Makale Yazarak Nasıl Para Kazanırsınız?
2020

Makale Yazarak Nasıl Para Kazanırsınız?


Makale Yazarak Nasıl Para Kazanırsınız cümlesi sizi başlangıçta oldukça şaşırtabilir. Makale yazmanın köşe yazarlarına yada tanınmış kitap yazarlarına özel bir durum olduğunuda düşünebilirsiniz.  Ancak yanılıyorsunuz. Makaleden Para Kazanmak sadece yazarlara özel bir durum değil kuşkusuz. İnterneti dar bir kapsama alanına alıp onu sadece oyun ve film izlemek için bir araç olarak görüyorsanız böyle düşünmeniz gayet normal. O halde önce zihin yapınızı değiştirmeli ve bu dar kalıptan süratle çıkmalısınız. 

İnternette yüzbinlerce web sitesi var. Web sitesi ise içerik yani makale demek. Her web sitesi içeriğe ihtiyaç duyar. Bu gün onbinlerce web site sahibi yüzlerce platformdan sitelerinde yayınlamak üzere makale siparişleri veriyor veya sitelerine içerik üretmek üzere tam zamanlı yada freelance olarak bir yazarla anlaşıyor. Yazarla anlaşıyor cümlesini yanlış anlamayın. Gazetelerde köşe yazan, yada birçok kitap çıkarmış tanınmış yazarlar değil bunlar. Yazmayı seven, yazabilen, inceleyip araştırarak konu hakkında bilgilendirici içerikler oluşturabilen genç yaşlı normal vatandaşlardan bahsediyoruz. Bunu sizde yapabilirsiniz.

Anlamlı, fayda sunan yazılar yazabiliyorsanız, herhangi bir konu üzerinde detaylı araştırma yapıp o konu ile ilgili net ve tatmin edici gerçek anlamda bilgilendirici makaleler hazırlayabiliyorsanız yazdıklarınızla gelir elde edebilirsiniz. Dahası bu girişim için size sermayede gerekmiyor. İnternet bağlantılı bir bilgisayar ve sakin bir yazma ortamı. Hepsi bu. Ancak özellikle vurguladığımız üzere anlamlı, ele aldığınız konuyu tüm yönleriyle tatmin edici derecede açıklayıcı ve dil bilgisi kurallarına dikkat ederek yazmalısınız. 

 

Makalelerinizi Nasıl Paraya Çevirebilirsiniz?

Tamam iyi yazıyorsunuz. Peki yazdığınız makaleleri nasıl paraya çevirebilirsiniz. Yada Makale Yazarlığı işi almak için nereye nasıl başvuruda bulunacaksınız. Bunun elbette değişik metodları var. Yazarlarla içerik talep edenleri bir araya getiren yerli - yabancı bir çok site ve forum var internette. İlerleyen bölümlerde bunların bir listesini detayları ile birlikte sizlere sunacağız. Önce şunu belirtelim. Makalelerinizi paraya çevirmek için 3 temel metod var. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

  • Makalelerinizi Önceden Hazırlayıp Paket Halinde Satarak Para Kazanmak
  • Gelen Siparişe Göre Makale Yazıp Teslim Ederek Para Kazanmak
  • Bir yada birkaç web sitesi ile anlaşarak ücretli yazarlık yapıp para kazanmak

Şimdi bu üç metodu ayrı ayrı detaylı bir şekilde inceleyelim;

 

Makele Paketleri Halinde Satarak

Bu yöntem sizden herhangi bir makale talebinde bulunulmaksızın kendi isteğiniz ve konu seçiminiz doğrultusunda  makale oluşturmanız prensibine dayanıyor. Dilediğiniz kategori ve konularda bilgilerinize yada araştırmalarınıza dayalı olarak yazdığınız makaleleri kategorisel olarak paket halinde satıp para kazanabilirsiniz. Örneğin seyahat ve gezi kategorisinde her biri 500 ile 1000 kelime aralığında 10 makale yazdığınızı varsayalım. Bunları makale piyasasının kelime bazlı fiyatlama sistemine göre abartıya kaçmamak kaydıyla fiyatlandırıp söz konusu içerik alış veriş platformlarında satışa sunabilirsiniz.

Makaleleriniz satıldıkça sizde bu arada yeni içerikler oluşturabilir onları satışa sunar böylece oluşturduğunuz içeriklerden para kazanabilirsiniz. Tabi bu arada size yazılarınızın kalitesine göre ücretli yazarlık teklifleri gelebileceği gibi içerik taleb eden site sahiplerinden kendi belirledikleri konularda makale oluşturmanızda istenebilir. Olabildiğince kaliteli, vurguladığınız konuyu yeterince anlatıp doyurucu bilgi verecek şekilde makale oluşturmaya çalışın. Bu size başarıyı getirecektir. Ayrıca makalelerinizi SEO uyumlu olarak yazmaya dikkat edin.

 

Siparişe Göre Makale Yazarak

Bu metod açmış olduğunuz makale yazma ilanına web site sahiplerinden gelen konuları onlar tarafından belirlenmiş makale yazma talepleri doğrultusunda para kazanma sistemine dayalıdır. Siz örneğin SEO Uyumlu Makale Yazarından Kaliteli Makaleler şeklinde bir ilan açarsınız. Bu ilanda 100 kelime 1,5 yada 2 diye ücret belirlemesi yaparsınız. İlanınız site sahipleri tarafından görülür ve size talep gelir. İşte bu aşama artık çok dikkatli olmanız ve her açıdan kaliteden ödün vermemeniz gereken aşamadır. Siz bu aşamada yani size talep gelip makale istendiğinde;

  • Makaleyi yazım kurallarına uygun, anlamlı ve konu hakkında net doyurucu bilgilerle kaliteli olarak oluşturmalı,
  • Makalenin SEO uyumlu olmasına özen göstermeli,
  • Yazdığınız makaleyi belirlenen zamanda mutlaka teslim etmelisiniz.

