Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-28T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Küçük İşletmeler için En İyi 7 İK Programları

Küçük İşletmeler için En İyi 7 İK Programları


Şirketinizi henüz yeni kurduysanız ilk günlerinde, bir veya iki kişilik bir ekibin patronu olma olasılığınız yüksektir. Ancak büyüyen bir şirketiniz varsa ve personel alımına ihtiyacınız olduğunu fark ediyorsanız, şirketiniz için yapabileceğiniz en iyi şey küçük işletmeler için oluşturulmuş İnsan Kaynakları Programları ‘nı incelemek olacaktır.  

Zira şirketiniz için en iyi İK yazılımını seçmek paradan büyük oranda tasarruf etmenizi sağlar. Tekrar tekrar yaptığınız görevleri otomatikleştirmek için peşin yatırım yaparsanız, yalnızca gün içinde zamanınızı geri almakla kalmazsınız, aynı zamanda yazılımınız kendi masrafını da karşılayacaktır.

Bu aşamada İnsan Kaynakları Programı Nedir şeklinde bir merak belirebilir zihninizde. Hemen cevaplayalım; İnsan kaynakları yönetimi işlemini daha profesyonel seviyede koordine etmek için oluşturulmuş uygulama ve programlar İnsan Kaynakları Programı olarak tarif edilebilir. Bu programlar şirket çalışanlarının tüm verilerine ulaşabilmek dahil bütün süreci tüm aşamaları ile birlikte tek sistem üzerinden yönetebilmeyi mümkün hale getirir.

Şirketinize uygun doğru İK yazılımıyla, personelin sosyal hakları konusunda kaliteli bir yönetim, performans incelemeleri ve daha fazlası dahil olmak üzere insan kaynakları ihtiyaçlarınızın çoğunu merkezileştirebilirsiniz. Ancak bu aşamada size bu faydayı sağlayacak İK yazılımlarını değerlendirirken hangi özellikleri aramanız gerektiğini ve şirketiniz için en uygun olanı nasıl seçeceğinizi bilmeniz ciddi önem arzediyor. Bu amaçla bir dizi öneri listesi hazırladık.

Şirketinizin İçin En İyi İK Yazılımını Nasıl Bulacaksınız

Evet bir öneri listesi hazırladık. Ancak oluşturduğumuz En İyi İK Yazılımları Listesi‘ni okurken, her seçeneğin her işletme için en iyi olmadığını unutmayın. Her bir İK yazılımı sizin aradığınız özellikteki bir dizi görevi yerine getirir.  Bu nedenle her birini incelerken şirket önceliklerinizi düşünün. İşletmenizin İnsan Kaynakları Yönetimi konusunda en çok neye ihtiyacı var? Önce bu sorunun cevabını zihninizde netleştirin.

Şu özellikleri göz önünde bulundurun:

»  Personel eğitimi

»  Menfaat yönetimi

»  Emeklilik işlemleri

»  İşe alma / başvuru portalı

»  Maaş bordrosu

»  Performans görüşleri

»  İzin ve tatil

»  Mesai saati ve katılımlar

Ayrıca, Android veya iOS için bir uygulama sürümüne erişiminiz olup olmadığını veya bir web uygulamasının yeterli olup olmadığını mutlaka göz önünde bulundurun. Küçük işletmelere yönelik bu İK yazılımlarından bazılarının deneme sürümleri de sunduğunu unutmayın, bu nedenle satın almadan önce ücretsiz deneme hakkınızıda kullanmanızı öneriyoruz.

Küçük İşletmeler için En İyi İK Yazılımını Seçme

Küçük işletmeler için aşağıdaki sıralayacağımız en iyi İK yazılımları arasında, her birinin güçlü yanları ve tabii ki zayıf yönleri var. Hangisinin tam olarak sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacağını net olarak anlamak için ciddi bir karşılaştırma yapmanız gerekiyor. Seçiminizi yapın ve işlerinizi çok büyük ölçüde kolaylaştırıp rahatlamanıza vesile olacak İK yazılımını bir an önce tedarik edin.

 

Küçük İşletmeler için En İyi 7 İK Yazılımı

»  GoCo - Küçük işletmeler ve yeni başlayanlar için ideal

»  Gusto - Özellikle Bordro konusunda çok iyi.

»  Zoho People - İnsan yönetimi için son derece kullanışlı.

»  BambooHR - İşe alım süreci için en iyi İK yazılımı.

»  Zenefits - Esneklik için tercih edilecek yazılımların başında geliyor.

»  Cezanne HR - Uluslararası ihtiyaçlar için en iyi İK yazılımı.

»  PeopleSpheres - Entegrasyon yetenekleri diğerlerine oranla tercih öncelikli.

 

1 - GoCo > goco.io

Küçük işletmeler için en iyi İK yazılımlarından biri olarak GoCo'yu önerebiliriz örneğin . Bu araç birkaç nedenden dolayı listemizde birinci sırada Birincisi, GoCo, İK'ya yaklaşımında gerçekten hepsi bir arada hissediyor, ancak zahmetsiz bir şekilde - tam da küçük bir işletmenin İK yazılımında ihtiyacı olan şey.

