Tüm kişisel gelişim eğitimlerinde net 75 TL indirim sizleri bekliyor! Son 4 Gün
Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel Gelişim Nedir?


İnsanoğlu ilk varlığından bugüne kadar, daima hayatında birtakım değişiklikler yaparak hayat standartlarını ve kişisel becerilerini günümüzdeki konumuna getirmeyi başarmıştır. Kişisel gelişim olarak da adlandıracağımız bu ilerleme, hayatın her alanına yansımaya devam etmektedir. Peki, kişisel gelişim nedir,  kişisel gelişim kursları neden önemlidir, ne işe yarar? Kişisel gelişim sertifikası nasıl alınır? Tüm bu soruların cevabı ve daha fazlasını, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kişisel gelişim kursları neden önemlidir, ne işe yarar?Kişisel Gelişim Nedir?

Bireylerin mevcut durumlarının farkında olmakla birlikte, bu durumlarını daha fazla geliştirerek ileri seviyeye taşımak için göstermiş oldukları çabaların tamamıdır diyerek, kişisel gelişim nedir? Sorusuna cevap verebiliriz.

Tamamen kişinin kendini geliştirmek için gösterdiği ekstra çabalar, bunun bir parçasıdır. Bu nedenle, hayatın farklı alanlarında bu çabaların gösterilebilmesi söz konusu olmaktadır. İnsanın kendini geliştirebilmesi, doğal bir başarıyı getirdiği gibi hayatının değişik evrelerinde umulmadık faydalar sağlayabilmektedir.

Mesleki Gelişim. Boğaziçi Enstitüsü.

Bireysel Gelişim İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Hayatın her aşamasında, insanın kendini geliştirebilmesi için yapabileceği birçok eylem bulunmaktadır. Bunları belirli bir plan dahilinde yapmak, bilinçli olarak kişinin kendini daha ileri seviyeye taşımasını sağlamaktadır. Kişisel gelişim için yapılması gerekenler nelerdir? Sorusuna cevap verecek olursak, şu başlıkları değerlendirmemiz gerekecektir.

 • Kendinize Önem Verin

Kişisel gelişimde başarı sağlayabilmek, önemli bir mesafe alabilmek için her şeyden önce kendinize değer vermeniz gerekir. Bu değerin elbet bir karşılığı olarak da, kendinizi geliştirme çabalarınız doğal olarak gelişecektir.

 • Kendinizi Tanımaya Çalışın

Kendinizi geliştirebilmek ve hangi özelliklerinizle daha fazla başarı sağlayacağınızı daha iyi anlamak için, her şeyden önce kendinizi tanımalısınız. Kendinizi tanımak sadece bireysel olarak değil, çevrenizde bulunan çeşitli faktörleri de içermelidir.

Örneğin çevrenizde daima sizin gelişiminiz için uyarıda bulunan insanların, hayatınızda ciddi değişiklikler olmasına katkı sunacak çabalarını göz önüne alın. Hayata bakış açınızı, mevcut durumunuzu ve potansiyelinizi bu süreçte iyi değerlendirin.

Gelişiminizde daha hızlı yol alabilmek için, olmak istediğiniz yeri ve düşünerek bunun için sizi ileriye taşıyacak özelliklerinizin neler olduğunu keşfedin.

 • Pratik ve Teoriyi Bir Arada Yürütün

Bilgilerinizi pratik ve teoride beraber yürütmeniz, hızlı bir gelişim yaşamanızı sağlayacaktır. Biri olmadan diğerinin etkili olmayacağı bu iki kavram ile gelişiminizi daha kapsamlı ve hızlı olarak devam ettirebilirsiniz.

 • Daima Okuyun

İster kitap, ister web sitesinde bir makale ve hatta isterseniz hayatta sizin ilerlemenize engel olacak şeylere meydan okuyun. Ama mutlaka, okuyun. Uygulamalar size tecrübeler kazandırırken, o uygulamanın sağlıklı olabilmesi için sağlam bir zeminin olması şarttır.

Kişisel gelişim kitapları ya da okuduğunuz bu içerik size sadece yön gösterici olacaktır. Siz bir yandan bilginin kaynağına ulaşırken, diğer yandan bu kaynaktan edindiğiniz bilgileri hayatınıza yansıtmaya çalışın. Bireysel gelişim kitapları sizi bir yere kadar taşırken, uygulama olarak alacağınız kişisel gelişim eğitimi size etkili bir yaşam biçimi sunacaktır.