Bu üç kriter sürdürülebilir ve tercih edilen bir makale yazarı için çok dikkat etmesi gereken olmazsa olmaz kurallardır. Çok ciddi bir iş ahlâkı ile eş değerdedir. Gereken dikkati gösterdiğiniz müddetçe başarı ve kazanç gelecektir. Bu arada belirtmeden geçmeyelim, içeriklerinizi tam anlamıyla okuyucu odaklı ve standartlara uygun yapıda oluşturmak için alabileceğiniz bir SEO Eğitimi hem uzmanlık seviyenizin hemde kazanç çıtanızın yükselmesine vesile olacak.

 

Web Sitelerine Ücretli Yazarlık Yaparak

Bu metod web sitelerinin adeta kadrolu yazarı olarak çalışmak üzerine kurulu bir sistemdir. Çoğu web site sahibi değişik sebeplerden dolayı kendi siteleri için içerik üretebilecek durumda değildir. Sitelerinin içerik ihtiyacını dışarıdan makale siparişleri vererek giderdikleri gibi bazılarıda sürekli bir yazarla anlaşıp bütün çalışmasını onunla yapabilmektedir.

Bu durumda makale ücretleri haftalık yada aylık şeklinde size ödenecektir. Tabi siz web site sahibiyle aranızda nasıl anlaşmışsanız o kriter geçerli olacaktır mutlaka. Yazılarınızın kalitesi yüksek olursa size ücretli yazarlık teklifi gelmesi olasıdır. Duruma göre bir yada birkaç web sitesi için ücretli yazarlık yaparak iyi seviyede gelir elde edebilirsiniz.

Buraya kadar makale yazarak para kazanmak için üç farklı metoddan bahsettik. Bir dördüncü metod olarak kendi web sitenizi yada blogunuzu açarak yazdığınız makaleleri burada değerlendirmeyi önerebiliriz. Fakat bu öneriyi bu makalemizde kısaca anlatmak yetersiz olacaktır. Zira kendi web sitenizi açarak makalelerinizle sitenizden para kazanma konusu başlı başına uzmanlık özveri ve yüksek disiplin isteyen geniş çaplı bir girişim. Bu kapsamlı yöntemi özellikle ve sadece bu konuya odaklanarak başka bir makalemizde detaylı olarak anlatmak daha doğru olacaktır. Yinede burada kısaca değinelim;

Kendi web sitenizi açıp sabır, disiplin ve kaliteden ödün vermeden tam anlamıyla ihtiyaca yönelik bilgilendiri ve fayda sunan içerikler oluşturduğunuz takdirde bir süre sonra içerikleriyle okuyucusunu aradığı konuda yeterince tatmin eden aynı zamanda kalitesinden dolayı arama motorları tarafından listelemelerde üst seviyelerde sıralanan iyi bir web sitesinin sahibi olacaksınız. Bu tür bir web sitesi ile değişik reklam modelleri üzerinden gelir elde etmeniz mümkün olacaktır.

 

Peki Kaliteli bir web sitesiyle ne tür reklam modellerinden gelir elde edebilirsiniz?

1 - Google adsense reklamlarıyla gelir elde edersiniz.

2 - Alacağınız özel reklamlarla gelir elde edersiniz.

3 - Firma tanıtım yazılarıyla gelir elde edersiniz.

4 - Affiliate ( satış ortaklığı ) sistemiyle gelir elde edersiniz

5 - Direkt ürün satışıyla gelir elde edersiniz.

Konuyu bir örnekle pekiştirelim. Örneğin günlük 20.000 gerçek ziyaretçisi olan bir web siteniz varsa yukarıda maddeler halinde sıraladığımız gelir modellerini uygulayarak çok iyi seviyede gelir elde edebilirsiniz. Ne kadar kazanırım diye merak edip rakam bilgisi almak istiyorsanız tahmini olarak belirtelim. Başka bir işte çalışmanıza gerek kalmadan en az iki asgari ücret miktarı gelir seviyeniz olur. Ki bu sadece bir tahmin. Ve siteniz büyüyüp ziyaretçi sayınız arttıkça gelirinizde artacaktır.

Bu konuyu başka bir makalemizde çok detaylı ve net bilgilendirici bir yol haritası bir rehber niteliğinde hazırlayıp sizlere sunmak üzere şimdilik noktalamak yerinde olacaktır. Konu ile ilgili detaylı makalemizde sıfırdan web site kurulumu, içerik oluşturulması, hangi sıklıkla yazılması gerektiği, sitenizi ücretsiz ama kaliteli bir şekilde nasıl tanıtacağınız gibi tüm detaylar yer alacaktır. Uygulamaya geçirip kararlı ve disiplinli bir şekilde devam ettiğiniz takdirde iyi derecede gelir elde edeceğiniz kaliteli bir web site sahibi olmanız mümkün olabilecektir.

 

{{dil.yorumlar}}

{{yrm.yazar}}

{{yrm.baslik}}

{{yrm.yorum}}

BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
{{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}