Acele et! İş fırsatı sunan, üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
Kariyer Planlaması Nasıl Yapılır?

Kariyer Planlaması Nasıl Yapılır?


İş hayatımızda iyi bir kazanç ve popülerlik elde etmek için dikkat etmemiz gereken en önemli şeylerden biri, öncelikle kariyer planlamasını iyi bir şekilde yapmaktır. Başarılı kariyer planlaması nasıl yapılır? Sorusunun cevabını ve iyi bir kariyer planlaması için dikkat edilmesi gereken tüm hususları, sizlerle paylaştık.

Kariyer planlaması yapmak kadar, kariyer elde ettikten sonra bunun yönetimi de doğru bir şekilde yapılmalıdır. Kariyer yönetimi işverenlerin iş ilanlarında, bahsedip personel arayacağı özelliklerden biri değildir. 

Doğal olarak her işveren mutlaka işletmesine büyük faydalar sağlayacak kendinden emin, nerede ne yapabileceğini bilen ve hızlı karar verme kabiliyetine sahip yöneticileri ve çalışanları istihdam etmek ister. Bu sebeple kariyer yönetimi, sizin doğrudan kendinizin yapması gereken şeylerden biridir.

Mesleki Gelişim. Boğaziçi Enstitüsü.

Başarılı Kariyer Planlaması Nasıl Yapılır? 

 • Tercihlerinizi iyi belirleyin

Başarılı kariyer planlaması yapmak için, öncelikle kariyer tercihinizi hangi alanda yapmak istediğinizi net bir şekilde belirlemeniz gerekir. Yani her şeyde olduğu gibi, kariyer konusunda da hedef belirlenmesi sürecin sonuna daha hızlı ulaşmak için mutlaka gereklidir. 

Özellikle kariyer hayatınızda mutlu olacağınız şeyler ile özel hayatınızda size mutluluk verenleri şeyleri harmanlayacak bir alanda tercih yapmanız, başarıya ulaşmanın en önemli yollarından biridir.

İş tercihinizi kariyer planına göre yapmak kariyer sadece bir iş kolunda değil, bir alanda başarı sağlayabilmektir. Örneğin muhasebe alanında bir kariyer yapmak istiyorsanız, kendinize özel bir ofis açıp bu alanda yükselme sağlayabileceğiniz gibi, herhangi bir meslek grubunda muhasebe departmanında çalışarak da kariyerinizi yönlendirebilirsiniz. 

Ancak bu seçimleri yaparken hem daha fazla zevk duyacağınız ve hem de kariyer basamaklarını daha hızlı tırmanacağınız bir seçim yapmak, başarıya ulaşmak için sürecin hızlanmasını sağlayacaktır.

 • Kendinizi tanıyın 

Başarılı kariyer planlaması nasıl yapılır? Sorusuna verebileceğimiz cevaplardan biri de, kendinizi tanımak olmalıdır. Mevcut potansiyelinizi dikkate alarak kariyeriniz için doğru kararlar vermek, zaman kaybını önleyerek harcanan zaman içerisinde başarıya ulaşmanızı sağlayacaktır.

 • Maddi durumunuzu dikkate alın

Kariyer planlaması yapmak, sadece kağıt kalem üzerinde ya da hayali bir planlama yapmak değildir. Bu yüzden planlama yaparken, mutlaka biraz gerçekçi olmaya özen göstermeniz gerekir. 

Büyük bir maliyet gerektiren alanda kariyer yapmak, sadece somut olarak bu imkana sahip olanlar için avantaj olacaktır. Elbette ki somut bir maddi kaynağınız olmadan ileride ilerlemek mümkün olabilse de, bu ihtimal çok daha zayıftır. Bu sebeple planlama yaparken, mutlaka mevcut durumunuzu da gözden geçirmeniz de fayda vardır. 

 • Kalıcı çözümler bulun 

Doğru kariyer planlaması yapabilmek için, uzun vadeli bir planlama yapmak hayatınızın tamamını olumlu yönde etkileyecektir. Kariyer planlamanızı kısa tutmak, bazı durumlarda sizi başarıya ulaştırırken bazen de, yere çakılmanızı sağlayabilir. 

Kariyer Planlamasında En Fazla Yapılan Hatalar

 • Geçici çözümlere odaklanmak, yapılan hataların başında gelmektedir. Kimseden yardım almadan hedeflerinize ilerlemek, planlamada yaptığınız en önemli hataların başında gelmektedir.
 • Maddi kazanç sağlamanın tek yolunun, o güne kadar para kazandığınız işe devam etmek olduğunu düşünüyorsanız, bu da kariyer planlaması için önemli hatalardan biridir.
 • Özgüveninizi kaybettiğiniz durumlarda, başarılı olamayacağınız korkusuyla farklı planlar yapmaya başlamak da bu süreçte yapılan hatalardan biridir.

Başarılı kariyer planlaması nasıl yapılır? Sorusunun en önemli cevabı, sizin sevdiğiniz şeylerle mesleki hayatınızdaki bağın kuvveti olması ile verilebilecek bir cevaptır aslında. 

Boğaziçi Enstitüsü olarak kariyer planlamanızı doğru bir şekilde yapacağınız seçeneklerle, sizlere her zaman en iyisini sunmak istiyoruz. Sizde almak istediğiniz eğitimin detayları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız, hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kişisel Gelişim. Boğaziçi Enstitüsü.

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?