Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-10-01T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Kalite Yönetimi Nedir? Kalite Yöneticiliği Sertifika Programı Nedir?

Kalite Yönetimi Nedir? Kalite Yöneticiliği Sertifika Programı Nedir?


Farklı sektörlerde kaliteli ürünlerin imal edilebilmesi için oluşturulan kontrol mekanizması kalite yönetiminin bir parçası olsa da, kalite yöneticiliği sertifika programı kapsamında eğitim alan kişiler, bu alanda daha verimli şekilde istihdam edilmektedir. Kalite yönetimi nedir? Kalite yöneticiliği sertifika programı nedir? Nasıl alınır? Sorularının yanı sıra, konu hakkında aklınıza takılabilecekleri sizler için cevapladık.

Günümüzde iş süreçlerinin değişmesi ve gelişmesi, sektörlerde farklı iş kollarının da ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Özellikle markalaşmış firmalarda önem verilen kalite yönetimi, ürünün henüz piyasa sürülmeden kontrol edilerek olası sorunların fabrika bünyesinde giderilip itibar zedelenmesine neden olması engellemektedir. Markalaşarak üretim yapan neredeyse tüm firmalar, kalite yöneticiliği sertifika programı eğitiminden başarı sağlayıp sertifika sahibi olan kişilere kapılarını açmaktadır.

Subjektif uygulamaların en verimli şekilde gerçekleşmesine yardımcı olan kalite yöneticiliği, işletmenin markalaşma yolunda en önemli adımlarından biri olmakla birlikte mevcut marka gücünü koruması açısından da büyük öneme sahiptir.

Kalite Yönetimi Nedir?

Kalite yönetimi, müşterinin satın alma esnasında ve sonrasında beklentilerinin boşa çıkmaması adına, işletme bünyesinde imal edilen ürünün kendi çalışanları tarafından kontrol edilerek piyasaya sürülmesidir diyebiliriz.

Hatta iyi bir yönetim sayesinde, kalite konusunda müşteri beklentilerini aşmakta mümkün olmaktadır. Kalite kontrol departmanı sayesinde müşteri isteklerinin en iyi şekilde şekillenmesi, organizasyon hedeflerine ulaşılması gibi marka olmaya yaraşır bir kalitenin ortaya konması sağlanabilmektedir.

Kalite Yöneticiliği Sertifika Programı Nedir?

Kalite yöneticiliği sertifika programı, işletme bünyesinde kalite yönetimi ekibinde istihdam edilecek bireylerin konuyla alakalı olarak daha nitelikli hale gelmesini sağlayan bir eğitim programıdır.

Alınacak bu eğitim programı kapsamında başarı sağlayan kişiler, kalite yöneticiliği sertifikası almaya hak kazanırlar. Müşteri memnuniyeti anlayışı temeline dayanan bir sistem kurmak ve bu sistemde alanında eğitim almak isteyen işletmeler, daha çok sertifika sahibi kişileri tercih etmektedir.

Her işletme belirli bir aşamada başarı elde etmek için, kendine has bir kalite standardına sahip olmalıdır. Bu standardın müşteri beklentilerini en iyi şekilde karşılayabilir düzeyde olması, işletmeye hem markalaşma yolunda ve hem de netice itibariyle daha yüksek kazanç aşamasında katkı sağlayacaktır.

Kalite Yönetimi Eğitimi Nedir?

Kalite yönetimi eğitimi, işletmenin belirleyeceği kalite standartlarına uygun şekilde donatılmış çalışanların yetiştirilmesidir. Yönetim bünyesinde görev alacak kişilere verilecek özel eğitim sayesinde, yönetim süreci baştan sona kadar daha verimli bir şekilde işlemeye devam edecektir.

İşin nasıl oluştuğunun ve ne olduğunun anlaşılmasını sağlayacak eğitimler, ürün işletmeden çıkmadan kendi bünyesinde kontrolden geçirilebilmesi ve eksikliklerin giderilmesi için fayda sağlamaktadır. Eğitime dâhil olan kişinin kalite beklentilerini iyi bir şekilde anlayarak hareket etmesi, ancak alınacak özel eğitimle daha mümkün olmaktadır.

Kalite Yönetim Sisteminin Faydaları ve Amacı Nedir?

Organize yönetimin bir parçası olan kalite yönetim sisteminin temel amacı daha kaliteli ürünlerin müşteri beklentisinin karşılanmasına yönelik olsa da, detaya indiğimizde şu amaç ve faydalarını sıralamak mümkündür.

 • Ana yönetimin üzerindeki yükü hafifletmek, amaçlardan biridir.
 • Hizmet ve ürünün kalitesini artırmak, en temel amaçlar arasındadır.
 • İşletme içerisinde ürün kontrolünün sağlanması, dışarı çıktıktan sonra tekrar dönmesini engelleyeceği için maliyeti düşürecektir.
 • Ürünün daha kaliteli üretilmesini sağlar.
 • Müşteri memnuniyeti daha fazla dikkate alınarak, pazarda güven sağlanır.
 • Çalışanlar, daha aktif şekilde sahada rol alabilir.
 • Kaynaklar, daha doğru şekilde kullanılarak tasarruf edilir.

Nasıl Kaliteci Olunur?

Kaliteci olmak için belirli bir eğitimden geçmek ciddi faydalar sağlıyor olsa da, bazı işletmeler kendi bünyesinde istihdam ettikleri çalışanlara birkaç saatlik basit bir eğitimle kalite yönetim görevini vermektedir. Nasıl kaliteci olunur? Sorusuna cevap verecek olursak, Boğaziçi Enstitüsü gibi farklı eğitim kurumları tarafından verilen Kalite yöneticiliği sertifika programı kapsamında başarı sağlayarak, sertifika sahibi olabilmektedir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?