Liderlik Nedir? Liderlik Ne Demek? Liderlik Özellikleri, Yaklaşımları, Teorileri, Çeşitleri Nelerdir?

liderlik nedir liderlik ne demek

Liderlik, pek çok alanda, etrafındaki kişiler tarafından öncü kabul edilen anlamına gelir. Bir başka anlamıyla yol gösterici de dememiz mümkündür. Lider olmadan bir grubun dağılmaması, işleri verimli yapılması, kalitenin artması mümkün mü? Elbette değil. Arıları düşünelim, kraliçe arı onları her zaman bir arada tutan, yönlendiren liderleridir. Görüyoruz ki lider olmadan başarılı bir iş başarmak hiç de mümkün gözükmüyor. Biz de çok daha iyi kavrayabilmeniz için aşağıda liderlik ne demek sorusunu cevapladık.

Liderlik Nedir?

Liderlik vasfında şüphesiz ki aklımıza ilk olarak iş sektörü, yöneticilik, girişimcilik terimleri geliyor. Ancak sadece bunlarla sınırlı kalınmamalı. Hayatımızın her anında liderlik çok önemli bir konumdur. Yukarıda verdiğimiz arı örneğinden yola çıkalım. Kraliçe arı nereye giderse diğer arılar da orada toplanmaktadır öyle değil mi? İşte liderin böyle bir sorumluluğu vardır. Liderlik nedir sorusunun cevabı da tek kelime olarak budur aslında: Sorumluluk. Sizin yapacağınız bir hata tüm grubu olumsuzluğa sürüklemek demektir. Sizin yöneteceğiniz başarılı bir iş ise yüzlerde mutluluk anlamına gelmektedir. Bu sebeple liderlik nedir sorusuna verilen cevap tatminkar olmalıdır.

Liderlik Özellikleri Nelerdir?

En önemli lider özelliği bir hedef belirlemek ve ona bağlı kalmaktır. Hedefler her şeyin anahtarıdır. Aslında insanı insan yapan da hedefleri ve vizyonu değil midir? Lider de ilk olarak vizyonunu bilmeli ve ona sadık kalmalıdır. İşini severek yapması da bir diğer önemli meseledir. İşini huzur ve mutlulukla yapan bir lider başarıyı çoktan yakalamış demektir. Lider kişi çevresindekileri tarafından örnek olarak gösterilmelidir, aynı zamanda kendisi de örnek almayı bilmelidir. Enerjisini, takım ruhunu hiçbir zaman kaybetmemeli, en sıkıntılı dönemde bile kendisine ve ekibine takım ruhunu, başarı azmini aşılamalıdır.

Liderlik deneyimin bir parçasıdır, ruhta olması yetmez ama eğitimle de liderlik özellikleri konusunda en detaylı bilgiler alınabilir ve kişi kendine yol haritası çizebilir. Özellikle iş hayatında başarıyı yakalamak için pek çok liderlik konulu sertifika programı bulunuyor. Ancak sizlerin de tahmin edebileceği gibi pek çok kişi zaman yetersizliğinden dolayı bu kurslara başvuru dahi sağlayamıyor. İşte burada uzaktan eğitim liderlik kursları çok ön plana çıkıyor.

Uzaktan eğitim sertifika programı Boğaziçi Enstitüsü’nün başarılarını size aktarması ile kısa zamanda büyük gelişme vaad ediyor. Uzaktan eğitim konusunda işini layığınca yapan çok nadir kurumlar arasında yer alan Boğaziçi Enstitüsü, alanında uzman kadrosu ile başarı yakalamak isteyenlere yardım ediyor.

Liderlik Yaklaşımları

Liderlik yaklaşımları ayrıntılı bir şekilde ele alınması gereken mühim konular arasında yerini alıyor. Bu noktada belirtilmeli ki liderlik yaklaşımları üç maddede inceleniyor. Bunları sıralamak gerekirse:

  • Özellikler yaklaşımı, başka insanlarda barınmayan ve bulunmayan bazı özelliklerin liderin kendi bünyesinde olması, böylece etrafındakilere ve yönettiği gruba güven aşılaması anlamına gelmektedir.
  • Davranışsal yaklaşım, İnsanın kendi davranışlarının diğer insanlar üzerinde de etki bağı kurabilmesini amaçlamaktadır.
  • Durumsallık yaklaşımı, liderin bulunduğu ortamın şartlarına göre liderlik vasfının su yüzüne çıkması anlamına gelmektedir.

