Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-24T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Masal Terapisi Ne İşe Yarar?

Masal Terapisi Ne İşe Yarar?


Masal Terapisi Ne İşe Yarar sorusu özellikle anne babalar tarafından son zamanların en çok sorulan sorularından birisi.  Konu çocuklar olunca bu merak oldukça normal. Zira herkes çocuğunun güçlü ve sağlıklı birer birey olarak büyümesini istiyor. Bütün çabalar sonraki yıllarda toplumun bir ferdi olacak çocukların tüm hayatlarını mutlu ve huzurlu yaşamaları için. Peki Masal Terapisi ile bunun ne gibi bir ilişkisi var?  

Elbette çok yakından ilişkili. Öyle ki, anne babalar bile bu tekniği çocuk yetiştirmede rahatlıkla kullanıp çok iyi sonuçlar alabilecek. Ve belkide çok ciddi anlamda rahatlayacaklar. Şimdi burada bir saniye duralım.  Çok önemli bir konudan bahsediyoruz. Elbette konumuzu detaylandırmaya başlayacağız. Makalemizi okuduktan sonra. Masal Terapisi Ne İşe Yarar?  bunu tüm detayları. ile net olarak öğrenmiş olacaksınız. Ancak öncelikle zihinlerde beliren Masal Terapisi Nedir?  sorusunu hemen cevaplayalım. Zira ortaya çıkan soruyu bekletmeden cevaplamak. anlatılan konunun bütünlüğünü sağlamak açısından oldukça önemli. Masal Terapisi belkide hayatınızı kökten değiştirecek bir konu. Dolayısı ile esas olan sizleri tam olarak bilgilendirmek. Şimdi sorumuzun cevabına geçebiliriz. 

 

Masal Terapisi Nedir?

Masal Terapisi kısaca çocuk masallarının yine çocuklar için tedavi amaçlı olarak kullanılması tekniğini ifade eder. Çocukların daha sağlıklı bireyler olmasını hedefleyen bir tür terapi metodudur.  Bu amaç için tercih edilen masallar çocuklarda duygusal gelişimi destekleyici, davranışsal sorunlardan kurtulmalarını sağlayan son derece seçkin eserlerden oluşmalı. Zira aynı zamanda çocuğa söz konusu problemlerle başa çıkma özelliği kazandırması gerekiyor. Çocukların bilinçaltına doğru mesajı göndermek bu noktada çok önemli.

Sorunlu çocuklarda eğitim için tüm psikolojik tekniklerin yetersiz kaldığı durumda devreye Masal Terapisi girer. Ve ciddi anlamda başarılı sonuçlar alınabilir. Çünkü doğrudan doğruya çocukların en önemli kaynakları. olan masalları odak noktasına alır ve onları ustaca kullanarak bilinçaltını negatif etkilerden temizlemeye yoğunlaşır. Terapi sonunda çocuk daha rahat ve sağlıklı davranışlar sergilemeye başlar. Konunun en başından itibaren anne babaların çok fazla merak etmeside işte bu noktada dikkate değer. Zira özellikle anne babalar. Çocuklarıyla sağlıklı ilişkiler geliştirmek ve daha sağlıklı bir nesil yetiştirmek için. Masal Terapisinden son derece yüksek kazanım sağlayabilirler.

 

Masal Terapisinin Hedefi Nedir?

Sadece çocukların değil yetişkinlerinde keyifle dinlediği masallar. bizzat bilinçaltına hitap eder. ve çocuklar üzerinde oldukça yüksek bir etki bırakır. Anlatım sırasında çocuklar masalda geçen her ismi. her objeyi kısaca her detayı zihninde. hayal ederek canlı canlı yaşadığı için bu noktada masalı anlatanın profesyonelliği çok önemli. Zira terapi niteliğindeki bu anlatımı. başarılı uygularsa çocuk üzerinde son derece potizif gelişimler ortaya çıkacaktır. Masal terapisinde hedeflenende çocuğun duygusal ve bilişsel olarak daha sağlıklı yapıya kavuşması. Amaçlanan hedefleri şu şekilde sıralayabiliriz;

» Çocuğun duygusal yönden pozitif hissetmesini hedefler.

» Masal terapisi ile çocuklar kendilerini daha iyi ifade etmeyi öğrenir.

» Masal terapisi başkalarını duygu ve düşüncelerine saygılı olmayı öğretir.

» Masal terapisi aile ilişkilerini daha iyi seviyede geliştirmeyi sağlar.

» Masal terapisi çocukların yeteneklerini ortaya çıkarır.

» Duygusal ve davranışsal bozukluklarının düzeltilmesini hedefler

» Masal terapisi çocukların dünyasına girerek onları daha iyi anlamayı sağlar

» Çocukların iletişim becerilerinin güçlenmesini sağlar

 

Kuşkusuz bütün bu hedefler her anne babanında şiddetle isteyeceği nitelikteki özellikler. Peki çocuklar üzerinde böyle bir etki oluşturmak. onların daha sağlıklı, keyifli ve problemsiz olarak büyümesini sağlamak için Masal Terapisi Nasıl Kullanılır?. Yada  Masal Terapisi Nasıl Öğrenilir?   İşte şimdi konumuzu bu yönde detaylandırabiliriz. Böylece bu profesyonel. aynı zamanda eğlenceli tedavi metodunu nasıl öğreneceğinizide anlamış olursunuz.

 

Masal Terapisi Ne İşe Yarar?