GoCo, kişisel ayrıntılar, tatiller ve zaman çizelgeleri dahil olmak üzere çalışan dokümantasyonunu ele alır ve ayrıca işe alımları da ele alır. Çalışanlara sağlanan faydaları yönetmek için bir kontrol paneliniz de olacak. GoCo'yu diğerlerinden ayıran bir şey ise, destek için erişebileceğiniz fayda danışmanları ağıdır - çünkü herkesin , hatta onları yönetenlerin bile faydalarla ilgili sorunları vardır.

GoCo birçok yönden İK görevlerinizi halletmeyi (neredeyse) keyifli hale getirecek temiz bir kullanıcı deneyimine sahiptir. Her şeye uyan tek bir yazılım olmamasına rağmen, nereye gideceğinizden emin değilseniz, GoCo başlangıç için oldukça ideal bir araç. .

 

2 – Gusto > gusto.com

Gusto, küçük işletmeler için İK yazılımında en güçlü seçimlerden biri olarak kabul edilir. Hem personel hem de sözleşmeli çalışanlarla bordro görevlerine çok fazla zaman harcayan işletme sahipleri için bir favori.

Gusto, işletmenizin doğrudan mevduat, çek ödemeleri ve vergi beyannamelerini yönetebilmenizide sağlayacak aynı zamanda evrak işlerini organize etme konusunda destek sunacaktır. Dahası sık kullanılan birçok muhasebe programına doğrudan entegre olduğu için birçok işi aynı merkezden yapabilme rahatlığı yaşayacaksınız.

Ayrıca teklifler ve e-imza, sigorta ve işe gidip gelme avantajları ve emeklilik planları dahil olmak üzere tüm süreci yönetebilirsiniz. Ancak şunu göz ardı etmeyin. Gusto yalnızca 100 kullanıcıya kadar kullanım hakkı sunuyor. Dolayısı ile orta ölçekli bir işletme iseniz bu sizin için en iyi seçim olmayacaktır. Ayrıca, ücret açısından daha pahalıdır.

 

3 - Zoho People  > zoho.com/people

Küçük işletme değilde büyük firma dahi olsanız Zoho People 'da işinize yarayacak bir çok özellik var. Küçük işletmelere yönelik bu İK yazılımı, özellikle tatil ve izinlerde çalışan kayıtlarını tutma, mesai saatlerini izleme, çalışma zamanını yönetme ve vardiyaları planlama gibi daha pek çok farklı özelliği bir arada size sunuyor. Zoho People daha çok müteahhitler ve saatlik işçilerle çalışan işletmeler için uygun bir seçimdir.

 

4 – BambooHR  > bamboohr.com

Daha fazla ekip üyesi işe alırken aynı zamanda şirket içi süreçlerinizide düzenlemeyi umuyorsanız, küçük işletmeler için bulut tabanlı bir İK yazılımı olan BambooHR uygun olabilir. Yazılımın en iyi özelliklerinden biri, iş ilanlarınızı yayınlamanıza, ekibinizde işe alım yöneticileri oluşturmanıza ve işe alım süreçlerini özelleştirmelerine imkân tanır. Ayrıca iş başvurusu yapan adayları inceleyebilir detaylı  bir aday takibi yapabilirler.

BambooHR ayrıca, işe alım ve işten ayrılma, evrak işleri ve tatil yönetimi gibi diğer zaman alıcı görevleri otomatikleştirmeye ciddi oradan yardımcı olur. BambooHR, çok daha insan merkezli bir platform. Ancak BambooHR diğer yazılımlardan biraz daha yüksek ücretli. Dolayısı ile satın alma aşamasına geçmeden önce diğerleri gibi bu yazılımada gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını netleştirmeniz gerekir.  

 

5 – Zenefits > zenefits.com

Zenefits İK Yazılımı size maksimum esneklik sağlar. Ayrıca birçok küçük ve orta ölçekli işletme sahibi tarafından küçük işletmeler için en iyi İK yazılımı olarak şiddetle tavsiye edilmektedir. Tabiki bunun nedeni oldukça güçlü araç paketidir.

Zenefits, özellikle işe alım ve işten çıkarma görevleri, çalışan verileri ve evrak yönetimi dahası düzenleyici ve uyumluluk görevleri olmak üzere mümkün olduğunca otomatikleştirilmiş bir çözüm paketi sunar. Örneğin, Doğrudan yazılım aracılığıyla bir arka plan kontrolü gerçekleştirebilirsiniz Bu küçük bir ayrıntıdır, ancak aynı anda çok sayıda işe alımla uğraşırken mükemmel bir zaman tasarrufu sağlar.

Zenefits,  şirketiniz için aynı zamanda kapsamlı bir bordro portalı sunar. Veya isterseniz sistem üzerinden başka bir bordro sağlayıcısına bağlanabilirsiniz.

