşı tarafa ispatlamanızı sağlayacaktır.

 

Masal ve Hikâye Anlatıcılığı Sertifikası ile Çalışabileceğiniz İş Alanları

 • Psikoloji, Çocuk Gelişimi, PDR gibi bir alanda uzman iseniz işinizin değerini arttırabilirsiniz.
 • Şehir içi, şehir dışı, köy, okul, sahne, kitapçı fark etmez. Dilediğiniz yerde sahneye çıkabilirsiniz.
 • Masal ve Hikâye anlatıcılığı konusunda eğitmen olabilirsiniz.
 • Özel okullarda öğrencilerle çalışabilirsiniz.
 • Öğretmenlere yönelik eğitimler verebilirsiniz.
 • Ebeveynlere danışmanlık yapabilirsiniz.
 • Kendi özel kurumunuzu açabilirsiniz.
 • Özel davetlerde performans sergileyebilirsiniz.

Masal ve Hikâye Anlatıcılığı sertifikası sahibi olmak görünürlüğünüzü arttıracak. Öğrencilerin, öğretmenlerin, velilerin yetkinliğinize güven duymasını sağlayacaksınız. En önemlisi ise kadim geleneği devam ettirirken en etkili yöntemleri öğreneceksiniz. Masal ve Hikâye Anlatıcılığı eğitimine başlamanın şimdi tam sırası! Yaşanmaya değer bir ömür, eğitimle geçen ömürdür.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}