Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-07-02T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Liderin 18 Etkin Özelliği

Liderin 18 Etkin Özelliği


Liderlik ve önde olma konusu dünya tarihi ile birlikte var olan bir konu. Lider ve liderlik kavramı aslında tüm zamanların en merak edilen konularından biri. Hatta çocuklardan siyasilere, bürokratlardan en tepe yöneticilere  kadar herkesin gündeminde olduğunu özellikle belirtelim.  Örneğin ortaokul – lise dönemi çocuklar arasında gündem genelde Arkadaş ortamında nasıl lider olunur başlığı altında devam eder .  Öyle ki bu çocuklar lider olmanın yollarını öğrenmek için “Arkadaş ortamında nasıl lider olunur” cümlesi ile google ‘da o kadar çok arama yapmışlar ki fazla arandığı için google bu uzun kuyruk arama ifadesini veri tabanında trend arama kelimeleri arasına eklemiş.  İşte bizimde çıkış noktamız burası. Nasıl Lider Olunur konusunu ele alıp hangi çalışma yada eğitimler sonucunda Liderlik Vasfı Nasıl Kazanılır makalemizin sonunda belirtiyor olacağız.  Ana temamız ise; Liderin 18 Etkin Özelliği. Birlikte inceleyelim;

 

Lider Kimdir?

Evet liderlik çok ilgi duyulan bir kavram. Peki gerçekte lider kimdir?  Soruya hemen cevap verelim; Lider gerek sesi ve ustaca konuşma üslubu ile, gerek tavırları ve kaliteli duruşu ile ve gerekse tepeden tabana halkın tamamından farklı görüş ve vizyon sahibi olma özellikleri ile kitleleri istediği yönde harekete geçirebilme gücü olan kişidir. Tabiki bu, keyfi bir harekete geçirme değildir. Liderin orada bulunma sebebi hitap ettiği toplumun mevcut durumundan daha iyi seviyelere gelmesi için köklü bir hareketle toplumsal çapta iyi yönde bir değişim ortaya çıkarmaktır.

 

Lidere Ne Zaman İhtiyaç Duyulur

Lidere her açıdan güçlenmek, iyi bir atılım yaparak mevcut zorlu durumdan kurtulmak için ihtiyaç duyulur. Zira lidere ihtiyaç duyulmuşsa artık her açıdan problemler ortaya çıkmış, toplum kördüğüm olmuş mevcut sorunlarını çözemeyecek seviyeye gelmiş, süratle çöküşe doğru gitmektedir.  İşte tam bu aşamada devreye giren lider bu kördüğümü çözer, çöküşü kısa sürede durdurur ve başarılı bir hedef, istikrarlı bir kalkınma doğrultusunda kitlesel bir yükseliş atılımını harekete geçirir. Sonuç itibariyle adım adım müthiş bir değişim ve iyileşme başlamış olur. 

 

Liderin Özellikleri Nelerdir

Buraya kadar Lideri tanımlamaya çalıştık. En doğru anlamı ifade etmeye yoğunlaştık. Büyük oranda bunu başardık. Ancak elbette bu kavramı belirli maddeler eşliğinde Güçlü Lider Özellikleri nedir şeklinde ifade edebiliriz. Güçlü ve gerçek bir liderin belirli bazı özellikleri vardır. Bunları etkin 18 özellik olarak şöyle sıralayalım;

Liderin 18 Etkin Özelliği

1  - İleri görüşlüdür

2  - Her zaman iyimser ve sevecendir

3  - Sağlam ve güçlü karakterlidir

4  - İnandığı değerler konusunda tutkuludur.

5  - Kaliteli vizyon sahibidir.

6  - Her zaman kararlı ve tutarlıdır.

7  - Her şart ve ortamda güven verir

8  - Tüm toplum için örnek konumdadır

9  - En zor durumlarda ayaktadır motive eder

10 - Her zaman etkili çözüm üretir

11 - Gelişim ve iyileşmeye açıktır

12 - Mütevazi aynı zamanda adildir

13 - Karşısındakini çocukta olsa dinler

14 - İletişim kurulabilecek yapısı vardır

15 - İnsanlara ve olaylara karşı duyarlıdır

16 - Etkin ve süratli karar verir

17 - Zamanı iyi yönetir

18 - Ekip kurmada profesyoneldir

Yukarıdaki maddeler göz önünde bulundurulduğunda liderin içinde bulunduğu toplumu yada örneğin bir şirketi, fabrikayı herhangi bir politik yapıyı veya devleti mevcut durumdan daha ileri seviyelere taşıması için kendisine uyulması gereken bir rehber olduğu açıkça ortaya çıkacaktır.

