Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
Kişisel Gelişimin İşe Yaramadığı İnsanlar

Kişisel Gelişimin İşe Yaramadığı İnsanlar


Kişisel gelişim son zamanlarda hayatımızda çok önemli bir noktaya gelmiş bulunmaktadır. Kişisel gelişim, insanların nasıl davranmaları gerektiğinden, başına gelecek veya gelmiş olan kötülüklerle nasıl baş edeceklerini öğreten bir bilgidir. İnsanlar zamanla kendilerini daha iyi yerlere getirebilmeleri için kişisel gelişime önem veriyorlar. Kişisel gelişimin en önemli katkılarından birisi ise iş hayatıdır. Kişisel gelişimin işe yaramadığı insanlar, ne kadar kişisel gelişimin önemlerini ve faydalarını bilse de kendilerini geliştiremiyorlar.

Kişisel Gelişimin İşe Yaramadığı İnsanlar

Kişisel gelişimin işe yaramadığı insanlar elbette ki vardır. Nasıl ki her insan iyidir diye bir genelleme yapamıyorsak, kişisel gelişimin de her insanın işine yarar diye bir genelleme yapamayız. Genellemeler varmak bizi yanlış sonuçlara götürebilir. Her konuda olduğu gibi bunun da bütün insanlar için geçerliliği yoktur. Kişisel gelişimin sonuç bulamadığı insanlar genel yapı itibariyle hayatlarına yeni bir şeyler ekleyemeyen insanlardan oluşmaktadır. Bu insanları alıp kişisel gelişim eğitimi verdiğiniz zaman değişmeyen olguları var olduğu için pek bir gelişme göstermek maalesef ki mümkün olmamaktadır. Belli fikirlerde sabit iseniz hayatınızla ilgili bir şeyleri değiştirmek gerçek anlamda çok zordur. Diğer bir insan yapısı ise inancı olmayanlardır.

Kişisel Gelişimin İşe Yaramadığı İnsanlar. Boğaziçi Enstitüsü.

Hayatlarında pek bir şeylere inancı kalmamış insanların kendilerini değiştirmesi pek mümkün olmuyor. Çünkü bulundukları hayatta pek mutlu olamadıkları ya da istedikleri hayatı yaşayamadıkları için inançları da ister istemez zamanla körelmeye başlıyor. Bu insanlara inançlarını yeniden kazandırmak çok güçtür. Bunu ancak kendileri istedikleri zaman yapabilirler. Bir insan kendini değiştirmek, geliştirmek istemediği sürece hiçbir dış güç onu ne değiştirebilir ne de geliştirebilir. Aslına bakarsanız bu konuda en önemli faktör budur. İnançsız bir insana bir şeyleri inandırabilmektir. İncelemelerim sonucunda kabullenememiş ya da kabullenmeyi istemeyen insanların da kişisel gelişim sürecinde olumlu sonuç aldıklarına şahitlik etmedim.

Alışılmış çaresizlik gibi bir kavram olan kabullenme, bazı insanlar için ciddi anlamda güç bir etkendir. Her insan başına gelen şeyleri kabullenemez yahut kabullenmek istemez. Bu kabullenme olmadığı süre içerisinde de kişisel gelişimin işe yaradığı pek söylenemez. Bu konuda en çok denk geldiğim ise karşılaştırma yapan insanlardaki başarısızlıktır. Genellikle diğer insanların hayatları böyle iken benim hayatım neden böyle diye bir karşılaştırmaya girildiği zaman bu insanı otomatik olarak olumsuz düşünmeye ve başarısızlığa doğru gidiyor. Bunun sonucu da kabullenme ilkesine bağlanıyor.Kişisel Gelişim. Boğaziçi Enstitüsü.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?