online-egitimler-bogazici-enstitusu
Korona Virüsün Türkiye ve Dünyada Eğitime Etkileri

Korona Virüsün Türkiye ve Dünyada Eğitime Etkileri


Tıp literatürüne Yeni Tip Koronavirüs olarak giren Covid 19 salgınının dünya çapında hayatın içine girmesi ile birlikte tüm davranışlar, iş hayatı,  eğlence biçimleri, kısaca bütün hayat adeta yepyeni bir şekil aldı.  Sürekli “artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” cümlesi dile getirildi. Nihayet net olarak anlaşıldı ki gerçekten hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.  Zira bu süreç dünya çapında yepyeni değişimleride birlikte getiriyor. Dijital dünya herzamankinden daha aktif olarak kapsamadığı alanlarada nüfuz etmeye başladı.

Koronavirüsün dünya çapında en çok etkilediği alanlardan biri de eğitim oldu kuşkusuz. Global olarak bütün ülkelerde devlet kademeleri, hastalığın yayılmasını yavaşlatmak ve öğrencilerin salgından korunması amacıyla eğitim faaliyetlerine ara verdi. Ancak tabiki eğitim durmadı. Uzaktan Eğitim Metodu ile evlerden devam ediyor. Güncel tarih itibariyle 130 ‘u aşkın ülkede bazılarının genel diğerlerinde ise yerel kapsamda okullar kapalı. Unesco ‘nun 23 Mart verilerine göre dünya genelinde 1,4 milyar civarında öğrenci okul ve üniversitelerden uzakta.  284 milyon öğrenci ise bölgesel düzeyde bu durumdan etkilenmiş durumda. Görüldüğü gibi Korona Virüsün Türkiye ve Dünyada Eğitime Etkileri  çok ciddi seviyede.

 

Eğitim Sorununa Çözüm Online Eğitim

Corona Virüs sebebi ile yüzyüze eğitime süresiz olarak ara verildi. Zaman zaman bazı tarihler verilerek okulların açılacağı, eğitime tekrar başlanacağı belirtilsede bu net olarak belli değil. Tabi bununla birlikte yüzlerce konferans, workshop, seminer ve benzeri etkinliklerde iptal edildi. Dolayısı ile eğitim sahası ciddi bir krizin içine girmiş durumda.

Bu durumda söz konusu kriz nasıl aşılacak ve eğitimin devamı nasıl sağlanacak? Dahası iş dünyasında çalışan istihdamının sağlanması sorunu nasıl çözülecek? Zira nitelikli personel için mezun olması beklenen, iş dünyasına atılacak personel adayları mezun olamıyor. Kuşkusuz bu ve benzeri sorular çoğaltılabilir. Ancak cevaplarını şu anda hiçbir ülke net olarak verip süreci tam anlamıyla ön göremiyor.

Ancak bu aşamada etkili bir çözüm var tabiki.  Uzaktan Eğitim Platformları vasıtası ile eğitim tamamen dijitalleştirebilir. Böylece eğitimde aksama sorunu en aza indirilecektir. Kamu kuruluşlarında veya özel sektörde iş hayatına atılmayı planlayan ancak eğitimi yarıda kalan yada eğitim alamadığı için planları aksayanlar Uzaktan Online Eğitim Metoduile alacakları eğitimler ve elde edecekleri profesyonel sertifikalar vasıtası ile kariyer planlarını kaldıkları yerden devam ettirebilirler.  

 

Türkiye ‘de Uzaktan Eğitim Hangi Seviyede

Şunu biliyoruz uzaktan eğitim platformları Corona pandemisi yaşanmadan zaten kullanılıyordu. Ancak bu sadece Üniversite düzeyinde bir kullanımdı. Henüz ilköğretim ortaokul ve liselerde uzaktan eğitim sistemi kullanımı gerçekleştirilmemişti. Belki sadece bazı özel liseler hariç tutulabilir.

Şu anda gerek ilköğretim gerekse ortaokul ve liselere yönelik farklı online öğrenme platformları oluşturuluyor. Öğrenciler evlerinden bu platformlara katılım yapmaya çalışıyor. Ancak tabiki yetersiz ve kolay adapte olacak bir düzeyde değil.  Zira ders seanslarına bağlanamayan, bağlansada kısa sürede bağlantı problemleri yaşayıp dersten uzaklaşmaya başlayan öğrenciler bu süreçte ciddi anlamda zorlanıyor.

Ancak herşeye rağmen eğitimde meydana gelecek aksamaları en aza indirmenin tek yolunun uzaktan online eğitim metodu olduğu artık daha net anlaşılıyor. Bu gerçeğin altını vurgulayarak çizmek gerek. Dolayısı ile uzaktan eğitim konusuna gereken yeterlilikte bütçe ayrılması, Uzaktan Eğitim konusunda bu işin uzmanlarıyla sistem çerçevesinin oluşturulması, gerekirse dünyada global olarak başarılı Uzaktan Eğitim Kurumları ile görüşüp destek alınması, birlikte çalışma yapılarak bu sürecin profesyonel olarak ilerletilmesi gerekiyor. Zira artık dünya genel anlamda global bir değişim içinde ve eğitimde teknolojiye doğru yöneliyor. Bu değişime mutlaka uyum sağlamak ve gereken çalışmaları süratle başlatmak gerekmekte.  

 

Kariyerinizi Uzaktan Eğitimle Devam Ettirin

Özellikle Pandemi etkisi ile Uzaktan eğitimin giderek daha çok yaygınlaştığı günümüzde, Şirketler artık işe alacağı personelin herhangi bir üniversitede almış olduğu yüzyüze ( örgün eğitim ) eğitim seviyesine ve diplama durumuna bakmıyorlar. Şimdiki kriterler bir yabancı dili başarılı konuşma seviyesi, çeşitli mesleki uzmanlık sertifikaları, yeni nesil teknolojik mesleklere ait uzmanlık seviyeleri ve bunlara ait sertifikaları baz alıyorlar.

Bu yüzden öncelikle sürekli olarak yükselen teknolojiyi dikkatle takip edin. Teknoloji sizi tüm şirketlerin altyapılarında, pazarlamasında, reklâm ve tanıtım yönünde kısaca çok yönlü olarak her alanında kullanıldığı gerçeğine götürecek. Dolayısı ile kariyer yolculuğunuzda başarılı adımlar atmak için mutlaka uzaktan eğitimin sunduğu imkânlardan faydalanmaya çalışın. Kaliteli bir Uzaktan Eğitim Kurumu bünyesinde alacağınız uluslararası geçerliliğe sahip sertifikalar  sizi her zaman bir adım ileriye taşıyacaktır. Örneğin iş başvurusu sırasında sunacağınız CV nizde almış olduğunuz bir Dijital Pazarlama Eğitimi bilgisinin yer alması ve CV nize ekli Dijital Pazarlama Uzmanlığı Sertifikası  sizi çok daha farklı ve tercih edilir bir konuma yükseltecektir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?