Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
Masal Anlatıcısı Nedir?

Masal Anlatıcısı Nedir?


Masallar, hayal gücünün en güzel örneklerinden biridir. Çocuk veya yetişkin fark etmeksizin okuyucuya heyecanlı ve keyifli anlar yaşatır. Bu nedenle geçmişten günümüze masalların insanlar üzerindeki etkisi hiç azalmadı. Bu durum akademisyenlerin dikkatinden kaçmış değil. Son yıllarda masalların çocuklar üzerindeki bu etkisi araştırma konusu oldu. Masalların, çocukların gelişim birimleriyle nasıl birleştirileceği araştırıldı. Bu araştırmalar, masalların çocukların gelişimi üzerinde olumlu katkı sağladığını kanıtlandı.

Gelişimi ve eğitimi masallar ile başlayan çocuklar, iyi ve kötü, doğru ve yanlış gibi evrensel değerleri öğrenir. Daha çocukken masal yolu ile verilen eğitim biçimi, bu nedenle geçmişten günümüze çocukların gelişimi için önemini korumaya devam etmektedir. Masal anlatımı çocukların geleceğe hazırlanması ve doğru bir eğitimin temelini atması bakımından da önemlidir. Masalların gelişim ve eğitim açısından bu denli önemli olması ise masal anlatıcılığı mesleğini doğurdu. Masal Anlatıcılığı bir meslek alanı olarak son yıllarda gelişme kaydetti. Peki masal anlatıcısı nedir hep birlikte inceleyelim.

Masal anlatımı, özellikle ilk çocukluk dönemindeki çocukların ilgisini çekmektir. Bununla birlikte genel olarak her yaştan bireye zevk veren bir uğraştır. Özellikle çocuklar üzerindeki etkisi büyüktür. Çünkü çocuklarda ilk eğitim masallar ile başlar. Bu noktada doğru masal anlatımı bu eğitim modeli için oldukça önemlidir. Çocuklar, masallar yoluyla evrensel değerleri öğrenir. Hayal kurma becerisi kazanır ve sözcük dağarcığı gelişir. Aynı zamanda çocukları uyutmak ve yatıştırmak için de masallardan yararlanıldığı sıkça görülür.

Masalların eğitim açısından önemi masal anlatıcılığını daha profesyonel bir hale getirdi. Masal Anlatıcısı mesleği ortaya çıktı. Masal Anlatıcısı, doğrudan masal anlatma işiyle ilgilenen kişilere denir. Masalların, eğitim açısından büyük denli önemli olması Masal Anlatıcısı’nın iyi bir eğitim alması gerekliliğini doğurur. Toparlayacak olursak iyi bir eğitim vermek için öncelikle iyi bir eğitim almak gereklidir. Anne ve babaların bu konuda özellikle bilinçli olması çok önemlidir. Bireylerden beklentimiz üretken insanlar olmalarıdır. Bu da onların çocukluktan itibaren hayal dünyalarını geliştirmelerine bağlıdır. Masallar, çocukların hayal dünyalarını zenginleştirdiği için onlara avantaj sağlar.

 

Masal Anlatıcısında Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

Masal anlatıcısı olabilmek için bazı özelliklere sahip olunmalıdır. Bu özelliklerden en önemlisi şüphesiz ses tonudur. Sert, kaba ve tiz ses tonlarından kaçınılmalıdır. Monoton söyleyişlerden uzak durulması gerekir. Çünkü bu dinleyiciyi sıkar. Doğru nefes alıp verilmesi gerekir. Bu sayede uygun ses tonu yakalanmış olacaktır. Masal anlatıcısı olmak isteyen bireylerin gözlem yetenekleri yüksek olmalıdır. Dinleyici kitlesini tanımalıdır. Sözcük bilgisinin yüksek olması gerekir. Farklı yaş gruplarına anlatım yapacağından dolayı doğru kelimeleri seçmesi oldukça önemlidir. Altı yaşındaki bir çocuk ile üç yaşındaki bir çocuğun kelime bilgisi aynı değildir. Dolayısıyla seçilen kelimeler yaş grubuna göre olmalıdır. Özellikle küçük çocuklar için anlatım yaparken seçilen yanlış telaffuzlar, çocukta yanlış anlamlara yol açabilir. Söz konusu bir çocuk olduğundan bunu düzeltmek ise oldukça zordur. Masal anlatıcısı, anlatıma başlamadan önce mutlaka hazırlık yapabilmelidir. Örneğin; sesini doğru kullanmak istiyorsa kendi sesini kayda alabilir. Daha sonra dinlediğinde hangi noktaları düzeltmesi gerektiğini net bir şekilde görecektir.

Masal anlatıcısı jest ve mimiklerden faydalanmalıdır. Bu jest ve mimikler hem anlatıma eğlence katacak hem de dinleyiciyi sıkmayacaktır. Aynı zamanda Masal Anlatıcısı’nın gelişmiş soru sorabilme kabiliyeti olmalıdır. Bu sorular, dinleyiciyi anlatıma bağlayıcı olacaktır. Son olarak masal anlatıcısı anlatıma eğlence katmalıdır. Örneğin; anlattığı masal içerisinde yöresel ağız ile konuşmalar varsa bunları yöresel bir şekilde söyleyebilmelidir. Yine anlatıcı sade ve yalın bir dil kullanmalıdır. Mecazlı söyleyişleri anlamak özellikle çocuklar için oldukça güçtür. Bu nedenle yukarıda da belirttiğimiz gibi dinleyici kitlesini tanımak önemli bir etkendir. Masal Anlatıcısı olmak isteyenler için gerekli özellikler genel anlamıyla bu şekildedir. Tüm bu özelliklere sahip olan ve bu alana ilgi duyan herkes masal anlatıcısı olabilir. Masal anlatmak çocukların gelişimine katkı sağladığı gibi anlatıcıların da kişisel gelişimine katkı sağlar. Tabii tüm bunlar için belli bir eğitim gereklidir. Bu eğitim doğrultusunda kendinizi geliştirip kariyer planlarınızı hayata geçirebilirsiniz.

