Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2023-03-25T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Koronavirüs Sürecinde Uzaktan Eğitim ve 9 Faydası

Koronavirüs Sürecinde Uzaktan Eğitim ve 9 Faydası


Global olarak dünya çapında etkili olan Koronavirüs, genel bir pandemi sürecininde başlamasına neden oldu. Bu sürecin alışkanlıklar üzerinde ciddi anlamda etkisi olduğu gibi aynı zamanda yepyeni alışkanlıklar kazandırmada da aynı oranda etkili olacağa benziyor. Bunlardan biride Uzaktan Online Eğitim.   Koronavirüs pandemisi devlet programı dahilinde zorunlu olarak uygulanan yüzyüze eğitim sisteminin bile evlere kapanıp online eğitim modeline dönmesine vesile oldu.

Bu sayede Uzaktan Eğitim Hakkında Merak Edilenler büyük ölçüde bizzat deneyimleyerek anlaşılmış olmakla birlikte Uzaktan Eğitim Metodu  ‘na ilgide yoğun olarak artış göstermeye devam ediyor. Hatta öyle görünüyor ki artık yüzyüze eğitim uzaktan eğitimden sonra gelen ikinci bir metod olarak görülmeye başlayacak.

 

Uzaktan Eğitim Nedir

Bu soruya, günümüz teknoloji çağının en ideal eğitim metodu diyerek cevap verebiliriz. Ancak elbette kavram bütünlüğü için teknik olarak açıklamakta fayda var. Uzaktan Eğitim, kursiyerlerin yada öğrencilerin aynı yerde olmalarını gerektirmeyen, zaman ve mekan sorunu olmadan eğitim kaynaklarından ve eğitimlerden internet vasıtası ile online yada paket sistemler şeklinde faydalandığı eğitim modelidir.

Ülkemizde yaygın olarak bilinen şekliyle bir açık öğretim modeli ya da ana eğitime alternatif ikinci sınıf bir öğretim metodu tabiki değildir. Zira yıllardır gelişmiş ülkelerde ileri düzey teknolojik metodlarla yıllardır uygulanan modern donanımlı teknolojik bir eğitim sistemidir. Uzaktan Eğitim her açıdan oldukça faydalı bir metoddur. Bu faydaları Koronavirüs Sürecinde Uzaktan Eğitim ve 9 Faydası başlığı ile maddeler halinde aşağıda açıklıyor olacağız;

 

Koronavirüs Sürecinde Uzaktan Eğitim ve 9 Faydası

 

1 - Zaman ve Mekan Sorunu Yok

Uzaktan eğitim metodunun en göze çarpan faydası zaman ve mekan sorununu ortadan kaldırıyor olması. Eğitim almak isteyen kişi belirli bir zamana yada herhangi bir mekana bağlı kalma problemi yaşamadan istediği an istediği yerde dilerse bir otobüs yolculuğunda bile derslere katılabilir.  Dahası eğitimini alırken aynı zamanda iş hayatı içinde çalışmaya devam edebilir,bütün aktivite ve günlük rutin alışkanlıklarını dilediği gibi hiçbir ekstra düzenleme yapmadan devam ettirebilir.

2 - Gecikme Ders Kaçırma Sorunu Yok

Uzaktan Eğitim metodunda gerek eğitmen gerekse eğitim alan kişiler fiziki bir mekan kapsamında yüzyüze olmak zorunluluğu taşımıyor. Aynı zamanda derslere dair herhangi bir zaman belirteci ve zorlayıcı bir vakit sorunuda yok. İsteyen istediği saatte istediği yerde dersini kaldığı yerden takip edebilir. Dolayısı ile, dersleri kaçırmak, derse gecikmek gibi zamana dayalı korkularda ortadan kalkıyor.

3 - Eğitim Masrafları Düşüktür

Eğitim masrafları konusunda da uzaktan eğitim diğer eğitim metodlarına karşı açık ara öndedir. Uzaktan eğitimde yol masrafı, dışarıda yemek içme masrafı gibi birçok kalem masraf insanlar üzerindeki etkisini tam anlamıyla yitirir. Örneğin evinizin konforunda bilgisayarınızdan derslerinizi takip ederken dakikalarca durakta bekleyerek zaman ve para masrafı yapmak gibi bir sorun yaşamazsınız.

Sadece bunlar değil. Aynı zamanda yüzyüze eğitim modelleri fiyat olarak her zaman daha pahalıdır. Oysa gerek kalite gerekse öğrenme hızı açısından yüzyüze eğitim modellerinden daha ile seviyede olan Uzaktan Eğitim Metodu için yapacağınız eğitim masrafı çok düşük olacaktır.

