Kişisel Gelişim Nasıl Sağlanır?

Kişisel Gelişim Nasıl Sağlanır?


Kişisel gelişimi sağlamak için en önemli şeylerden bir tanesi kişinin kendini rahat bir şekilde ifade etmesi, başarıya daha kolay ulaşması ve insanlar tarafından ilgi çekici biri olarak görülmesidir. Bu gelişim zaman geçtikçe kendiliğinden artacak ve eksikleri kapatmaya başlayacaktır. Eksiklerin kendiliğinden kapanması gelişmeyi sağlayacak ve düşünmeye bile gerek kalmadan eksikler kolaylıkla bulunacaktır.

Kişinin kendini iyi bir şekilde ifade etmesi, hayatında belli bir başarıya ulaşması için becerilerini geliştirmesi gerekmektedir. Bu becerilerin en başında bireysel beceriler gelmektedir. Becerilerin gelişmesi için öncelikle kişinin kendi eksiklerini araması ve bu eksikleri tamamlaması gerekmektedir. Eksikler kendiliğinden ortaya çıkmakta ve kişinin başarısızlığa ulaşmasını sağlamaktadır. Başarısızlığın oluşması sırasında sorgulama yapılmalı ve nerede hata yapıldığına göz atmak gerekir. 

Kişisel Gelişimi Sağlamak. Boğaziçi Enstitüsü.

Kişisel Gelişimin Faydaları Nelerdir?

İş hayatında veya sosyal hayatta rahat bir şekilde hareket edebilmek, özgüvenli biri olmak insanların dikkatini çekecektir. Özgüven sahibi olabilmek için de bireysel olarak gelişimin sağlanması gerekmektedir. Zaman geçtikçe kişinin sahip olduğu özellikler insanlar tarafından fark edilecek ve kendini geliştiren birey hayatındaki olumlu sonuçları görecektir. Bilgiye aç olan ve sürekli kendini geliştirmek isteyen kişilerin hayatında büyük adımlar atacağını da söylemek gerekir. Bu adımlar insanın hayatındaki her alanda olumlu sonuçlar doğuracaktır. Özgüven sahibi, sabırlı, zamanını iyi kullanan bir insanın hayatındaki her noktada başarıya ulaşabilmesi mümkündür. Bunu sağlayan ise bireysel gelişimin ta kendisidir.

Sertifikalı Eğitim Programları. Boğaziçi Enstitüsü.

Kişisel Gelişimi Sağlamak İçin Neler Yapılabilir?

İnsanın kendini geliştirmesi için yapabileceği çok şey bulunmaktadır. Bir satır yazı, video, kitap veya herhangi bir materyal kişinin kendini geliştirmesi için yeterlidir. Gelişmesağlanabilmesi için öncelikle bir hedef oluşturmak gerekir. Hedefe ulaşmak için hangi özelliklere sahip olunması gerektiği araştırılmalı ve bu yolda adımlar atılmalıdır. Adımlar atılırken kişinin kendi benliğini koruması gerekmektedir. Zarar veren huylar bulunuyorsa bunu değiştirmeli ve bireyin kendini eğitmesi gerekmektedir. Bu huylardan kurtulmanın tek yolu ise huyun verdiği zararları düşünmektir. Zararları, yarara dönüştürmek kişinin kendi elinde olan bir şeydir. Bireyin sahip olduğu bazı özellikler, bireyin gelişmesine engel oluyorsa bunu fark etmek için sorgulama yapmak yeterli olacaktır.

OnlineEğitim. Boğaziçi Enstitüsü.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}