 

Nasıl Masal Anlatıcısı Olunur?

Her alanda olduğu gibi bu alanda da eğitim en önemli etkendir. Doğru alınan bir eğitim ile isteyen herkes Masal Anlatıcısı olabilir. Özellikle kariyer planlarını bu alanda yapanlar için eğitim olmazsa olmazdır. Bu alan özelikle okumaya teşvik eden bir alandır. Aynı zamanda yazma becerilerini de geliştirir. Okuduğunu anlama ve yazıya geçirme gibi becerileri de ortaya çıkarır. En önemlisi ise bu alan, kişinin hayal dünyasını zenginleştirir. Güçlü bir hayal gücü ise güçlü bir zihin demektir. Yine bu alanda başarıya giden en önemli etken kişinin kendisini devamlı geliştirmesidir. Bol bol pratik yeteneklerinizi güçlendirecektir.

Masal Anlatıcılığı geçmişten günümüze gelir. Eski dönemlerde Masal Anlatıcılarına Masal Annesi denirdi. Günümüzde ise, özellikle son dönemlerde, Masal Anlatıcısı adıyla oldukça gelişen bir meslek haline geldi. Masal Anlatıcısı olarak kendini bu alanda geliştirmek isteyen bireylerin öncelik olarak bu alanda eğitim almaları gereklidir. Aynı zamanda anne ve babalar da bu eğitimlere katılabilir. Bu eğitimi alan anne ve babalar daha bilinçli ebeveynler olacaktır. Çocukların zihin dünyasını anlama ve çocuklarına nasıl yaklaşmaları konusunda yine bilgi sahibi olacaktır. Bu nedenle eğitim oldukça önemlidir. Alınan eğitim sonucunda Masal Anlatıcısı olabilirsiniz.

 

Masal Anlatıcılığı Eğitimi Nedir?

Masal Anlatıcılığı Eğitimi Sertifika Programı, bu alanda donanımlı kişiler yetiştiren bir eğitim programıdır. Bu eğitim, uzaktan eğitim yöntemi ile internet tabanlı olarak gerçekleşir. Eğitim sonunda Masal Anlatıcısı unvanı almış olursunuz. Eğitim programı sonunda sınav yapılır. Sınavı geçtiğinizde sertifika almaya hak kazanırsınız. Bu sertifika ise sizlere iş dünyasının kapılarını açacaktır. Resmi ve tüm özel kurumlarda sertifikanızın geçerliliği vardır. Bu durum Masal Anlatıcılığını bir meslek olarak geliştirmiştir. Alacağınız eğitim için de geniş kapsamlı bir araştırma yapmanız da sizin yararınıza olacaktır. Alanında uzman eğitmenlerden alınan eğitimler her zaman bir adım önde olur. Bu nedenle eğitime başlamadan önce ilk olarak eğitmen kadrosuna bakmanız yine yararınıza olacaktır.

 

Kimler Masal Anlatıcılığı Eğitimine Katılabilir?

Masal Anlatıcılığının öneminden ve çocuk gelişimine katkısından söz ettik. Peki kimler Masal Anlatıcılığı Eğitimine katılabilir?

 • Her branştan öğretmenler ve öğretmen adayları
 • Eğitim fakültesi mezunları ve öğrencileri
 • Çocuk gelişim uzmanlar
 • Her bölümden üniversite öğrencileri
 • Anne ve Babalar
 • Anlatmayı sevenler
 • Konuya ilgi duyan herkes

 

Masal Anlatıcılığı Eğitimi Kurs İçeriği

Masal Anlatıcısı olabilmek için alınan eğitimde dersler ilk olarak masal nedir? sorusu ile başlar. Anlatım öncesi hazırlık, anlatım esnasında neler yapılmalıdır? gibi temelde olması gereken derslerdir. Bu yöntemle ilk olarak anlatıcı konuya hazırlanmış olunur. İlerleyen derslerde yapılan pratikler ile anlatıcı geliştirilmiş olunur.

 • Masal Nedir?
 • Masalın Şekli ve İçerik Özellikleri
 • Masal Çeşitleri Nelerdir?
 • Masal Anlatıcılığı Nedir?
 • Önce Hayal Kaslarımı geliştiriyorum
 • Anlatıcı Olarak Ben Neler Yapmalıyım?
 • Masal Anlatımı
 • Masal Özetleme
 • Hikâye Şemasının Oluşturulması
 • Masal Mekânı Nasıl Olmalıdır?
 • Yaratıcı Drama Yöntemleri ile Masal İncelemeleri 
 • Tekerlemelerden Örnekler
 • Masalı İnteraktif Hale Getirme
 • Masala Giriş Oyunları
 • Masal Anlatımı Sonrası Etkinlikler

Masal Anlatıcılığı ve diğer tüm online eğitimlerimize yazı üzerinde vermiş olduğumuz linklerle ulaşabilir, ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?