Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
Kendi Kendine Diksiyon Öğrenilir mi?

Kendi Kendine Diksiyon Öğrenilir mi?


Kendi kendine diksiyon öğrenilir mi konusu genel çoğunluk tarafından oldukça merak edilir. Sorunun cevabını vermeden önce Diksiyonun anlamını  inceleyelim. Zira böylece konu tam olarak netlik kazanacaktır.  Diksiyon konuşma esnasında anlatılmak isteneni net ifade edebilmek, düşünceleri doğru ve her açıdan etkili şekilde aktarabilmek için konuşma sırasında vurgu ve tonlamaları iyi ve yerinde kullanmak, bu arada kullandığı dilin tüm kurallarına ve fonetik yapıya uygun konuşabilme sanatına verilen genel isimdir.  Aslında kısaca dili kurallarına uygun olarak kullanıp güzel konuşabilme sanatı olarak tanımlamakta mümkündür.

Görüldüğü gibi diksiyon aslında etkileyici ve güzel konuşma sanatıdır. Her sanat dalında olduğu gibi profesyonel bir eğitim gerektirir.  Bu açıdan bakıldığı zaman güzel ve etkili konuşma, konuyu karşı tarafa tam olarak istenildiği şekil ve etkide aktarma eyleminin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. Örneğin haber spikerleri, toplantı organizatörleri, özel etkinliklerde kitlelere hitap etmesi için davet edilen konuşmacılar aslında profesyonel diksiyon eğitiminden geçmiş eğitimli konuşmacılardır.

Diksiyonlu Konuşmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor

Elbette diksiyon eğitiminin çok fazla kuralı var. Dolayısı ile diksiyonlu konuşmak için birçok şartı birden yerine getirmek gerekiyor. Tabiki bu sanat kendi kendine çalışmalarla, ciddi anlamda bir kişisel eğitimlede doğru uygulanabilir hale gelebilir. Ancak kuşkusuz bu yıllar alacaktır. Zira nereden başlayacağınızı, hangi şekilde çalışacağınızı, hangi konuya öncelik vereceğinizi, konuşma dilinin tüm kuralları, jest ve mimikler gibi bir çok olguyu yerli yerinde bilmiyor olacaksınız.

Örneğin diksiyonun heceleri belirtme aşaması, telaffuz, noktalama aşaması, ses perdesini doğru ayarlama gibi çeşitli aşamaları vardır.  Zamam zaman tarz bakımından oldukça fazla dikkat gerektiren kitlesel ve etkili konuşma yapabilme, bazı zamanlarda ise  günlük normal konuşma diline gerçek ifade tarzlarındaki söyleyiş biçiminde konuşabilme gibi profesyonellikleri gerektirir.  Mesela  kendi kendine diksiyon çalışması yapmak için aşağıda listelediğimiz tekerlemeleri  hızlı ve doğru biçimde söylemeyi deneyin.  Bu diksiyon eğitimi için kullanılan aşamalardan biridir.  

 

Alıştırmak İçin Kullanılan Diksiyon Tekerlemeleri

 • Bir berber bir berbere bre berber beri gel diye bar bar bağırmış.
 • Bir berber bir berbere bre berber gel beraber bir berber dükkanı açalım demiş
 • Bir Berber Bir Berbere Bre Berber, Gel Birader, Biz Beraber Berberistan’da Bir Berber Dükkanı Açalım. Demiş.
 • Bizde bize biz derler, sizde bize ne derler? Gül dibi bülbül dili gibi, gül dibi bülbül dili.
 • Ocak kıvılcımlandırıcılardan mısın, kapı gıcırdatıcılardan mısın? Ne ocak kıvılcımlandırıcılardanım, ne kapı gıcırdatıcılardanım.
 • Pireli peyniri perhizli pireler tepelerse pireli peynirler de pır pır pervaz ederler.
 • Çatalca’da topal çoban çatal yapıp çatal satar, nesi için çatalca da topal çoban çatal yapıp çatal satar? Kârı için Çatalca’da topal çoban çatal yapıp çatal satar. Üç tunç tas kayısı hoşafı.

Bu kelimeler gibi daha birçok Diksiyon Kelimeleri bulabilirsiniz. Ancak görüldüğü gibi kendi kendine diksiyon eğitimi oldukça zor ve yorucu aynı zamanda uzun zamana yayılabilecek bir süreç olarak görünüyor.  Kuşkusuz günümüzün yoğun çalışma ortamında birçok insan kendi kendine uygulayacağı böyle bir çalışmaya zaman ayırmak şöyle dursun ayırsa bile düzenli bir periyodda devam edemeyeceği için bir faydada göremeyecektir.

 

Profesyonel Diksiyon Kursu

Peki ne yapmak gerekiyor?. Zira ciddi anlamda diksiyon eğitimi almak ve etkili konuşmak, konuşma yaptığınız kitle üzerinde iyi bir etki bırakmak istiyorsunuz. Yani Diksiyon öğrenmek istiyorsunuz. Kendi kendine diksiyon eğitimi uğraştırıcı görünüyor. Çözüm ne?. Tabiki net çözüm var elinizin altında. Etkili ve güzel konuşabilmek için profesyonel bir uzaktan eğitimi merkezi kurumundan Diksiyon ve Güzel Konuşma Kursu almak.

Yılların tecrübesi ve alanında uzman eğitmenleri eşliğinde kurumumuz tarafından sunulan profesyonel diksiyon eğitimleri vesilesi ile etkili ve güzel konuşabilmeyi kısa sürede öğrenecek, çok daha ileri düzeyde bir hitap sanatına sahip olarak tüm hayatınızda daha etkili ve aktif olabileceksiniz.

Çok uygun ve bütçe dostu aynı zamanda üst düzey bir Diksiyon ve Güzel Konuşma Eğitimi almak için bir başlangıç yapmak üzere Diksiyon ve Güzel Konuşma Kursunda Neler Anlatılıyor detaylı inceleme yapmak isteyebilirsiniz.  Buyrun > Diksiyon ve Güzel Konuşma Kursu İçeriği için tıklayın.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}