Kişisel Gelişimin Düşünce Yapısına Katkısı

Kişisel Gelişimin Düşünce Yapısına Katkısı


Birey olarak insanın doğduğu andan öleceği süre zarfına dek insanın kendini kişisel olarak eğitmesi sonucunda gelişme sürecine kişisel gelişim denir. Dünyada bireylerin ekonomik, psikolojik, sosyal ve bireysel sorunlara tek başlarına çözüm üretmesini sağlayan ve insani ihtiyaçları karşılayan kavram, bireysel gelişim olarak adlandırılır. Bu bir farkındalık yaratma sürecidir. İnsanın var oluşunu inceler. Her kişi birbirinden farklı bireylerdir. Bunun için geçerli ve evrensel bir bireysel gelişim metodu bulunmamaktadır. Bunun sonucunda, adı üstünde her bireyin gelişimi "kişisel" olarak gerçekleşir. Birey kişisel gelişim ile kendi hayatında söz sahibi olur, kendini tanır. Düşünmek kişiseldir, düşünerek gelişiriz. Kişisel gelişimin temelinde düşünce vardır. Kişisel gelişim ve düşünce birbirlerini tamamlarlar.

Kişisel Gelişim ve Düşünce Yapısı. Boğaziçi Enstitüsü.

Düşünce Yapısı Kişiseldir

Her bireyin düşüncesi farklıdır. Çünkü insanoğlu farklı farklı yaratılmıştır, her bireyin yaşadığı alan, problemler, sevinçler farklıdır. Düşünme sistemini öğrenmek için kişisel gelişim denen kavramı öğrenmeli ve bu kavram ile içsel yapımızı çözmeliyiz. Aldığımız eğitimler, okuduğumuz kişisel gelişim kitapları aslında bize kendimizi anlatır ve hangi yoldan gitmemiz gerektiğini, neyi nasıl düşünmemiz gerektiğini öğretir. Her birey farklı öğrenme stillerine sahip olduğu için, kimimiz düşünce yapımızı izlediğimiz bir filmden, kimimiz okuduğumuz bir kitaptan öğreniriz. Hayatın her anında düşünürüz, düşündükçe öğreniriz ve gelişiriz.

Kişisel Gelişim. Boğaziçi Enstitüsü.

Kişisel Gelişimin Düşünceye Katkısı

Kişisel gelişimin düşünce yapısına katkı sağlayabilmesi için, kişisel gelişimimize önem vermeliyiz. Hedefleri belirlemek için gereken şey düşünebilmektir. Düşünmek bize yeni yolları gösterir. Eğer bu yollarda ikileme düşersek, kendimiz için en doğru olan yol hangisi ise onu seçmemiz gerekir. Kararsızlığımızdan kurtulmak adına yeni bakış açıları ararız. Bu tür şeyleri sağlıklı bir şekilde yapmamız kişisel gelişim kavramına bağlıdır.

Birey kendi imajını kişisel gelişim ile belirler ve kendi çizdiği yolda uzun bir düşünme sürecinde yola çıkar. Eğer ki birey kendini tanıyarak, kişisel gelişiminde belli bir yol kat ettiyse, düşünce yapısı da o kadar gelişmiş ve başarıya ulaşmış olur. Düşünmek evrenseldir fakat düşünce yapısı bireyseldir. Kişisel gelişim ve düşünce yapısı birbirinden ayrı düşünülemeyecek kavramlardır. Aralarında kuvvetli bir bağ vardır. Hayatımızın her alanında bu kavramlar başarıya yol gösterecektir.

Başarı. Boğaziçi Enstitüsü.

Kişisel gelişim ve bu gelişimde ki düşünce yapısını tek başımıza geliştirmek bazen zor olabiliyor. Kişisel gelişim için devamlı kitap okunmalı ve doğru kaynaklardan eğitim almalısınız. Doğru bir şekilde gelişmeniz için Boğaziçi Enstitüsü eğitimleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu sayfaya tıklayabilirsiniz: Kişisel Gelişim Eğitimleri

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?