Kişisel Gelişim ve Mutluluk Nedir?

Kişisel Gelişim ve Mutluluk Nedir?


Kişisel gelişim son yıllarda oldukça popüler olan bilişsel gelişim konusudur. Kişisel gelişim, kişinin hayatına genel olarak sunduğu olumlu katkılarla mutluluğu da beraberinde getiriyor. Uzmanlar, kişisel gelişim ve mutluluk ilişkisi arasında önemli bir bağın olduğunu söylemektedir. Kendini geliştirmek için yoğunlaşmış kişilerin, gerek bireysel ve gerekse profesyonel eğitimlerle edindikleri gelişim becerileri, kendilerine olan özgüvenin artmasını da sağlamaktadır. 

Özellikle bizim toplumumuzda büyüklerimiz tarafından her zaman zorunlu eğitimde başarı elde etmeniz beklenirken, kişisel eğitim konusunda bu beklentilerin fazla olmaması aslında toplumumuzun en önemli eksikliklerinden biridir. 

Çünkü eğitim, insan hayatı boyunca sadece devletin çizmiş olduğu sınırları dahilindeki zorunlu eğitimden ibaret olmayıp, hayat boyu sürdürülebilir bir kavramdır. Üstelik zorunlu eğitim dersleri arasında kişisel gelişime ağırlık verilmemesi, Türk eğitim sisteminin hala en önemli eksikleri arasında yer almaktadır. 

Birçok anne baba tarafından önemsenmeyen, çocuğun kişisel gelişimi ile ilgili alacağı eğitim, son yıllarda bireylerin kendi istekleriyle almaya başladıkları eğitim çeşitlerinden biri olmaya başlamıştır. Hayatları boyunca farkındalık yaratmak ve kendilerini geliştirmek isteyen kişiler, başta Boğaziçi Enstitüsü olmak üzere farklı eğitim kurumlarından kişisel gelişim eğitimleri almaktadır. 

Bu eğitimlerin sadece ilgili alanla sınırlı faydalarının olduğunu düşünmek, oldukça yanlış olacaktır. Çünkü kişinin kendini bireysel olarak geliştirebileceği bu eğitim kolu, öğrencinin hayatı boyunca birçok farklı olumlu getirisi olan alanlardan biridir.

Online Eğitim. Boğaziçi Enstitüsü.

Öz Gelişim Nedir? 

Anlaşılır bir ifade ile kişisel gelişim, bireyin kendi hayatındaki pozitif ve negatif unsurları görmesi ve farklılıklarını keşfederek fark ettiği potansiyeliyle birlikte bulunduğu konumdan daha ileri gitmek için atacağı adımları kapsamaktadır. 

Bu tanıma bakıldığında bireylerin kendi başlarına gelişimleri için, yapabilecekleri birçok şey olduğundan bahsetmek mümkün olacaktır. Ancak insanlığın varoluşundan bugüne kadar her şeyin her konuda bir öğreticisi olduğu gibi, insanların kendilerini geliştirme çabalarını daha nitelikli hale getirecek bir eğitim almaları da bu süreçte onlara daha büyük katkı sağlayacaktır. 

Özellikle de alınacak bu eğitimin sonunda bir sertifikanın verilecek olması, bu tip eğitimleri alacak kişiler için hayat boyu önemli avantajlar sağlaması, kişisel gelişim ve mutluluk arasında oluşan bağın somut göstergesidir.

Kişisel Gelişim Eğitimleri Neleri Kapsar? 

Aslında yazımızın başından beri kısmen değindiğimiz gibi, öncelikli olarak kişinin toplum genelinde yaşadıklarıyla edindiği bilgiler, bireylerin kişisel gelişimlerine doğal katkılar sunan bir birikimdir. 

Ancak insanın daha ilerisi için yapması gereken, farklı birçok husus bu gelişimin daha nitelikli ve bilinçli olmasına imkan tanımaktadır. Kişisel gelişim eğitimleri, genel olarak şunları kapsamaktadır. 

 • Bireysel çabalar 

Kişinin kendi başına bazı adımlar atarak gelişme çabası içerisinde olması, bireysel çabalar başlığı altında verilebilecek bilgilerden biridir. Bu çabalar bilinçli bir şekilde olduğu gibi, hayatın olağan akışına göre doğal bir biçimde gelişebilir.

 • Kitaplar

Piyasada var olan yüzlerce farklı kitap, doğrudan kişisel gelişimimiz  için katkı sağlamaktadır. Bu kitapların birçoğu, önemli ölçüde insanın kendini hayat boyu geliştirmek için neleri yapması ve nelerden uzak durması gerektiği konularını kapsamaktadır. 

Kişisel gelişimin hayatın her kategorisinde olması gerektiğini düşündüğümüzde, bu kitapların içeriğinin oldukça çeşitlilik arz ettiğini söylemek mümkün olacaktır. Gelişim kitaplarının sıklıkla okunması, burada önemli avantajlar sağlamaktadır.

 • Kurumlar tarafından verilen profesyonel eğitimler

Günümüzde en iyi ve profesyonel olarak alınacak eğitim, Boğaziçi Enstitüsü gibi önemli kurumlar tarafından verilen profesyonel eğitimlerdir. Bu eğitimler kişisel gelişime dayalı, farklı onlarca alanı kapsar. 

Boğaziçi Enstitüsü olarak profesyonel metotlarla verdiğimiz kişisel gelişim eğitimi sonrasında, başarı sağlayan tüm öğrencilerimize Boğaziçi Enstitüsü sertifikası ile birlikte ikinci bir sertifika daha vermekteyiz. 

İkinci sertifika olarak verdiğimiz, uluslararası geçerliliğe sahip ICSE sertifikası, tercihinize göre İngilizce veya Almanca yazılı olmaktadır. Bu sertifika ile yurtdışında aldığınız eğitimin bir karşılığı ve geçerliliği olmaktadır.

Kişisel gelişim ve mutluluk, birbiriyle tamamen bağlantılı iki olgudur. Kişinin kendini hayat boyunca geliştirmesi, başarıya ulaşması ve dolayısıyla daha fazla mutlu olması için gereklidir.

Kişisel Gelişim ve Mutluluk. Boğaziçi Enstitüsü.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}