Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2023-01-31T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Kariyerinizde Başarılı Olmak İçin 5 Yol

Kariyerinizde Başarılı Olmak İçin 5 Yol


Kariyer hangi yaşta olursa olsun insanların her zaman üzerinde çalışması ve gelişim sağlaması gereken bir kavramdır. İyi bir iş hayatınızın olması, istediğinizde yerde olmanız ve mesleğinizi yapabilmeniz için kariyerinizin de geliştirilmesi gerekli olur. Kariyer hayatınızın, yetenek ve eğitimlerinizle birlikte tecrübe olarak yaşamınıza katkı sağlamasıdır. Bunun için yetenekleri ile kariyerleri arasında uyum olan kişilerin daha başarılı olduklarını söylemek mümkün olur. İlk adım en başından planlı olmak ve buna uygun şekilde yaşamak olmalıdır.

Kariyer Planı Hazırlayın

Kariyer ve iş hayatı başta olmak üzere planlama her konuda olmazsa olmazdır. Zamanınızın daha verimli geçmesine yardımcı olur. Diğer taraftan gelişim ve eğitim gibi ihtiyaçlarınızın da uygun zamanda giderilmesi için zaman açılmasına olanak tanır. Kariyerinizin plan olarak oluşturulmasına erken başlamak her anlamda daha iyi bir yol haritasına sahip olacağınız şeklinde yorumlanır.

Aklınızdaki mesleğe, gereklerine, donanım ve yeteneksel özelliklerine dair bilgi sahibi olmak hemen kendinizi geliştirmeye başlamak için yol göstermeye başlar. Planlamanın yapılıp bir köşeye atılması ve uygulanması için çaba sarf edilmemesi de anlamlı olmayacağından dolayı kariyerinizin adım adım planlamasını yapmak ve uygulamak en doğrusudur.

Profesyonel Bir Özgeçmiş Hazırlayın

Özgeçmiş kariyerle alakalı bir girişim olduğunda en önemli unsurlardan birisi olduğundan dolayı nasıl olması gerektiğine dikkat etmek ve hakim olmak gereklidir. Çalıştığınız alana göre değişmekle birlikte özgeçmişte neyin nerede olacağını bilmek bile etkilemek için önem oluşturur. Özgeçmişler bir işyerine başvuran kişi için kendini açıklamada en iyi fırsatlardan biri olarak düşünülmelidir.

Tecrübeleriniz, aldığınız eğitim, alanınızla alakalı donanımlarınız veya seçilmenize neden olacak başka bir özelliği vurgulanması özgeçmişinizin istediğiniz sonucu almanızda olumlu etki yapması demektir. Resimlerin profesyonel ve yazı dilinin bile kurumsal olmasına dikkat edilmelidir. Kariyer planlaması yapanların özgeçmiş doldurmak için de yeterli özellikleri edinmeye de zamanı olacaktır.

Sorumluluk Almaktan Çekinmeyin

Kariyerinizin önemli dönüm noktalarından birisinde olduğunuzu düşünerek her fırsatı değerlendirmek adına çaba göstermelisiniz. Gereken yerlerde sorumluluk almak, kendinize olan güveninizi ve çalışan olarak başarınızı göstermek adına en büyük fırsat olacaktır.

Bilmediğiniz bir nokta olması fırsatın risk içermesi anlamına gelirken emin olduğunuz bir iş veya görevde sorumluluk almak adına gönüllü olmanız yöneticilerinizin de dikkatinden kaçmayacaktır. Kariyer adımlarınızda planlamadan kast edilen en çok da bu şekilde fırsat içeren durumlardır. Sorumluluk alarak aldığınızı sorumluluğu yerine getirmek kariyerinizin daha da sağlam şekilde ilerlemesine fırsat tanıyacaktır.

Yabancı Dil Öğrenin

Yabancı dil öğrenmek yeni bir insan olmak ve farklı bir yeteneği daha barındırmaktır. Hangi sektörde olursa olsun çalışanların dil bilmesi daha kalifiye çalışan olduğunu anlatır. Çoğu sektörde artık birkaç dil bilmek ise zorunluluk haline gelmeye başlamıştır. Yurtdışı bağlantıları olan bir şirkette çalışmanız veya çalışmayı düşünmeniz gerekli olabilecek dilleri öğrenmenizi planlarınızın arasına ekler.

Özgeçmişinize ekleyeceğiniz diller hem yetenekli hem de kendini geliştirmeye açık bir çalışan olacağınız fikrinin edinilmesine katkıda bulunur. Dil sahibi bir çalışan her zaman o dili kullanacağı bir işyerinde çalışmasa da bu bilgi yöneticisi tarafından farklı ipuçları açısından değerlendirilir. Azimli ve yetenekli bir insanın yapabileceği işler olduğunu bilmek bile kariyerinizde rakiplerinizden önde olmanızı sağlayacak kadar önemli bir çıkarımdır.

Sürekli Yeni Şeyler Öğrenerek Kendinizi Geliştirin

Gelişim, teknoloji veya diğer birçok alan sürekli değişiklikleri beraberinde getirir. Başta alanınız olmak üzere gelişime açık olmak da kariyerinizin bir parçası olmalıdır. Elinizde işinize yarayacak belgelerin olması, sektör haberlerini takip etmek, yeni eğitimler almak, referans sağlamak, gelişme ve farklı fikirleri incelemek gibi özellikler kariyerinizin değişmesine olanak tanır. Rakiplerinizin de sizden geride kalmasını sağlayacak en etkin yol olacaktır. Boğaziçi Enstitüsünün hazırladığı Sertifikalı Online Eğitimler ile siz de özgeçmişinizi güçlendirebilirsiniz.

Farklı bakış açıları, hız ve işinizde daha iyi olma gibi bir takım katkıların da ortaya çıkması sağlanır. Yurtdışına gitmek veya alanınızla alakalı incelemelerde bulunmak, dil öğrenmek ve işiniz için gerekliliği bulunan bir bilgisayara programına hakim olmak da gelişim örnekleri arasında sayılacaktır. Kariyerinizi tamamen şansa bırakmamalı, daha çok şansınızı kariyerinizin ve yeteneklerinizin yanında bulundurmalısınız. Bu şekilde daha iyi bir kariyer edinmek mümkün hale gelir. Çalışmak ve mesleğinize odaklanmak uzun vadede sonuç verecektir.

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?