Kitap Okumanın Sağladığı 9 Fayda

Kitap Okumanın Sağladığı 9 Fayda


Kitap okumanın kişiye sağladığı 9 fayda yazımızda, kitabın ruh ve psikoloji üzerindeki etkileri, insanın sosyal yaşamına etkileri ve zihinsel gelişimine yaptığı katkılardan bahsedeceğiz. Etkili bir öğrenme yöntemi olarak kitap okumak, listenin en başında yer alır her zaman. Bunun alışkanlık haline gelmesi ise okuyana; kendini ifade yeteneği, sorunları aşabilmek ve yaşam kalitesini yükseltmek gibi sayılamayacak kadar çok olumlu şey katıyor. 

Aynı ölçüde bu alışkanlığın olmaması da geri kalmış ülkelerin en temel özelliklerinden biri olarak gösteriliyor. Eğitim seviyesinin düşük olması, kitap okuma oranın az olması bir ülkenin gelişmişlik seviyesini oldukça etkiler. Kitap okumaksa tüm bu olumsuz durumları yok eder. İşte kitap okumanın kişiye sağladığı 9 fayda.

1. Açık Fikirli Olmanızı Sağlar

Kitaplar bizi arkadaş canlısı bireyler haline getiriyor. The Creavity Research Journal’in araştırmalarına göre kitap okuyan insan daha açık fikirli oluyor. Böylece insanlarla daha iyi iletişim kuruyor daha arkadaş canlısı biri oluyor.

2. Yazma Kabiliyetinizi Geliştirir

Okunan kitap çeşidi farklılaştıkça farklı yazarların stillerini görüyoruz. Ne kadar çok okursak da yazma yeteneğimiz o denli gelişiyor. Çeşitlilik kazanıyoruz.

3. Hafızayı Kuvvetlendirir

Kitap okumanın beyni geliştirdiği bir gerçektir. Düzenli okunan kitaplar sayesinde beynimiz egzersiz yapıyor ve hafızamız giderek kuvvetleniyor. Hafıza teknikleri eğitiminde de bahsedilen bu durum, kitap okumanın sağladığı 9 fayda arasında belki de en önemlisi.

4. Sosyalleşmenizi Sağlar

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki kitap okuma alışkanlığı olan insanlar, farklı kültürlere sahip kişilerle daha iyi anlaşıyor.

5. Zorlukları Aşma Gücü Kazanırsınız

Kitap okumak, karşılaştığımız zorlukların kolayca üstesinden gelmemize fayda sağlıyor. Ohio Devlet Üniversitesince yapılan araştırmalar gösteriyor ki kitap okuyan kişilerin farkındalık düzeyleri arttığı için  karşılaştıkları sorunlarla kolayca baş edebiliyorlar.

6. Çekicilik Sağlar

Kitap okumak okuyanı zeki ve entelektüel biri haline getiriyor. Bunlar da insanı çekici kılan özellikler olunca dolaylı olarak kitap okumak insanı çekici kılıyor.

7. Depresyondan Uzaklaştırır

Araştırmalar gösteriyor ki kişisel gelişim kitapları depresyonda olan kişileri olumlu yönde etkiliyor böylece bunalımdan kurtuluyorlar.

8. Empati Kurma Yeteneğini Geliştirir

Kitap okurken kitapta yer alan karakterleri çok benimseriz. Kurgusal karakterler olsa bile onlarla kendimizi özdeşleştiririz. Bu da bizlere ilerleyen süre zarfında empati yeteneğini kazandırıyor.

9. Stresi Azaltır

Kitap okumanın bireye sağladığı 9 fayda listemizin son maddesine geldi. Sussex Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre kitap okumak, kişinin stres seviyesini ciddi oranda azaltmakta ve büyük bir rahatlama sağlamaktadır. Aynı zamanda stres yönetimi konusunda da yarar sağlayan kitap okuma, kişinin strese bağlı hastalıkları yaşamasının da önüne geçmekte.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}