Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-08-20T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Kendimi Nasıl Geliştirebilirim Diyenler için 13 Öneri

Kendimi Nasıl Geliştirebilirim Diyenler için 13 Öneri


Kendimi nasıl geliştirebilirim sorusu, gerek iş hayatında gerek sosyal hayatta pek çok insanın zihnini meşgul ediyor. Bu sorunun yanıtı; kişinin seviyesine, yaptığı işe, isteklerine göre vb. değişse de aslında kendini geliştirmek için yapılacaklar listesi pek çok kişi için benzer özellikler taşıyor. Peki kendini geliştirmek için neler yapılmalı, gelin birlikte keşfedelim!

Kendini geliştirmek için şunlar yapılmalı:

 1. Yapmak istediklerinizle ilgili hedef belirleyin.
 2. Kendinizi tanımak için farklı aktivitelere katılın.
 3. Motivasyon kaynaklarınızı tespit edin.
 4. Online eğitimler alın.
 5. Zaman tuzaklarından uzak durun.
 6. Size zarar veren alışkanlıklarınızı bırakın.
 7. Bol kitap okuyun.
 8. Size değer katacak dizi ve filmleri izleyin.
 9. Yabancı dil öğrenin.
 10. Bir spor dalı ile ilgilenin.
 11. Konfor alanınızı terk edin.
 12. Konser, tiyatro gibi etkinliklere katılın.
 13. Yeni yerler gezin.

1. Yapmak İstediklerinizle İlgili Hedef Belirleyin

hedef belirleme kendimi nasıl geliştirebilirim

Kendimi nasıl geliştirebilirim diyen kişilerin yapması gereken ilk şey hedef belirlemek. Unutmayın, rotası olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez. Ancak rota çizerken yani hedef belirlerken ulaşılacak noktaya ilişkin net bir rakam belirlemek de gerekir.

Örneğin kilo vermek isteyen birinin hedefi “kilo vermek istiyorum” şeklinde olmamalıdır. “3 ayda 5 kilo vermek istiyorum” diyen biri, hedefine daha kolay bir şekilde ulaşır çünkü hedefini net bir şekilde belirlemiştir. Dolayısıyla bu kişinin nasıl bir yol izlemesi gerektiği de otomatik olarak belli olacaktır.

Hedef belirlerken gerçekçi olmak da önemlidir. Kişi ulaşamayacağı hedefler belirlediğinde motivasyonu azalacak ve zamanla hedefe ulaşmak için kendinde yeterli enerjiyi bulamayacaktır. Örneğin kilo vermek isteyen biri “3 ayda 30 kilo vermek istiyorum” diyorsa bu hedefe ulaşması neredeyse imkansızdır. 

2. Kendinizi Tanımak İçin Farklı Aktivitelere Katılın

aktivitelere katılma kendini geliştirmek

Kendini geliştirmek isteyen kişilerin öncelikleri arasında kendini tanımak yer almalıdır. Çünkü kendini tanıyan ve ne istediğini bilen kişiler daha kolay hedef belirler. Dolayısıyla amaçlarına da daha kolay ulaşırlar.

Kendini tanımak için sürekli aktif olmak ve insanlarla iletişim halinde olmak gerekir. Kişinin tek başına kaldığında kendini tanıması zordur. Kişiler arası ilişkiler kuramının kurucusu Harry Stack Sullivan’ın da dediği gibi kişi kendini diğerleriyle olan ilişkileri sırasında tanır.

Kendini tanımak isteyen biri, sürekli sosyal ortamlara girmeli ve farklı aktivitelere katılmalıdır. Örneğin spor yapmak, festivallere katılmak, yeni arkadaşlar edinmek, kitap okumak, film izlemek, yeni yerler gezmek gibi aktiviteler kişinin kendini tanımasına yardımcı olur.

3. Motivasyon Kaynaklarınızı Tespit Edin

motivasyon kaynakları kendini geliştirme yolları

Kendini geliştirme yolları arasında motivasyon kaynaklarını tespit etmek de bulunur. Bu alanda farkındalığı olmayan kişiler hedef belirleme ve hedefe ulaşma noktasında zorluk çeker. Ancak bir amacı olan ve neyi, ne için yaptığını bilen kişiler kendini daha iyi geliştirir.

Motivasyon kaynaklarını bilenler, hedefe ulaşırken karşılaştıkları engelleri daha kolay aşar. Çünkü her engele takıldıklarında motivasyon kaynakları onları harekete geçirir ve düştükleri yerden kolayca kalkmalarını sağlar.