Tamamlayıcı bilgileri edindik. Masal Terapisi Ne İşe Yarar noktasına şimdi değinebiliriz. Masal terapisinin odak noktası Masal ve Hikâye Anlatıcılığı ‘dır.  Biliyorsunuz Masal ve Hikaye Anlatıcılığı kalabalıkları eğlendirmekten çok daha ötesini amaçlar. Örneğin topluma ait değer ve törelerin yeni nesile aktarılması. Geçmiş düşünce ve inançların zamanımıza taşınması. Bu noktalarda son derece etkilidir.

Masal Terapisinin işe yarama noktasındaki kritik önemini temel birkaç madde ile vurgulamak yerinde bir davranış olacak.

Masal Terapisi Şu Noktalarda Çok İşe Yarar

» Özellikle çocukların hayal güçlerinin pozitif yönde gelişmesinde.

» Çocukların kendilerini. daha iyi ifade edebilmelerini sağlamakta.

» Çocukların sayısal alandaki düşünce hızlarını artırmada.

» Toplumsal bellek, ve anıların dinleyicilere ve sonraki kuşaklara aktarılmasında

» Z kuşağının geçmişle bu gün arasında kaliteli bağ kurmasını sağlamakta.

» İş dünyasında daha sağlam ilişkiler ve başarılı anlaşmalar yapmakta.

» Kişilik bozukluğu, depresyon,öğrenme güçlüğü gibi psikolojik sorunlarda.

» Aile içi çatışmaların ortadan kaldırılmasında.

» Problemli ailelerde yaşamış çocukların topluma kazandırılmasında.

» Hastalıklarından derin üzüntü duyan çocuklarda.

» Anne baba ile çocuklar arasında daha iyi ilişkiler oluşturmada

Son derece başarılı sonuçlar gözlemlenmiştir. Bütün bu maddeler gerek genel olarak gerekse kendi aralarında daha fazla artırılabilir. Burada sıraladığımız maddeleride baz alarak. Masal Terapisi Ne İşe Yarar? sorusuna kısaca daha sağlıklı, verimli ve kaliteli toplumlar oluşturmaya yarar şeklinde cevap verebiliriz.

 

Masal Terapisi Nasıl Öğrenilir?

Masal Terapisi için alınacak eğitim hayatları boyunca çocukların. karşılaşmaları muhtemel sorunları rahatça. aşmalarını sağlayan bir eğitim modeli. Söz konusu sorunlar gerek duygusal ve düşünsel gerekse davranış problemleri. olarak karşınıza çıkabilir. Bu eğitim doğrudan doğruya çocuk masallarını kullanan. onları psikoloji yönü ile değerlendiren bir eğitimdir.

Biliyorsunuz çocuklar kendilerini sizler gibi net olarak ifade edemez. İşte burada devreye Masal terapisi girer. Böylece çocukların günlük konuşmalar yerine masallar aracılığı ile kendilerini rahatça ifade edebilmeleri sağlanır.  Çocukla birlikte bu ilişkiyi sürdüren Masal Terapisti,  çocuğu rahatsız eden sorunlardan uzaklaşmasına. okuma yazma zorluklarıda dahil birçok problemi başarılı bir şekilde aşmasına yardımcı olur.

Masal Terapisti olarak çocukla iletişime geçen bazen bir doktor. bazen psikolog yada öğretmen, aile sağlık danışmanı gibi insanlar olabileceği gibi bizzat anne babada olabilir.  Nasıl?. Tabiki Masal Terapisi Eğitimi alarak

Masal Terapisi süreci tamamen Masal ve Hikaye Anlatıcılığı ‘na odaklanır. Dolayısı ile uzaktan online olarak alacağınız Masal ve Hikaye Anlatıcılığı Eğitimi sizi tamda bu noktaya taşıyacaktır. Böylece çocuklarınızla daha sağlıklı iletişim kurup. yaşadığınız sorunları çok daha rahat çözebildiğinizi bizzat gözlemleyeceksiniz. Ancak şunu belirtelim. Masal ve Hikâye Anlatıcılığı Eğitimi sadece anne babalar, doktorlar, öğretmenler için değil. iş dünyasında yenilikçi çözümleri üreterek daha yüksek verimlilik elde etmek isteyen. kariyerinde daha güçlü pozisyon oluşturmayı hedefleyen kısaca bu metoda ilgi duyan herkes içindir.

 

Masal Ve Hikâye Anlatıcılığı Eğitimi

Masal ve hikaye anlatıcılığı insanlığın yaratılışı kadar eskidir kuşkusuz. Geçmişten günümüze kadar her dönemde çocuklar masal ve hikayelerle hazırlanmıştır gelecek zamanlara.  Bunu bizzat kendimizden biliyoruz. Bu anlatımlar bazen anne – baba. bazen öğretmenler bazen ailenin en yaşlı bireyi tarafından özenle  uygulanmış. çocuklar çok dikkatli bir şekilde eğitime tabi tutulmuştur.  Üstelik oldukça keyifli bir eğitim.

Günümüzde bu uygulama daha güçlü bir şekilde kendisini gösteriyor. Artık Masal ve Hikaye anlatım konusu daha profesyonel seviyelere geldi.  Sadece aile ortamlarında yada okullarda değil iş dünyasında da çok etkili bir konumda Masal Anlatıcılığı.  Zira iş dünyasında da masal ve hikâyenin gizli etki gücünü keşfedenler daha başarılı ticari faaliyetler yapıyor.  Bu aslında yepyeni bir kariyer yolculuğu. Siz de bu eğitimi alarak, mevcut statünüzü daha üst seviyelere taşımak isteyeceksiniz. Edindiğiniz profesyonel becerileri her alanda kullanıp. yüksek verimlilik kazanmak için Boğaziçi Enstitüsü bünyesinde sunulan Masal ve Hikâye Anlatıcılığı Eğitimi alabilirsiniz.

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?