Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
Masal Anlatıcılığı ve Eğitimdeki Önemi

Masal Anlatıcılığı ve Eğitimdeki Önemi


Geçmişten beri çocuklar masallarla büyürler ve bu masallar sayesinde bilmedikleri duyguları öğrenirler. Bundan yararlanarak masal anlatıcısı mesleği ortaya çıkmıştır. Özel eğitim kurumlarında, kreşlerde veya anaokullarında masal anlatıcılarıyla birlikte eğitim verilmeye başlanmıştır. Peki, masal anlatıcılığı nedir? Eğitim için önemi nedir? 

Masal Anlatıcılığı Nedir?

Masal anlatıcılığı genel anlamda masal anlatma işini ifade eden bir iş dalıdır. Masal anlatımını günümüzde masal anlatıcısı olarak adlandırılan kişiler yaparlar. Masal anlatıcılığı günümüzde eğitim amaçlı kullanılır ve masal anlatıcıları geçmişten günümüze kadar gelen masallardan yararlanarak anlatım yaparlar.

Özellikle geçmişten beri çocuklara masal anlatılması ve bu masallar sayesinde çocukların daha iyi gelişim göstermesi düşüncelerinin etkisiyle masal anlatıcılığı popülerdir. Bu anlatım şeklinin kullanılmasında masalların çocuklar üzerindeki sihirli etkisinin kanıtlanmış olması da yer alır.

Masal anlatımı genellikle çocuklar için tercih edilir ancak yetişkinlerinde yaşadıkları kararsızlık ve güvensizlik gibi durumlarından kurtulmaları için tercih edilebilmektedir. 

Masal anlatımının eğitime katkı sağlaması için doğru bir şekilde yapılması gerekir. Bunun içinde verilen eğitimler vardır. Bu eğitimlere öğretmenler, aileler ve kreş gibi eğitim kurumlarında çalışanlar katılabilirler. Bu sayede masalın nasıl anlatılacağını ve masal anlatıcısının nasıl olması gibi gerekli bilgileri öğrenebilirler.

Masal Anlatıcılığı ve Eğitimde Kullanımı

Masallar eğitim kullanılan edebi eserlerdendir. Yapılan araştırmalar neticesinde masalların özellikle küçük çocukların eğitimine katkı sağladığını ortaya koyar. Bu sebeple de günümüzde eğitim için kullanımı artmıştır.

Masalların fantastik öğeleri içermesi genellikle iyiliklerin kazandığı şekilde sonuçlanması ve gizemli olmaları çocukların dikkatlerini çeker.

Çünkü çocuklar küçük yaşlarda bir hayal dünyasında yaşarlar ve anlatılan masallarla kendi dünyaları arasında bir bağlantı kurarlar. Bu sebeple anlatılan masallardan etkilenme oranları yüksektir.

Masalların eğitim aracı olarak kullanılmasında masallar içerisinde bilgi ve önerilerin yer almasının da etkisi vardır.

Özellikle masal anlatıcıları eğitim sırasında seçtikleri masallarda yer alan bilgiyi iyi vurguladıklarında masalı dinleyen çocuğun o bilgiyi alma ihtimali daha fazla olur. Ayrıca çocukların öğrenme hızının o yaşlarda daha yüksek olması kalıcı bilgi edinmelerine de yardımcı olur.

Masalların eğitim için diğer önemi ise dil öğrenme için katkı sağlamasıdır. İyi bir masal anlatıcısının Türkçe kelimeleri anlattığı masal içerisinde doğru ifade etmesi çocuğunda o masalı dinleyerek dili nasıl kullanacağını kavramasına yardımcı olur.

Ayrıca dinledikleri masallarda duyduğu kelimelerin anlamlarını öğrenmeleriyle kelime hazneleri gelişmiş olur.

Bilinen masalların birçoğunun fantastik bir dünyayı anlatması ailelerin masal anlatıcılığı ile çocuklarının iyi eğitim alamayacağı düşüncesini doğurur. Ancak bu eğitimde tercih edilen ve anlatılan masallar çocuklar için eğitici olabilecek türdeki masallardır. Doğru masalların seçilmesiyle çocukların eğitimine katkı sağlanır.

Özellikle iyiliği öneren ve iyilik yapan kişilerin güçlü olacağını vurgulayan masallar çocukların kendilerini iyilik yapmaya şartlandırmalarını ve bu sayede güçlü olacaklarını anlamalarını sağlar. Bunlara ek olarak masal anlatıcılığı ile eğitim alan çocuklar dinlemeyi öğrenirler.

Masal Anlatıcılığı ve Oyunun Önemi

Masal anlatıcılığında eğitiminin büyük önem kazanmasının yanı sıra oyunun da önemi büyüktür. Anlatılan masalların oyunlaştırılması aynı zamanda eğitimin etkisini de artırır. Oyunların çocuklara hitap etme oranının daha fazla olması anlatılan masalın oyunlar sayesinde yaşatılmasını sağlar.

Bu sayede çocuklar anlatılan masaldaki olayları oyunlar sayesinde birebir yaşayarak masal bitiminde mutluluğu da birebir tatmış olurlar. Bu sebeple de masal anlatımıyla eğitimi kuvvetlendirmek için masal anlatıcılarının oyunlardan da yararlanması gerekir.

Masal Anlatıcılığı Yöntemleri

Masal anlatıcılığı yapacak kişilerin veya masal anlatıcılığı yaparak çocuklarının masallar sayesinde eğitilmesini amaçlayan ebeveynlerin bazı yöntemlerden yararlanması gerekir. Bu yöntemlerin doğru uygulanması sayesinde masal okuyan kişiler öğrencilerinin veya çocuklarının geleneksel ve eğitici bilgileri edinmelerini sağlarlar.

Masal anlatıcılığı sırasında kullanılacak yöntem ve teknikler şunlardır;

 • En önemli yöntem okunacak masalın iyi seçilmesidir. Bunun için çocukların eğitimine katkı sağlayacak hikaye ve olay örgüsüne sahip olan masalların seçilmesine dikkat edilmesi gerekir.
 • Masal anlatıcısının açıklayıcı, anlaşılır ve gerekli vurguları yaparak masalı anlatması gerekir. Ayrıca ses tonunun iyi kullanımı da masalın etkisini artıracak yöntemler arasındadır.
 • Masal anlatımı sırasında veya sonrasında çocukların sordukları sorulara uygun cevaplar verilmelidir. Bu sayede masalın anlaşılması daha iyi sağlanabilir.
 • Mutlu sona sahip masalların seçilmesi gerekir. Olumsuz durumların yaşanması ya da kötülerin kazanması çocukların kötü etkilenmesine sebep olabilir.
 • Masal anlatıcılarının masal anlatımını iş olduğu için değil de severek yaptıklarını göstermesi de tercih edilmesi gereken bir yöntemdir.

Hikaye anlatıcılığı da masal anlatıcığı ile iç içe bir konudur. Hikaye Anlatıcılılığı Nedir? İyi Bir Hikaye Anlatıcısı Nasıl Olmalıdır? yazımızı inceleyerek hikaye anlatıcılığı hakkında da detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu yöntemleri masal anlatımı sırasında tercih eden kişiler çocukların bilgi almasına katkı sağlayabilirler. Masal anlatıcılığında kullanılacak yöntemler konusunda yetersiz olduklarını düşünenler veya var olan yeteneklerini daha fazla geliştirmek isteyenler Masal Anlatıcılığı ve Hikaye Anlatıcılığı Eğitimi sayesinde bilgilerini pekiştirerek yaptıkları işte daha verimli olabilirler. 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?