 

6 - Cezanne HR  > cezannehr.com

Cezanne HR uluslararası operasyonlar için tercih edilebilecek oldukça ideal İK Yazılımı diyebiliriz. Belki de girişimcilik fikri zihininizde oluştuğu zamanlardan beri farklı ülkelerde ofisler açmayı planladınız.  Bir çok ülkede şubesi olan bir firma oluşturmak elbette her açıdan oldukça karlı bir girişim olacaktır. Ancak planlarınız ne olursa olsun, şirketiniz için en iyi İK yazılımı, uluslararası düzenlemelere cevap verebilecek yüksek kapasiteye sahip bir yazılım olacaktır.

Cezanne HR "modüler" bir sistemdir.  Bu da şirketinizin tam olarak neye ihtiyacı olduğunu netleştirip seçim yapabileceğiniz anlamına gelir. Kişi yönetimi, performans incelemeleri ve hatta işe alım için araçlar seçebilirsiniz. Bunlar birden çok dili yönetir. Platform aynı zamanda çoklu para birimiyle uyumlu bordro seçenekleri de sunar.

Cezanne ‘in modüllerinde göze çarpan en önemli özelliklerden biri farklı ülkelerdeki yerel yasalar ve uyumluluk düzenlemeleridir.  Böylece daha az araştırma ile yüksek sonuçlar alacağınız için zamandan ciddi anlamda tasarruf edebileceksiniz.

Ayrıca belirtelim, Yazılım 5.000'e kadar çalışanı destekleyebiliyor.

 

7 – PeopleSpheres  > peoplespheres.com

PeopleSpheres yazılımı entegrasyon için En İyi İK yazılımı olarak mansiyon ödülü almış olan bir ürün. Birden fazla yazılım platformu kullanıyorsanız ancak bu zor geliyor ve  basitleştirmek istiyorsanız PeopleSpheres bunun için oldukça uygun bir seçenektir. Diğer tüm İK hizmetlerinizin merkezi bir veritabanı oluşturmak için kullanabileceği 3'ü 1 arada bir platforma sahiptir. Entegrasyon platformu, kendisine bağlı İK yazılımındaki tüm çalışan verilerini senkronize eder ve otomatik olarak günceller, bu da size çok zaman kazandıracaktır.

PeopleSpheres, her bir çalışanınız için taleplerle ( izinler, harcamalar gibi ) güncellenebilen özel bir profil oluşturur. Daha sonra bu istekleri kabul edebilir yada reddedebilir ve çalışanların profillerine otomatik bildirimler gönderebilirsiniz. Platformlar arası raporlama aracı, dijital olarak çok çeşitli raporlar oluşturmanıza olanak tanır ve tüm kuruluşa haftalık bir özet bildirim e-postası gönderilebilir.

Bu platformun en büyük yararı tüm özelliklerin hepsini tek bir yerde toplayabilen ve süreci başından sonuna kadar kolaylaştıran basitliğidir.

 

İK Yazılımı Kullanmanız Gerektiğini Gösteren 4 İşaret

 

1 -  İK Yönetimi İçin Basit Tablolar Kullanıyorsunuz.

Çok basit işler için basit tablolar kullanmak pratik olabilir. Ancak İdari görevleri izlemek ve gerekli aksiyonu gerçekleştirmek için bu basit tabloların bir yararı olmayacaktır. İzin veya maaş geçmişi gibi önemli verileri bir elektronik tabloda tutuyorsanız, güvensiz ve verimli olmayan bu yapıdan mutlaka uzaklaşıp profesyonel bir sistem kullanmaya başlamalısınız.

 

2 - İK Yönetimi Tüm Zamanınızı Harcıyor

İşletmenizin sahibi olarak elbette yapacak çok işiniz var. Ancak zamanınızı şirketinizi büyütmek için projeler oluşturmaya harcamanız daha ideal bir strateji olacaktır.  Ancak günün büyük bölümünde personel yönetimi süreçleri ile uğraşıyorsanız şirketiniz için verimli çalışmalar yapmanız mümkün olmayacaktır. Bırakın bu işleri sizin yerinize İK Programları halletsin.

 

3 – Düzensiz Bir Yapınız Var

Organizasyon herkesin başarabileceği bir iş değildir kuşkusuz. Ancak sorun değil. Bu aşamada  İK programı ile yapacağınız birçok görev hem evraklar hem düzen adına işinizi çok fazla kolaylaştıracaktır. Masanızın üstünde sağa sola dağılmış evraklar görmek iş gücünüzüde düşürecektir.

 

4 – Her Yıl Personel Alımı Yapıyorsunuz

Bu sene bir yada birkaç işe alım gerçekleştirdiniz. Bu demektir ki önümüzdeki yıl da aynı şeyi yapacak ve personel almaya devam edeceksiniz. Bu şirketinizin büyüdüğünü gösteriyor. Büyüdükçe kuşkusuz ihtiyaçlarınız daha karmaşık hale gelecektir. Dolayısı ile İK süreçlerinizi kolaylaştırmak için şimdiden kaliteli bir altyapı kurarsanız, şirketinizi daha verimli bir duruma getirmiş ve gelecek süreçler içinde hazırlamış olursunuz.

 

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?