Lider sorunları çözüp bozulan yapıyı düzelterek yepyeni bir atılımla sistemi düzlüğe çıkaran orada sabit bırakmayıp daha ileri düzeye taşıyan, bu işleyiş için profesyonel bir ekip kuran ve yöneten, tüm materyalleri bu hedef için ustaca kullanabilen bir rehberdir. Örneğin Atatürk konuya çok uygun bir örnek.

 

Liderlik Doğuştan Var Olan Bir Özellikmi?

Kuşkusuz her insanda var olan bütün özellikler doğuştan gelir. Liderlikte böyledir. Bazı insanlar hiçbir eğitim almamış olsa dahi diğer insanlardan daha yüksek seviyede liderlik yeteneğine sahip gibi görünebilir. Ancak tabiki bu özelliklere sahip olmayanlarda lider olabilir. Zira insanlar yaratılış itibariyle belirli bazı eğitimler sonucunda çok iyi bir lider olmayı öğrenebilecek yapıdadırlar.   

Tarihsel sürece baktığımızda bunu görebiliriz. Örneğin, daha önce herhangi bir liderlik deneyimi yada girişimi olmasa bile kriz yada afet durumlarında süratle ön plana çıkan ve insanları çözüm yollarını uygulamaya kolayca ikna edebilen, mevcut olumsuz durumların kademeli olarak düzelmesine vesile olan insanlar vardır.

 

Liderlik ve Girişimcilik

Bu iki kavram birbiri ile ikiz kardeş şeklinde uyum içindeler. Zira Lider aynı zamanda profesyonel bir girişimcidir. Girişimci ise kendisinde Liderlik özellikleride olması gereken kişi. Girişimci başarılı olabilmek için maddi - manevi bir çok kriteri bir arada toplamak zorunda. Bilgi, yetenek, finansal zeka, işleyiş sürecini sorunsuz yönetmek, toplumsal ilişkilerde kalite, cesur kararlar verebilme, profesyonel ekip oluşturabilme gibi. Dolayısı ile Liderlik ve Girişimcilik birbirini tamamlayan bir bütündür.

Günümüz iş dünyasında başarılı şirketlerin ortaya çıkması ve devamı için cesur girişimcilere ve bilge konumdaki liderlere ihtiyacı vardır. Hatta birkaç kişinin bir araya gelerek oluşturduğu en küçük topluluklarda bile başarı ve süreklilik için mutlaka bir lidere ihtiyaç vardır. Bunun şirketler açısından düşündüğümüzde şirketin kuruluş aşamasından ilerlemesine ve sonraki zamanlarına kadar bir liderin etrafında olmaması düşünülemezLiderlik ve Girişimlik seviyesi yakalayabilmek için ise mutlaka çok kaliteli bir eğitim kurumundan Liderlik ve Girişimcilik Eğitimi almak gerekiyor.

 

Liderlik ve Girişimcilik Eğitimi

Buraya kadar Liderlik Kavramı üzerinde durduk ve özelliklerinden bahsettik. Aynı zamanda bu kavramla adeta eşdeğer konumda olan Girişimcilik yeteneğinin benzerlikler açısından incelemesini yaptık. Son satırlarda ise kendi işini kurmak, başından sonuna profesyonel olarak yönetmek, bu amaç için ekip oluşturup ilgili hedefe sevkedebilmek, bulunduğu ortamı yada durumu veya herhangi bir süreci sorunsuz ve iyi bir şekilde yönetebilmek kısacası Lider vasıflarındaki bir Girişimci Olabilmek İçin eğitim almaktan bahsettik.

Lider olmaya yada Lider vasıflı Girişimci olmaya ihtiyacınız varsa o halde evet mutlaka Liderlik ve Girişimcilik Eğitimi almak size gerçekten çok iyi gelecek. Daha güçlü bir konuma yükseliyor olacaksınız. Bu eğitim için Uzaktan Eğitim sektörünün profesyonellerinden olan İstanbul Boğaziçi Enstitü ‘yü tavsiye ediyoruz. Kurumdan alacağınız eğitim sonrası iş hayatına, insanlara ve dünyaya bakış açınız ciddi anlamda değişecek.

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?