Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
Kariyer Nedir? Nasıl Kariyer Yapılır?

Kariyer Nedir? Nasıl Kariyer Yapılır?


İş dünyasında özellikle eğitime dayalı meslek gruplarında daha sık duyduğumuz "Kariyer nedir? Nasıl kariyer yapılır?" Sorularının cevaplarını, sizlerle paylaştık. Elbette ki kariyer sadece eğitime dayalı meslek gruplarında değil, aynı zamanda sanat faaliyetlerinde ya da farklı birçok alanda yapılabilecek şeylerden biridir.

Kariyer Nedir? 

Kariyer; kişinin mevcut durumunu, kısmi olarak da olsa planladığı bir konuma taşımak için yaptığı çalışmalarla mevcut durumundan daha ileriye doğru bir hareketlenme yaşamasıdır. 

Her insan meslek hayatına dair belirli planlar yapabilsede, bu planları hedeflenen noktada tutmak her zaman mümkün değildir. Ancak o noktaya gelebilmek için yapılan çalışmalarda katedilen her ilerleyiş, aslında kariyerin, hedeften önceki noktalarını oluşturmaktadır. 

Bu süreç içerisinde kariyer planlaması yapan kişinin, kendisine yapmış olduğu her yatırım sonuç itibariyle o kişinin kariyerini ifade etmek için yeterli olacaktır. 

Kariyer denildiğinde akla ilk gelen şey kişinin işi olsa da, aslında bu tam olarak doğru değildir. Başarı sağlanan işte yükselmenin yanı sıra, kişinin yaptığı işle sevdiği iş arasında bir bağın olması kariyer kavramının oluşması için önemlidir. Yani aslında zorunlu başarı yerine, kişinin en azından hedeflerinin bir kısmını başararak oluşturduğu meslek hayatı, gerçek kariyer tanımına uymaktadır.

Kariyer Nasıl Yapılır? Boğaziçi Enstitüsü.

Özgüven sahibi olmak başarı hedefine hızlı bir şekilde ulaşmak için, kişide mutlaka olması gereken özelliklerden biridir. Çünkü özgüven eksikliğine sahip kişiler, kariyer planlamasında mevcut potansiyellerini tam olarak göremedikleri için, daima başarısız olacaklarını zannederler. 

Özgüvensizliğin, kariyere olan etkileri kişinin başaramama duygusuna kapılması ile birlikte, her zaman kendisini eksik ve değersiz hissetmesi kariyeri için en olumsuz sonuçların ortaya çıkma sebebidir. Bu nedenle meslek hayatı planlaması yaparken ve bu planları uygularken, kişinin kendine yeteri kadar özgüven duyması gerekir. 

Aksi halde başarılı olabileceği bir planlamada dahi, başarısız olması oldukça olasıdır. İş hayatında özgüven eksikliğinin en temel nedeni, işveren ya da çalışma arkadaşları tarafından kişinin sıklıkla eleştirilir olmasıdır. 

Bu tarz eleştirileri sadece işinize motive olmak için kullandığınızda, iş hayatınızda daha başarılı olmanız mümkündür. Zira her iş ortamında sadece size değil herkese hatta yöneticilere dahi birtakım eleştirilerin olduğunu unutmayarak, bu eleştirileri kendiniz için yapıcı kabul etmeniz daha faydalı olacaktır. 

Özgüven eksikliğinin aşağıda verdiğimiz sorunlara neden olması, bunun kariyeriniz için ne kadar önemli bir risk olduğunu anlamanız için yetecektir. 

 • Eleştiriye kapalı olan kişiler, eninde sonunda başarısızlıkla tanışırlar. Kişide tükenmişlik hissi ortaya çıkar. 
 • Özgüven eksikliğinden kaynaklı olarak, risk alma konusunda yetersiz kalınır. 
 • Kararsız tutumlar içerisine girerek, terfi etmekte problem yaşayarak ve büyük bir motivasyon kaybı yaşayarak, hedeflere ulaşma konusunda önemli eksiklikler ortaya çıkar.

Başarı için özgüven eksikliğine nereden bakarsak bakalım, tüm sonuçların negatif çıktığını rahatlıkla görebiliriz. Bu nedenle kariyer planlaması yapan herkesin, her şeyden önce özgüvene sahip olması büyük önem taşımaktadır.

Mesleki Gelişim. Boğaziçi Enstitüsü.

Nasıl Kariyer Yapılır?

Doğru kariyer planlaması yapabilmek için, aşağıdaki maddelere mutlaka dikkat edin. 

 • Kendi potansiyelinizi tam olarak açığa çıkararak, planınızı bu doğrultuda yapın. Bu sayede hedefinize daha yakın sonuçlar alarak, kariyerinizde hızla yükselmeniz mümkün olacaktır. 
 • Günlük hayatta sevdiğiniz şeylerle yapmak istediğiniz mesleğin ortak yönü olmasına, mutlaka dikkat edin. Bir bütünlük halinde düşünüldüğünde, bunu harmanlamanın geleceğiniz için oldukça faydası olacağını asla unutmayın. 
 • Yüksek öğrenimin yanı sıra farklı sertifikalı eğitim programlarına katılarak, kariyer yapmak istediğiniz alanda tüm detaylara hakim olmaya ve bu konularda sertifika almaya özen gösterin. 
 • Alacağınız sertifikalar, başarılı meslek hayatı planlamanızda sizi başarıya taşıyacak en önemli unsurlardan biridir. Sertifika eğitim programına katılacağınız kurumun, popüler olmasına dikkat ediniz. 
 • Aynı zamanda bu kurumun Türkiye dışında başta Avrupa olmak üzere farklı birçok ülkede geçerli olan bir sertifika sunması da, ileride herhangi bir şekilde ülke değişikliği yaptığınızda gideceğiniz ülkede daha rahat iş bulmanızı sağlayacaktır.

Boğaziçi Enstitüsü olarak gerek verdiğimiz danışmanlık hizmeti ve gerekse kişisel ve mesleki gelişim kursları ile sizlerin, kariyer planlaması yaparken daha doğru kararlar almanıza yardımcı oluyoruz.

Meslek Hayatında Başarı. Boğaziçi Enstitüsü.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?