4. Online Eğitimler Alın

online eğitim kendini geliştirmek

Evde kendimi nasıl geliştirebilirim diyen kişilere verilecek en iyi önerilerden biri online eğitim almaktır. Kişi, mesleki ya da kişisel gelişim alanlarında düzenlenen online eğitimlere katılarak gerek iş yaşamında gerek sosyal yaşamda kendini geliştirebilir.

Ayrıca online eğitim ekonomiktir ve kişinin zamandan tasarruf etmesini de sağlar. Böylece daha az enerji ile kişinin kendini hızlı geliştirmesi mümkün hale gelir.

 

 

5. Zaman Tuzaklarından Uzak Durun

zaman yönetimi kendimi nasıl geliştirebilirim

Kendini geliştirmenin yolları arasında zaman tuzaklarından uzak durmak da gösterilir. Hedeflere ulaşmak ve kendini geliştirmek için etkili zaman yönetimi tekniklerinden yararlanmak önemlidir. 

Sosyal medya, uzun telefon trafikleri, hayır diyememe, başkalarının işini üstlenme… Tüm bunlar birer zaman tuzağıdır ve kişinin işlerini vaktinde bitirmesini engeller. Bu tuzaklara takılan kişiler kendini geliştirmek konusunda bir adım geride kalır.

Zaman tuzaklarına takılmamak için zaman yönetimi tekniklerinin kullanılması, işlerin sıraya koyularak yapılması ve hedefin net belirlenmesi gerekir. Tüm bunlar, tecrübe yoluyla öğrenilen becerilerdir ancak bu alanda eğitim alan kişiler daha kısa sürede kendini geliştirir. Örneğin Zaman Yönetimi Eğitimi alan kişiler, vaktini kontrol altına almayı öğrenerek kendini daha kolay geliştirebilir.

6. Size Zarar Veren Alışkanlıklarınızı Bırakın

Kendini geliştirmenin yolları arasında zararlı alışkanlıkları terk etmek de yer alır. Örneğin sosyal medyada çok uzun vakit harcayan kişiler kendini geliştirmekte güçlük çeker. Benzer şekilde sigara ve alkol tüketen kişilerin sağlığı kısa sürede bozulur. Bu durum kişinin yaşam kalitesini düşürür. Dolayısıyla size zarar veren hangi alışkanlığınız varsa bundan kurtulmanız sizin için en iyi çözüm olacaktır.

7. Bol Kitap Okuyun

Evde kendimi nasıl geliştirebilirim diyen kişiler için en iyi yöntemlerden biri kitap okumaktır. Kitap okumanın faydaları saymakla bitmez. Kitap okumak, kişinin hem iç dünyasını geliştirir hem de diğerleriyle olan iletişimini kuvvetlendirmesini ve daha etkili konuşmasını sağlar. Ayrıca kitap okumak, kişiye olaylara farklı bakış açılarından yaklaşma ve empati kurma yeteneği de kazandırır. 

8. Size Değer Katacak Dizi ve Filmleri İzleyin

kendimi nasıl geliştirebilirim dizi film izleme

Evde kendimi nasıl geliştirebilirim diyen kişilere verilecek bir diğer öneri ise dizi ve film izlemektir. Tıpkı kitap okumak gibi dizi ve film izlemek de insanın iç dünyasını zenginleştirir. Ancak bu noktada izlenecek filmlerin içeriği de önemlidir. Örneğin ilham veren ve başarı hikayeleri anlatan filmler kişisel gelişim açısından oldukça önemlidir. Eğitimle ilgili filmler bu kategoride değerlendirilebilir. Ayrıca festival filmleri ve bağımsız filmler/diziler de kişinin kendini tanımasına ve geliştirmesine yardımcı olur.

9. Yabancı Dil Öğrenin

yabancı dil öğrenme kendimi nasıl geliştirebilirim

Yabancı dil öğrenmek, kendini geliştirmek isteyen kişilerin uygulayacağı bir diğer adımdır. Çünkü yabancı dil öğrenirken kişi o dile ait kültürü de keşfeder bu sayede vizyonunu geliştirmiş olur.

Yabancı dil öğrenmek, kişinin bilişsel becerilerini de geliştirmesini sağlar. Çünkü iki veya daha fazla dil bilen kişiler beynini daha aktif kullanır.

Yabancı dil bilen kişiler, iş başvurularında rakiplerine göre daha avantajlı olur çünkü küreselleşmenin hakim olduğu günümüz koşullarında uluslararası düzeyde çalışan personellere ihtiyaç duyulmaktadır. 