Kişisel Gelişim. Boğaziçi Enstitüsü.

Kişisel Gelişim Eğitimi

İnsanın kendini geliştirmesi için listeye yazılması gereken çok şey olsa da, bunlar arasında en önemli olanı kişisel gelişim kursları ile alacağınız kişisel gelişim eğitimi almaktır.

Takdir edersiniz ki insan hayatı, belirli bir süreye dayalı ve uzun kabul edilebilecek bir süreçtir. Bu sürecin plansız programsız devam ettirilmesi, bir yandan elde ettiğiniz bilgi, birikim ve kazançları bir yandan kaybetmenizi sağlayacaktır. Bu yüzden hayatınızı belirli bir planla idame ettirmek, alacağınız kişisel gelişim eğitimleri ile mümkün olacaktır. En azından nasıl bir yol izlemeniz gerektiği, kişisel gelişiminiz için atabileceğiniz uygun adımları hayatınızda bir yaşam biçimi olarak kabul edip uygulamayı bu sayede öğrenebilirsiniz.

Kişisel Gelişim Eğitimleri Nelerdir?

Kendinizi geliştirebileceğiniz farklı alanlarda, eğitim alabilirsiniz. Ancak bireysel gelişim genel anlamda, bunlardan ibaret değildir. İnsanın hayatına her gün yeni bir değer katması, bu gelişimin temel unsurları arasındadır. Bu nedenle aşağıda saydıklarımızın dışında, kişinin hayat boyu edineceği kazanımlarda bu gelişimin bir parçasıdır.

 • Stres Yönetimi Eğitimi

Kişisel gelişim kursları arasında ilk ve önemli olanlar arasında yer vereceklerimizden biri, stres yönetimi eğitimidir. Bu hayatınızın genelinde, stresli süreçleri yönetebilme kabiliyetinizi artıracak bir eğitimdir. Ki farklı alanlarda daima stresle yüz yüze kaldığımızı düşünürsek, stres yönetiminin önemini daha iyi kavrayabiliriz.

Alacağınız bu eğitim stresli anlarda yapılması gerekenlerin dışında, böyle sürelerde ruhsal ve fiziksel farklı olumsuzlukların engellenmesi için yapabileceklerinizi de kapsamaktadır.

 • Zaman Yönetimi Eğitimi

Zaman, zengin ya da fakir insan hayatının en değerli sermayesidir. Bu nedenle zaman yönetimi eğitimi ile zamanın hayatınızın farklı alanlarında nasıl değerlendirilmesi gerektiğini öğrenmek hayatınızın her alanına olumlu yansıyacaktır.

İşlerinizin daha düzenli olmasını sağlayarak hızlı ve verimli sonuçların elde edilmesi, ancak zaman yönetimi ile mümkün olmaktadır. İş ve kariyer olanaklarınızı en iyi şekilde değerlendirmek ve hayatınızın her alanında yükselişe geçmek için, zaman yönetimini iyi bir şekilde yapmak oldukça önemlidir.

Boğaziçi Enstitüsü.

Kişisel gelişim kursları kapsamında değerlendirebileceğiniz eğitimlerden biri de, fotoğrafçılıktır. Hayatınıza bir değişiklik katmak ve kendinizi farklı bir alanda geliştirmek için, fotoğrafçılık ideal seçimlerden biridir.

Farklı bir hobi olması ve insanın görüş açısını genişleten özelliğinin bulunması, fotoğrafçılığı kişisel gelişim kursları arasında öne çıkarmaktadır.

 • Toplum Görgü Kuralları

Günümüzde her geçen gün daha fazla özlem duyduğumuz şeylerin başında gelen toplum görgü kuralları, hayatın her alanında ihtiyacımız olan kavramlar arasındadır. Kişinin kendine olan saygısını kazanması ve diğer insanlarla iyi ilişkiler içerisinde olabilmesi, toplum görgü kurallarına riayet etmekle tam manasıyla mümkün olabilmektedir.

Bu eğitim sayesinde, yaşamın her alanında olduğu gibi yaşam boyunca insanlarla ilişkilerinizi daha iyi bir şekilde geliştirebilirsiniz.

 • İşaret Dili Eğitimi

Sadece sağlıklı insanlarla değil, aynı zamanda duyma ve konuşma yetisi bulunmayan insanlarla da iletişim halinde olmanıza yarayacak işaret dili eğitimi de kişisel gelişimin bir parçasıdır.

