Kosgeb Kaydı Nasıl Yapılır?
2020

Kosgeb Kaydı Nasıl Yapılır?


Bilindiği üzere Kosgeb Türkiye 'de bir çok girişimciye destek vermekte. Bu kuşkusuz girişimciler için çok önemli bir dönüm noktası. Fakat elbette bunun belli başlı bazı şartları var. Bu şartları yerine getirmeden maalesef Kosgeb Kredileri 'ne başvuruda bulunamıyorusunuz. Bunların en başında ise öncelikle Kobi olmanız ve Kosgeb Veri Tabanına Kayıt Olma zorunluluğu geliyor.

Baştada belirttiğimiz gibi Kosgeb Veri tabanına kayıtlı kobi mahiyetinde bir firma değilseniz Kosgeb desteği alamazsınız. Ayrıca şunuda unutmamanız gerekiyor Kosgeb Veri Tabanı 'na ekleyeceğiniz tüm bilgilerin hukuki ve mali sorumluluğu size aittir. Bu yüzden bilgilerinizi eksiksiz ve tamamen doğru girdiğinizden mutlaka emin olun.

Peki Kayıt İşlemi Nasıl Yapılıyor.

Kosgeb Veritabanına Kayıt işlemi zor bir süreç olmamakla birlikte oldukça detaylı. Fakat elbette kaydı gerçekleştirip kobi olduğunuzu tescil etmek açısından bu süreci geçmek durumundasınız. Yani bazı prosedürler için biraz uğraşmanız gerekiyor. Peki bu işlemler neler;

  1. Kosgeb 'in resmi web sitesine giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede yer alan "Kobi/Girişimci Giriş" butonuna tıklayın. Bu buton sizi kosgeb.gov.tr adresine yönlendirecek. Sonraki bütün işlemleriniz bu sayfa üzerinden devam edecek.

 

  1. Karşınıza gelen yeni sayfada sol başta "Kosgebe kayıtlı değilseniz tıklayınız" linkine tıklayıp açılan kutucuğa Firma statünüzü, firma adınızı ve ünvanını eksiksiz olarak ve büyük harflerle yazın. Bu bilgileri resmi evraklarınızdaki şekliyle tam ve doğru olarak girmeniz çok önemli.

 

  1. İkinci aşamayı tamamladıysanız şimdi sırasıyla Vergi dairenizin bulunduğu ili, vergi dairenizi, vergi numaranızı, ( şahıs işletmesiyseniz TC Kimlik No ) şirket yetkilisinin adı ve soyadını, SSK veya bağ-kur numaranızı, işletme kuruluş yılını, işletmenizin bulunduğu bölgeyi, bağlı olduğunuz ticaret odası yada mesleki kuruluşu bölümlerini tam ve eksiksiz olarak giriş yapın.

 

  1. Bu aşamada faaliyet kodunu seçmelisiniz. Bu işlemi yapmak üzere Faaliyet kodunuzu seçmek için tıklayınız butonuna tıklayın. Nace Seçimi isimli bir ekran açılacak. Bu ekranda öncelikle imalatçı olarak çalışıyorum - imalat dışı çalışıyorum seçeneklerinden kendinize uygun olanı tıklayarak işaretleyin. Her biri karşınıza farklı seçenekler çıkaracaktır. Kendinize uygun olan bölümleri doğru bilgilerle doldurup ilerlemeye devam edin.

 

  1. Bu aşamada seçim yaptığınız İkili Nace Kodu na göre sektörünüzle ilgili faaliyetler aşağıda bir tablo şeklinde açılacaktır. Tıklayarak sizinle ilgili faaliyet alanını seçebilirsiniz. Bu bölümde en az 1, en fazla 3 alan seçebilirsiniz. Seçim yaptıktan sonra kaydet butonuna tıklayarak kayıt işlemini gerçekleştirin.

 

  1. Bu aşama firmanıza ait iletişim bilgilerini tam ve eksiksiz girmeniz gereken bölümdür. Dikkat çok önemli. Bu bölüme giriş yapacağınız e - mail adresinizin güncel olarak aktif kullandığınız ve mail gönderip almada problem yaşamayacağınız bir adres olmasına özellikle dikkat ediniz. Zira ilerleyen zamanlarda Kosgeb işlemlerinizde kullanmak üzere size gereken kullanıcı adı ve şifre buraya girdiğiniz e - mail adresinize gönderilecektir. Bütün bilgileri eksiksiz ve doğru olarak girdiğinize eminseniz altta bulunan İşletme hakkında yukarıda yer alan bilgilerin doğru olduğunu beyan ve taahhüt ederim ibareli onay kutucuğunu tıklayıp onaylayarak bu aşamayı tamamlayabilirsiniz.

 

  1. Bu aşamada klasik bir sistem güvenlik adımı ile karşılaşacaksınız. Karşınıza çıkan resimdeki rakamları altta bulunan kutucuğa resimde görüldüğü gibi giriş yaparak işlemi tamamlayabilirsiniz.

 

  1. Bütün adımları başarıyla eksiksiz olarak tamamladınız. Şimdi kaydet butonuna tıklayıp yaptığınız işlemleri kaydediyorsunuz. Bu aşamada yanlış yada eksik bir bilgi söz konusuysa kayıt işlemi için tıkladığınız sırada uyarı ile karşılaşabilirsiniz. Uyarılara göre eksiklerinizi tamamlayıp kayıt işlemini sonlandırabilirsiniz. Tavsiyemiz uyarıları dikkate almanız ve tüm bilgileri eksiksiz olarak doldurduğunuzdan emin olduktan sonra kayıt işlemini sonlandırmanız.

 

  1. Sekizinci aşamadaki kayıt işlemini gerçekleştirdiyseniz Kosgeb Veri Tabanı Kayıt işlemlerinin büyük bölümünü hallettiniz demektir. Kayıt işleminden sonra en son olarak karşınıza Birim Seçimi ekranı açılacak. Bu aşamada sistem sizden sonraki zamanlarda iletişim kuracağınız ve işlemlerinizi yürütme sırasında faydalanacağınız sizinle ilgili birimi ekrana çıkararak seçmenizi isteyecektir. Açılan menüden görülen birimlerden size en yakın olanı seçip kaydet butonuna tıklayabilirsiniz.

 

Bu son işlemi tamamlamanızın ardından açılacak olan ekranda kullanıcı adı ve şifrenizi göreceksiniz. Bu bilgileri güvenli bir yere not edip kobi beyannamenizi doldurmaya başlayabilirsiniz. Zira firmanızın kobi olup olmadığının tespit edilebilmesi için Kobi Beyannamesi 'ni doldurmanız gerekiyor.

 

Sizin yapmanız gereken işlemler bu kadar. Bundan sonrasında doldurup verdiğiniz Kobi Beyannamesi Kosgeb Uzmanı tarafından mevzuata uygunluk kontrolünden geçirilecektir. Beyannamenizin uygunluğu onaylanıp kobi olduğunuz onaylandıktan sonra artık Kosgeb Desteklerine başvuruda bulunabileceksiniz.

 

{{dil.yorumlar}}

{{yrm.yazar}}

{{yrm.baslik}}

{{yrm.yorum}}
{{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}