Tüm kişisel gelişim eğitimlerinde net 75 TL indirim sizleri bekliyor! Son 4 Gün
Masal Terapisi Nedir? Masal Terapisti Nasıl Olunur?

Masal Terapisi Nedir? Masal Terapisti Nasıl Olunur?


Çocukların gelişimine ve sorunlarını çözmelerine yardımcı olduğu ifade edilen masal terapisi nedir?Masal terapisti nasıl olunur, masal terapinin amacı nedir, gibi konularla ilgili merak edilenleri cevaplamaya çalışacağız.

Masal Terapisi Nedir?

Masal terapisi, masal ve hikayelerden yararlanılan bir terapi türüdür. Bu terapide masallar anlatılarak çocukların kendilerini ifade etmeleri sağlanır.

İçinde bulundukları durumu rahatça ifade edebilen çocuklar anlattıkları sorunlar anlatılan masallar aracılığıyla aşılmaya çalışılır. Ayrıca bu terapide çocukların davranışlarında bulunan bozuklukların da sebepleri ortaya çıkarılarak sorunların ortadan kaldırılması için çalışmalar yapılır.

Masal terapisti çocuklarda yaşanan şu sorunların çözümlenmesine yardımcı olur; travmalar, istismarlar, tuvalet problemleri, uyku sorunları, kaygı, seçici sessizlik, kardeş kıskançlığı, şiddet, ölüm, dikkat eksikliği, iletişim sorunları, içe kapanıklık, saldırganlık ve okul uyum sorunlarıdır.

Masal Terapisinin Amacı Nedir?

Masal terapisi son dönemlerde önem kazanan terapi türlerinden birisidir. Masal terapistleri tarafından yapılan bu terapinin asıl amacı çocukların dünyasına ulaşabilmektir. Terapistler çocukların dünyasına ulaşarak onların sorunlarını çözmeye çalışırlar.

Bu sorun çözme aşamasında ise hikaye ve masal gibi yıllardır anlatıla gelen eserleri kullanırlar. Bu terapide genel olarak masal okuma işlemi var gibi görünse de amaç çocuğun kendini ifade etmesini sağlamaktır. Masallar aracılığıyla kendini ifade eden çocuğun içinde yaşadığı sıkıntılı durumlar için çözüm bulunabilir.

Ayrıca çocukların aile ve arkadaş ilişkilerinde var olan sorunların ortadan kalkması için masal terapisi kullanılabilir. Bu terapinin amaçlarından birisi de çocukların özgüven duygusunun artmasını sağlamaktadır. Bu sayede çocuk kendi yeteneklerini de keşfedebilir. Masal terapisinde çocuk başkalarına saygı duymayı ve yaşanan durumlara karşılık başkalarıyla empati kurmayı da öğrenir.

Masal Terapisti Kimdir?

Masal terapisti özellikle 3-13 yaş arasındaki çocuklara masal terapisi uygulayan kişilerdir. Ayrıca masal terapistleri bu terapiyi yetişkinler içinde uygulayabilirler. Masal terapisti çocuklara masal anlatarak onların sorunlarını anlatmalarını, davranış bozukluklarını düzeltmelerini, hayal güçlerini keşfetmelerini ve kendinden başkalarına saygı duymalarını sağlar. Terapistlerin anlattığı masallarda bir çocuklarının sorununa inen bir mesaj bulunur.

Bu mesajın çocuğu ulaşması ve çocuğun bu mesaja içinde bulunduğu duruma uygun cevaplar vermesiyle sorunun kaynağını veya ne olduğunu ortaya çıkarır. Bu aşamadan sonra da sorunun çözülmesine yönelik çalışmalar yapar. Verdiği terapilerin etkisiyle de çocukların sorunlarının ortadan kalkmasını ve mutlu bir çocukluk dönemi yaşamalarına yardımcı olur.

Nasıl Masal Terapisti Olunur?

Masal terapisi ile ilgilenen kişiler nasıl masal terapisti olunur merak ederler. Masal terapisti olmak için bulunan bir örgün eğitim bölümü yoktur. Bu meslek yeni yeni ortaya çıkan özel bir meslektir. Bu sebeple masal terapistliği yapmak isteyenlerin verilen masal terapisi sertifika programlarına katılmaları gerekir. Boğaziçi Enstitüsünün sunmuş olduğu Masal Terapisi Eğitimi en saygın sertifika programlarından biridir.

Genellikle 91 saat olan bu sertifika eğitimine katılan kişiler gördükleri eğitim sonunda sertifika sahibi olurlar. Edindikleri sertifika sayesinde de masal terapisti olarak kuruluşlarda çalışma şansı elde edebilirler. Eğer masal terapisti olarak çalışmak istiyorsanız eğitimin verildiği bir kuruluş bularak başvurmanız ve sertifika edinmeniz gerekir.

Kimler Masal Terapisti Olabilir?

Masal terapisti olmayı düşünen insanlar kimler masal terapisti olabilir şeklinde sorular sorarlar. Bu sorulara aldıkları cevaplar neticesinde de kendileri bu işi yapıp yapamayacaklarını anlarlar. İlk olarak masal terapisti olmak için çocuklarla iletişimin kolay kurulabilmesi ve bu terapiye ilgi duyulması gerekir.

Masal terapisi eğitimi alarak masal terapisti olabilen kişiler şunlardır; hemşireler, doktorlar, psikologlar, eğitimciler, çocuk gelişim uzmanları, ana sınıfı öğretmenleri, ebeler, psikiyatrlar, özel eğitim uzmanları ve ebeveynlerdir. Bu kişiler masal terapistliği için verilen sertifika eğitimlerine katılarak masal terapisti olabilirler.

Masal Terapisti Çalışma Alanları Nelerdir?

Masal terapisi sertifika eğitimini alanlar ve sertifika alan kişiler masal terapisti olarak çalışmaya başlarlar. Edindikleri bilgiler sayesinde de başta çocuklar olmak üzere masal terapisine ihtiyaç duyan kişilere terapi verirler.

Masal terapistlerinin çalışma alanları ise şunlardır;

 • Kreşler (özel)
 • Sağlık kuruluşları
 • Anaokulları (özel)
 • Özel hastaneler
 • Çocuklar için açılan atölyeler
 • Özel eğitim kurumları
 • Eğitim fakültelerinde eğitim alanlar
 • Psikolojik danışmanlık merkezleri

Eğer elinizde masal terapisi eğitimi aldığınızı gösteren sertifikanız varsa bu kurum ve kuruluşlara başvurarak masal terapistliği yapabilirsiniz. Bu sertifikayı Masal Terapisi Eğitimi  tamamlayarak alabilirsiniz. Bu sayede de çocukların ve yetişkinlerin sorunlarını çözebilmelerine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca isterseniz online olarak isterseniz de ofisinizi açarak masal terapisi verebilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?