Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-01-19T00:00
Liderlik Nedir? Etkili Liderin Özellikleri Nelerdir?

Liderlik Nedir? Etkili Liderin Özellikleri Nelerdir?


Bağlı bulunduğu ya da hizmet verdiği kurum ve kuruluşları vizyonları ile bir üst seviyeye taşıyan kişiler lider olarak tanımlanırken; günümüzde hem sosyal mecralarda hem de eğitim alanlarında en fazla sorulan sorular; ‘Etkili lider kimdir?’, ‘Liderlik öğrenilebilir mi?’, ‘Nasıl lider olabilirim?’ ve ‘Liderlik özellikleri nelerdir?’ şeklinde karşımıza çıkıyor.

 

ETKİLİ LİDER KİMDİR?

Bir çalışma grubunu, hedefler doğrultusunda hızlı ve gelişmelere açık bir biçimde yönlendirerek, moral – motivasyonu sürekli üst seviyede tutmayı başaran kişiler etkili lider olarak tanımlanabilir.

Liderlik Öğrenilebilir Mi?

Liderlik, çoğunlukla doğuştan kazanılan özelliklerin çalışma yaşamında en verimli ve etkili biçimde kullanılmasıyla değerlendirilirken; eğitim yoluyla kazanılan bir takım davranış modelleri etkili liderlik görevi üstlenilebilir.

LİDERLİK ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

 • Bir toplum ya da organizasyona fayda sağlamak,
 • Değişim ve dönüşümü yönetebilmek,
 • Kişisel becerilerini çalışma koşullarına en etkin biçimde uyarlamak,
 • Çevreye ve grubuna karşı ilgili olmak,
 • Doğal süreçte gelişen fikirleri en iyi biçimde projeye adapte etmek,
 • Sorumluluk alanlarında ekibi ile birlikte çalışmak,
 • Etkili iletişim yöntemlerini sürekli olarak takip etmek,
 • Ekibine ilham verebilmek,

Bu özellikler gibi daha birçok özellik sayılabilecekken liderlik günümüzde girişimcilik ile bütünleştirildiğinde en değişken organizasyonlarda bile maksimum performansın kısa sürede ortaya çıkmasında etkili olmaktadır.

Endüstri 4.0 devrimi, bir makine çağını başlatmakla kalmayıp aynı zamanda bu çağın gereklerine uygun yeni meslek dallarının da hayatımızda yer almasını sağladı. Teknolojiye adaptasyon birçok şirket için öncelikli ereklerden birisi olarak karşımıza çıkarken, liderlik tam da burada devreye girerek kurumları taşıdı.

GİRİŞİMCİLİK NEDİR?

Girişimcilik; en geniş tanımı ile tüm üretim faktörlerinin, bir hizmet veya ürün için bir araya getirilerek yeni bir değere dönüştüğü organizasyonun kurulmasını sağlamak olarak biliniyor.

Bu anlamda risk alarak üretim sürecinin gerçekleşmesinde öncülük eden kişiye girişimci denirken, projenin üretim safhasına gelene kadar ilerlemesinde cesaret, risk ve bilgi birikimi önemli rol oynamaktadır.

BAŞARILI GİRİŞİMCİLERDE ARANAN ÖZELLİKLER NELERDİR?

-Yenilikçilik,

-Başarı odaklı olma,

-Risk alabilme,

-Stratejik düşünebilme,

-Değer yaratabilme,

-Pazar analizi yapabilme,

-İstihdam sağlayabilme,

-Değişimlere adapte olabilmek olarak sayılabilir.

Bütün bunlar bir araya getirildiğinde, organizasyonun ileriki safhaya taşınabilmesi için atılacak adımların rekabet edilebilirlik ve sürdürülebilirlik kapsamında etkili olacağı da bilinmektedir.

LİDERLİK ve ETKİLİ GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ NEDİR?

Geçmişten günümüze birçok meslek dalı etkinliğini ve pazardaki yerini kaybetmiştir. Bu meslek dallarının bir sonraki kuşağa evrilerek aktarılmasında ise girişimciler ve gelecekte var olabilecek koşulları en iyi biçimde takip edenler büyük bir rol oynamıştır.

Liderlik ve Etkili Girişimcilik Eğitimi, yeni iş fırsatlarını, modern teknolojileri ve sosyal çevreyi bir potada eriterek mevcut çalışma koşullarının ötesinde bir vizyon oluşturabilmenizde yol gösterici olmaktadır.

Dijital dünyada her geçen gün değişen mesleki koşullara adaptasyonu ve organizasyonun en doğru biçimde gelecek kuşaklara aktarılmasında rol oynayan Liderlik ve Etkili Girişimcilik, farkındalığınızın artmasını sağlayarak sizi yaratıcı düşüncelerinizi uygulamak noktasında harekete geçmeniz için hazırlamaktadır.

KİMLER LİDERLİK ve ETKİLİ GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ ALABİLİR?

- İşletme sahipleri,

- Yöneticiler ve yönetici adayları,

- Kişisel gelişime ilgi duyanlar,

- İş geliştirme uzmanları,

- Yeni bir iş fikri geliştirmek isteyenler,

Liderlik ve Etkili Girişimcilik Eğitimi alarak alanlarında farklı ve öncü adımlar atabilir.

LİDERLİK ve ETKİLİ GİRİŞİMCİLİK NELERİ KAPSAR?

Bir ekip ya da organizasyona öncülük etmek, yön vermek Liderlik ve Etkili Girişimcilik Eğitimi’nin ilk basamağını oluşturur. Ayrıca performans yönetimi ile birlikte planlama, süreç yönetimi, hiyerarşinin doğru oluşturulması, problem gözlem ve çözüm tekniklerinin iş gücüne yansıtılması eğitimin kapsamında yer alır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?