4 - Daha Çok Vakit ve Eğitim İmkânı Sunar

Pandemi süreci sürekli daha fazla evde kalmayı gerektirdi demiştik. İş hayatıda evden devam etmeye başlayınca artık insanların ekstra unsurlar için daha fazla zaman kazanması söz konusu oldu. Dolayısı ile artık bahanelerde yok. Zira önceki dönemlerde kısıtlı vakti olduğu için normal derslerini bile takip edemeyen insanlar bu dönemle birlikte aynı uzaktan eğitim kurumunun birden fazla eğitimine kayıt yaptırmaya başladı.  Bir eğitim paketine bile vakit bulamazken şimdi günlük 3 eğitime çıkarmak oldukça ciddi bir gelişme.

5 - Uzaktan Eğitim Çevre Zararlarını En Aza İndirir

Pandemi süreci sebebiyle insanlar evlerinde daha çok vakit geçirmeye, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaya çalıştı. Hatta bu davranış hâla devam ediyor. Tamda bu süreçte dünya derin bir nefesle ciddi anlamda soluklandı diyebiliriz.  Eğitim alacağınız kuruma otobüs yada taksiyle giderken o sırada araçlardan doğaya salınan zararlı gazlar, yüzyüze eğitim kurumlarının ısınma, aydınlanma ve su kullanımları gibi tüm unsurlar büyük ölçüde azaldı. Böylece dünyanın kirlenmesi ile birlikte enerji kaynaklarının israf edilmeside büyük ölçüde azalmış oldu.

6 - Uzaktan Eğitim Daha Esnek Yapıdadır

Uzaktan eğitimin faydaları arasında, eğitimin esnek bir yapıya sahip olması da sayabileceklerimiz arasındadır. Zaman açısından esnek olduğu gibi, öğrenme metotları ve eğitim için kullanılacak unsurlarında ağırlıklı olarak öğrencinin kendi inisiyatifinde olması daha geniş bir esneklik sunmaktadır.

7 - Uzaktan Eğitim Rahat ve Konforludur

Uzaktan eğitim metodunda eğitim alacak kişinin derse katılacağı ve dersleri takip edeceği ortamı bizzat kendisinin seçmesi bile başlıbaşına bir konfordur. Kaldı ki bunun ötesinde evinizin yada ofisinizin konforunda rahat ortamınızda istediğiniz vakitte derslerine katılabilecek olmanız konuya bambaşka bir boyut kazandıryor kuşkusuz.

Hatta yukarıda da belirttiğimiz gibi derslerinizi herhangi bir şehirler arası uçak yada otobüs yolculuğunuzda, günlük dolmuş yolculuklarınızda yada bir kafede çay içerken takip edebilirsiniz. En rahat edeceğiniz mekanı seçmek tamamen size ait. Konforunuzu siz ayarlıyorsunuz.

Böylece günlük rutin işlerinizi aksatmadan, hayatınızda hiçbir ekstra değişiklik yapmadan rahat ve keyifli bir şekilde eğitim alabilirsiniz. Hatta uzaktan eğitim metodunda hava koşullarından da hiçbir şekilde etkilenmeden eğitim süreciniz kaliteli bir şekilde devam edecektir.  Durakta otobüs bekleme, herhangi bir mekandaki derse gecikmemek için koşma gibi bir zorunluluğunuz olmadığı için havanın aşırı yağışlı ya da çok soğuk olmasının uzaktan eğitim alan kişilerde hiçbir önemi olmayacaktır.

8 - Uzaktan Eğitim Ekstra Gelişim Sağlar

Uzaktan eğitim metodunda eğitim alan insanlar daha çok  kendi başlarına serbest ve bağımsız eğitim aldıkları için, sorumluluk alma ve bunu sürdürme becerileri daha fazla gelişim gösterecektir.  İnsanın bizzat kendi kararları doğrultusunda bir eğitim programına kaydolup bireysel gayretler neticesi  sertifikasını alıp başarı elde etmesi kapasite ve sorumluluk yönünü ciddi anlamda üst düzey seviyelere çıkaracaktır.

9 - Uzaktan Eğitim Sertifikası İş Başvurularında Öncelik Kazandırır

Uzaktan eğitim metodu ile eğitim alan ve eğitim sonrasında sertifika sahibi olan kişiler bu eğitimleri almamış yada klasik sistemlerle eğitim almış kişilerden daha nitelikli ve yetkin konumda değer görürler. Zira günümüz iş dünyasında uzaktan eğitim metodu ve sunduğu eğitim kalemleri oldukça gözde bir konumda.

Hatta biliyorsunuz çok önceki dönemlerde şirketler lise mezunu olanlara personel alımı sırasında öncelik tanıyordu. Şimdi durum tam olarak değişti. Günümüzde üniversite mezunu olmak bile öncelikli olmaya yetmemekte.  Ancak üniversite mezunu olup aynı zamanda bir Uzaktan Eğitim Kurumu ‘ndan aldığınız profesyonel sertifikanız varsa dikkatler size çevrilecek ve iş başvurunuzda ön sıraya çıkabileceksiniz.

 

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?