Yaklaşımlar sadece işin özü ancak bunu harekete geçirecek tüyoları size sadece uzmanlar verebilir. Bu nedenle Boğaziçi Enstitüsü zamanınızı verimli kullanarak duygu ve düşüncelerinizi nasıl lider gibi kullanacağınızı size gösterecek.

Liderlik Teorileri

Liderlik teorileri öylesine geniş ve kapsamlı bir konudur ki yalnızca okuyarak anlamak elbette ki mümkün değildir, görmek, tanımak, uygulamak gerekir. Bu konuda Boğaziçi Enstitüsü uzaktan eğitim liderlik programları yüz yüze eğitimden daha verimli bir eğitim anlayışı sağlıyor. Geleceğin eğitim teknolojisi olarak da nitelendirilen uzaktan eğitim teknolojisi, liderlik teorileri gibi pek çok ders ve konuyu en açık ve en anlaşılır şekilde anlatmaya özen gösteriyor. Sertifika programları sayesinde pek çok kişi özgeçmişlerine değer katıyor. Yararlı bir şeyler öğrenmek, kendini geliştirmek isteyen herkes kurum ile doğrudan iletişim kurabilir ve eğitime başlayabilir.

liderlik özellikleri, yaklaşımları, teorileriLiderlik Çeşitleri

Liderlik çeşitleri konusu da uzaktan eğitim programımızda okutulan önemli hususlar arasındadır. Burada belirtmemiz gerekirse liderlik çeşitleri üç bölüme ayrılmaktadır:

  • Otoriter Liderlik: Genellikle geleneksel toplumlarda ön görülen otoriter bir şekilde liderlik vasfını ele almak olarak tanımlamak doğru olacaktır. Bu anlayış geleneksek kültürü benimseyen toplumlarda oldukça ön plana çıkar.
  • Karizmatik Liderlik: Burada toplumda karizmaya sahip olan kişilerin liderlik vasfına uygun görüldüğü anlatılmak istenen konudur.
  • Demokratik Liderlik: Buradaki en önemli özellik şüphesiz ki otoritenin grup paydaşları içerisinde paylaştırılmasıdır.

Peki siz nasıl bir lider olacaksınız, keşfetmek için bir şansınız var Boğaziçi Enstitüsü!

Liderlik Sertifikası Ne İşe Yarar?

İş görüşmelerinde sizleri herkesten bir adım öne taşıyacak olan liderlik sertifikası olmakla birlikte, rekabetin oldukça arttığı iş sektöründe önemli bir araç olarak karşımıza çıkıyor.

Liderlik Vasfı Nasıl Kazanılır?

Liderlik vasfı kazanmanın en önemli adımı ilk olarak kendine güvenmekten geçer. Bunun yanı sıra ikinci adımınız bunu kanıtlamak olsun.

Başkalarına ışık olmak için önce kendinizi önce kendinize kanıtlayın!

Liderlik sertifikasına sahip olmak için Boğaziçi Enstitüsü ile görüşün!

Liderlik Nasıl Geliştirilir?

Unutmayın, liderlik geliştirmek için önce çok isteyin. Siz istedikten sonra gerek kurumumuzda verilen uzaktan eğitim dersleri ile gerek zengin ders içeriklerimiz ile liderlik becerileri geliştirmeniz mümkün olacak!

iyi dersler dileriz
Eğitim programları kariyerini en iyi noktaya getirmek için tasarlandı. Kariyerinde gelişmek ve iş başvurularında bir adım önde olmak adına kendine en uygun programı seçebilirsin. Eğitimleri istediğin zaman, istediğin yerde ve kendi hızında takip edebilme imkanı sunuyoruz; çünkü öğrenmek için en iyi zamanın, senin belirlediğin zaman olduğuna inanıyoruz.Tüm katılımcılarımıza başarılar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mezunlarımız sertifikalarını alabilirler.
×

Merhaba!

Destek talep etmek için eğitim danışmanlarımızdan birine tıklayın lütfen.

× Öğrenci İşleri