Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2023-12-11T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Kadınların En Çok Tercih Ettiği Meslekler

Kadınların En Çok Tercih Ettiği Meslekler


Kadınların en çok tercih ettiği meslekler yıllar boyunca aynı kalsa da gelişen teknoloji ile birlikte dijital alanlarda da kadınlar sıkça istihdama katılır oldu. Kadınların en çok tercih ettiği meslekler arasında hosteslik, eczacılık, bankacılık gibi iş kolları yer alıyor.

Kadınların En Çok Tercih Ettiği Meslekler Nelerdir?

Kadınların en çok tercih ettiği meslekler şunlardır:

 1. Hosteslik
 2. Satış danışmanlığı
 3. Bankacılık
 4. Eczacılık
 5. Fitness antrenörlüğü
 6. Bilgisayar mühendisliği
 7. Moda tasarımcılığı
 8. Restoran/kafe işletmeciliği
 9. İçerik yazarlığı
 10. Modellik

1. Hosteslik

Kadınların en çok tercih ettiği meslekler hosteslik

İlk defa 1930’lu yıllarda faaliyete geçirilen toplu hava taşımacılığında ilk servis elemanları kadınlardı. Günümüzde bu hala değişmedi. Her ne kadar erkeklerin de çok fazla tercih ettiği bir meslek olsa da hava taşımacılığında servis hizmetinde kadınlar ağırlıkta. Hava hizmetlerinde %80’e yakın bir oranda kadın personel çalışıyor, bu da hosteslik mesleğini, kadınların en çok tercih ettiği meslekler arasına sokuyor.

2. Satış Danışmanlığı

Kadınların en çok tercih ettiği meslekler satış personelliği

Hizmet sektöründe erkek ve kadın istihdamı eşit olsa da satış departmanlarında genellikle kadınları görüyoruz. Kadınların satış alanında daha başarılı olmaları, satış alanında kadınların tercih edilmesine neden oluyor. Kadınların en çok tercih ettiği meslekler arasında olan satış danışmanlığı aynı zamanda en kolay iş bulunan meslekler arasında da yer alıyor.

 

 

3. Bankacılık

bankacılık

Türkiye’de son zamanlarda iktisat ve işletme fakülteleri daha çok kadın mezun veriyor. Bu fakültelerden mezun olan kadınlar genellikle finans alanına yöneliyor ve popüler bir meslek olan bankacılığı seçiyor. Kadınlar tarafından ülkemizde oldukça sık tercih edilen bankacılık, dünyanın diğer ülkelerinde de kadınların ilk tercihleri arasında oluyor.

4. Eczacılık

eczacılık Kadınların en çok tercih ettiği meslekler

Türkiye’de en kolay iş bulan meslekler arasında yer alan eczacılık, kadınların en çok tercih ettiği işlerin başında geliyor. Eczacılık fakültelerinden mezun olanların yaklaşık %68’i kadınlardan oluşuyor. Mezuniyet sonrası kolay iş bulunması ve beden gücü gerektirmeyen bir meslek olmasından dolayı kadınlar eczacılık mesleğini seçiyor.

5. Fitness Antrenörlüğü

fitness antrenörlüğü

Son 5 yılda ülkemizdeki spor salonlarının sayısı %300 artış gösterdi. Özellikle gençlerin spora olan ilgisi ve merakı, spor alanında uzman eğitmenlere olan ihtiyacı arttırdı. Kadınların en çok tercih ettiği yeni meslek dallarından biri de fitness eğitmenliği ve antrenörlüğü oldu. Bu alanda erkekler de oldukça fazla istihdama katılıyor olsalar da kadın eğitmen sayısının daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

6. Bilgisayar Mühendisliği

kadınların en çok tercih ettiği meslekler bilgisayar mühendisliği

Mühendislik her ne kadar erkeklerin tercih ettiği bir meslek kolu olsa da bilişim alanındaki mesleklerde kadın istihdam oranı bir hayli yüksek. Gelişen teknolojiler ile bilişim alanındaki çalışma alanlarının artışıyla birlikte kadınların Bilgisayar Mühendisliği Bölümü tercih etme oranları artış gösterdi. Dolayısıyla bilgisayar mühendisi ya da muadili mesleklerde kadın çalışan oranı bir hayli yüksek.

7. Moda Tasarımcılığı

moda tasarımcılığı kadınların en çok tercih ettiği meslekler

Yüzyıllardır var olan bir meslek olan moda tasarımcılığı en başından beri kadınların yaptığı bir meslek olarak biliniyor. Son 20 yıl içinde erkek moda tasarımcıları da artmış olsa da moda sektöründe kadın istihdam oranı %80’inin üzerinde.

8. Restoran/Kafe İşletmeciliği

kafe işletmeciliği

Günümüzde butik kafeler ve yeni nesil kahve dükkanları bir hayli popüler oldu. Bu mekanların işletmelerini de kadınların yaptığı dikkatinizi çekmiştir. Kadın girişimcilere verilen desteğin de etkisiyle restoran ve kafe işletmeciliği kadınların en çok tercih ettiği meslekler arasında yerini aldı.

9. İçerik Yazarlığı

kadınların en çok tercih ettiği meslekler içerik yazarlığı

Dijital medyanın gelişmesi ile günümüzde internet sitelerinin neredeyse tamamı blog içerikler üretiyor. Gazeteler ve dergilerin dijital mecralara geçmesi de içerik yazarlığına olan ihtiyacı bir hayli arttırdı. Çoğunlukla kadınların tercih ettiği içerik yazarlığı mesleği, dijital mecralarda birçok farklı alanda kadınların istihdama katılmasını sağlıyor.

 

 

10. Modellik

modellik

Modellik mesleği var olduğu günden beri hep kadınlar tarafından yapılan bir meslek. Modanın gelişmesi ve evrilmesi ile birlikte erkek mankenlere olan ihtiyaç bir hayli artsa da modellik mesleği hala kadınların çok fazla olduğu ve en çok tercih ettiği meslekler arasında yer alıyor.

Yazı Değerlendirmesi : 5.00 Puan
Toplam : 1 Yorum

 • %100
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
5.00

Yazı Puanı

Yazı Değerlendirmesi : 5.00
Toplam : 1 Yorum

 • %100
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0

Yorumlar

{{yrm.yazar}}

{{yrm.baslik}}

{{yrm.yorum}}

Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
Yorum & Oylama Ekle

 • Bu yazıyı beğendiniz mi?