Yabancı dil fiziki kurslar aracılığıyla öğrenileceği gibi online eğitim ile de öğrenilebilir. Ancak bu noktada alınan eğitimin üniversite onaylı ya da MEB onaylı olmasına dikkat edilmelidir. Online dil eğitimi almak, evde kendimi nasıl geliştirebilirim diyen kişilere verilebilecek en iyi önerilerden biridir.

 

 

10. Bir Spor Dalı ile İlgilenin

spor dalı ile ilgilenme kendimi nasıl geliştirebilirim

Bir spor dalı ile ilgilenmek, kişinin hem sosyal hem de kişisel olarak kendini geliştirmek için uygulaması gereken bir adımdır. Spor, hem daha sağlıklı ve enerjik hem de daha öz güvenli olmaya yardımcı olur. 

Kişi düzenli egzersiz yaparak bedenini ve ruhunu canlandırmalıdır. Aksi halde beden de ruh da çabuk yorulur. Spor yapmak, sadece sağlık açısından değil, ilişkiler açısından da önemlidir. Spor yapan birinin zihni daha açık olur ve bu kişilerin öz farkındalığı diğerlerine göre daha yüksek olur. 

Ancak spor yaparken eğitim almak önemlidir. Eğer kişi bir eğitmen eşliğinde spor yapmıyorsa vücuduna zarar verebilir. Örneğin yoga ve meditasyon tıpkı spor gibi kişinin zinde hissetmesini sağlar. Boğaziçi Enstitüsünde dünya yoga şampiyonu Merve Tanrıverdi tarafından ücretsiz düzenlenen Temel Seviye Yoga Eğitimi’ne katılarak siz de kendinizi geliştirebilirsiniz.

11. Konfor Alanınızı Terk Edin

kendini geliştirmek konfor alanı

Kendini geliştirme yolları arasında en önemlilerinden biri de konfor alanını terk etmektir. Değişim ve gelişim için kişinin önce kabuğundan sıyrılması gerekir. Bunun için yeni şeyler denenmelidir ve farklılıklara açık olunmalıdır. Bu, bir anda kazanılan bir beceri değildir fakat kişi kendini ne kadar iyi tanırsa ve kişinin farkındalığı ne kadar yüksek olursa konfor alanını terk etmesi de o kadar kolay olacaktır.

12. Konser, Tiyatro gibi Etkinliklere Katılın

Kendimi nasıl geliştirebilirim diyen kişilere verilecek en iyi önerilerden biri konser, tiyatro gibi etkinliklere katılmaktır. Bu tip sosyal aktiviteler kişinin negatif enerjiden kurtulmasına, kendini daha iyi hissetmesine ve kendini tanımasına yardımcı olur. Kültür-sanat aktiviteleri bireyin iç dünyasını zenginleştirmesini sağlar.

13. Yeni Yerler Gezin

kendimi nasıl geliştirebilirim yeni yerler gezme

Kendini geliştirme yolları arasında yeni yerler gezmek de bulunur. Yeni yerler gezen kişiler farklı kültürleri ve yaşam stillerini keşfeder, yeni dil öğrenebilirler, genel kültür seviyelerini geliştirebilirler. Dolayısıyla gezmek insanın ufkunu genişletir. 

Kendini Geliştirmek Ne Demek?

Kendini geliştirmek, kişinin iş, akademik, sosyal yaşam gibi hayatın farklı alanlarda bulunduğu seviyenin üstüne çıkmak için yaptığı uygulamalardır.

Kültür-sanat aktivitelerine katılmaktan dil öğrenmeye, kitap okumaktan zararlı alışkanlıkları bırakmaya kadar birçok uygulama kendini geliştirmek için yapılacaklar arasında yer alır. 

Kendini geliştirmek genellikle iş hayatında önemli bir kritermiş gibi görünse de kişinin sosyal ilişkilerini geliştirmesi de önemlidir. Örneğin sosyal ilişkilerinde başarısız olan, kendini geliştirmemiş birinin iş yaşamında da benzer sorunu yaşama ihtimali oldukça yüksektir.

Kendini geliştirmek için illa özel olarak bir yere gitmeye gerek yoktur. Evde kendimi nasıl geliştirebilirim diyen kişilerin de uygulayabileceği birçok yöntem bulunur. Kitap okumak, film/dizi izlemek, online eğitim almak, evde yapılacak hobilerle ilgilenmek vb. bu yöntemler arasında gösterilir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?