Dünya genelinde insanların %10’luk kısmının bu yetilerden herhangi birinden ya da ikisinden mahrum olması, aslında işaret dili bilmenin önemini gözler önüne seriyor. Ki hayatımızın farklı alanlarında bu insanlarla iletişim halinde olmak, bazen önemli bir gereklilik olabilmektedir.

İşitme ve konuşma engeli bulunan bireylerle iletişim kurmanın yanı sıra işaret dili eğitimleri, kişisel gelişiminizin daha nitelikli olabilmesi için ayrı bir değer kazanmanızı sağlayacaktır.

 • Stratejik Yönetim Eğitimi

Farklı düşünmek, farklı hareket etmek ve olaylara farklı tepkiler vermek, her insanın kişisel özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Ancak bu farklılıkları hayatın olağan akışını da dikkate alarak tamamen lehinize bir duruma dönüştürmek için, kişisel gelişim eğitimi almak kaçınılmazdır.

Alacağınız eğitim sayesinde, hayatınızın her alanında olaylar karşısında stratejik düşünmek ve hamleler yapmak daha mümkün olacaktır.

Bireysel Gelişim. Boğaziçi Enstitüsü.

Kişisel Eğitim Kursu Nasıl Alınır?

Örgün eğitim ve online kişisel eğitim kursu veren herhangi bir özel eğitim kurumundan, kişisel eğitim kurslarına katılım sağlamanız mümkündür. Uzaktan kişisel eğitim kursu, özellikle iş ve farklı nedenlerle eğitimlerine zaman ayıramayan kişiler için avantaj sunmaktadır.

Örgün eğitimde ise imkanı olanlar, yüz yüze eğitimlere katılarak bu kursları tamamlayabilirler. Boğaziçi Enstitüsü olarak vermiş olduğumuz kursların tamamında, gerek Boğaziçi Enstitüsü kurs bitirme ve gerekse uluslararası ICSE onaylı sertifika vermekteyiz.

Kişisel gelişim konusunda alanının en iyi uzman kadrosuyla hizmet sunan Boğaziçi Enstitüsü, farklı kişisel gelişim alanlarında eğitimlerini sürdürmektedir. Sizde uluslararası geçerliliği bulunan kişisel gelişim sertifikası almak istiyorsanız, bizimle iletişim kurarak örgün ya da uzaktan eğitimlerimize katılabilirsiniz.

Örgün ya da Uzaktan Kişisel Gelişim Eğitimi Almanın Faydaları

Okuduğunuz yazımızın bu kısmına kadar bazı faydalarına da değindiğimiz kişisel gelişim kursları, hayatın her alanında eğitimcilere faydalar sağlamaktadır. Genel olarak bu faydaların neler olduğuna değinecek olursak, şunları söyleyebiliriz.

 • Özgüven Kazandırır

Her anlamda kendini geliştirmeyi başarmış kişiler, daha yüksek özgüven sahibi olurlar. Bu özgüven sayesinde, hayat boyunca çeşitli alanlarda başarı sağlama ihtimaliniz daha yüksek olacaktır.

 • Etkili İletişim

Bu eğitimlere katılan kişiler, bireysel iletişimlerinde daha aktiftirler. İnsanlarla daha rahat etkileşim içerisinde oldukları gibi, kalabalıklara karşı diyalogları da gelişmektedir. Genel olarak kendini geliştiren insanların, farklı kesimlerdeki insanlarla iletişimlerinin daha ileri seviyede oldukları görülmektedir.

 • Saygınlık

Kendini geliştirmiş, toplum kurallarını bilen ve bunlara uyan kişiler, doğal olarak çevresinde daha fazla saygınlık kazanmaktadır. İnsanların nazarında daha saygın kabul edilmeleri için, alınan eğitim sayesinde birçok neden bulunmaktadır.

 • Gelişim ve Yeniliklere Açık Olmak

Her zaman gelişim içerisinde olmak, ömür boyu sürdürülebilir bir durumdur. Bu sayede insan kendini geliştirdikçe, daha fazla gelişmeye ve öğrenmeye ihtiyaç duymaktadır. Yeni fikirlere açık olmak ve her zaman farklılıklar peşinde koşmak, kişisel gelişim eğitimi almanın faydaları arasındadır.

Eğitim. Boğaziçi Enstitüsü.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?