Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-06-27T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Kişisel Gelişimle İletişimi Arttırmak

Kişisel Gelişimle İletişimi Arttırmak


İnsanlarla iletişimi artırmanın yolu önce kendinizle iyi iletişim içinde olmanızdan geçer. Kendinizle iyi iletişim kurmak için de öncelikle kendinizi sevmeniz gerekir. Kendinizle barışık haliniz, size iyi hissettirirken insanlara da sevgiyle, saygıyla yaklaşmanıza ve onları kabul etmenize olanak tanır. İnsanlarla etkili iletişim kurabilmek için kişisel gelişimle iletişimi arttırmak en doğru kararlardandır.

Özgüven Aşılayın

Özgüveniniz düşük olduğunda her şey ve herkes canınızı sıkar bu da diyaloglarınızda bozulmalar yaratır. Özgüveniniz yüksek olduğunda kendinizi, insanları, hayatı sever ve ondan keyif alırsınız. Ayrıca kişisel gelişimle iletişimi arttırmak için özgüveninizi artırdığınızda bunu iletişime aktarmanız kolaylaşır. Özgüveninizi artırmanın yanında insanlara özgüven aşılamak da önemlidir. Çünkü herkesin, en üst seviyeye ulaşmış bir kişinin bile perçinlenen bir özgüvene ihtiyacı vardır. Hepimiz aynıysak, hepimizin özgüvene ihtiyacı varsa iyi davranışlar insanlara önemli ve değerli olduklarını hissettirir.

Kişisel Gelişim Kursları. Boğaziçi Enstitüsü.

Bakış Açınızı Değiştirin

İnsanları oldukları gibi kabul edin. Düşünceleri, hayata bakış açıları, giyim tarzları sizden farklı olabilir ki bu durumda da onları oldukları gibi kabul ederek iletişime geçilmelidir. Kabulün en basit yolunun ise gülümsemekten geçtiğini de unutmamak gerekir. Nihayetinde küçük bir tebessüm bile içinde yüzlerce anlam barındırır. Gülümseyen bir selamlaşma karşınızdakine onu olduğu gibi kabul ettiğinizin mesajını gönderecektir.

Genel Kültür. Boğaziçi Enstitüsü.

Eleştirmek Yerine Takdir Edin

İnsanın özgüvenini; yıkıcı ve moralini bozucu eleştiriler kötü etkiler bırakır. Kimse bile bile yanlış yapmaz, herkes sahip olduğu bilgilerle doğru olduğuna inandığı şeyi yapar. Bu yüzden İnsanların iyi yönlerini görün ve onları ortaya koyan iletişim davranışlarında bulunun. Olumsuz yönlerine odaklanmayın. Genelde olumsuzluklar ve başarısızlıklar üzerine uzun uzun konuşulurken; önemli bir başarı karşısında hiçbir şey yokmuş gibi davranılır.

Burada pohpohlamaktan söz etmiyoruz. Siz başarıları görün ve takdir edin; bunu yaparken de samimi ve içten olun. Samimi ve içten değilseniz takdirinizin pek bir önemi olmayacak ve ciddiye de alınmayacaktır. Gönülde taht kurarsınız ve insanlar sizin takdirinizi hiçbir zaman unutmayacaktır. Çünkü siz onun yaptıklarına değer verdiniz; sizin başarınız da içtenlikle istenecek ve desteklenecektir.

Kişisel gelişim tek başına size mucizeler yaratsın diye beklemeyin. Gelişim için çabalarınızı hayata geçirin. Bunları yaparken dikkat etmeniz gerekenlere kısaca değinmiş olsak da en önemli etmenin doğal ve samimi olmak olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?