Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
İyi Bir Yönetici Olmanın Yolları Nelerdir?

İyi Bir Yönetici Olmanın Yolları Nelerdir?


Yönetimin birçok işlevi olması çok yönlü bir olgu olmasından kaynaklanır. Yönetici de insan ilişkileri kadar ast ve üst gibi kavramlar arasında da denge kurulması anlamlarına gelmelidir. İyi bir yönetici çalışanlarından zorlanmadan verim alır ve işinde çok daha kolay ilerler. Bu konu hakkında daha detaylı profesyonel bir destek almak için Boğaziçi Enstitüsünün hazırladığı Liderlik ve Girişimcilik Eğitimini alabilirsiniz.

Ama iletişim kurulmayan, sürekli baskılayan veya iyi iş çıkardığınızda bunu dile getirmeyen bir yönetici zaman içinde çalışanları ile çeşitli sorunlar yaşamaya başlayacaktır. İyi yönetici olmak için liderlik vasıflarına sahip olmak kadar insan ilişkilerinde de başarılı olmaya çalışmak önerilir. Baskı kurmak sadece verimin azalmasına ve işyerinde yaşanan durumların daha çok gerginliğe neden olmasına en temel etkendir.

İletişime Açık Olun

İletişim ikili ilişkilerin tamamında en etkili sorun çözme yolu olduğundan dolayı yöneticiler için de en önemli özellik olacaktır. İletişimde olmak, çalışanlarınızla ilişki kurmak, sorunları olduklarında anlamak veya detayları gözden kaçırmamak gerekebilir. İletişime açık olmamak sonuç olarak çalışanların yöneticiye fikirlerini bile söylemez veya herhangi bir konuda fikir danışmaz hale gelmesine kadar ilerleyecektir. Çift yönlü, saygı kurallarına dayanan ve sınırlarına dikkat edilerek iletişimde olmak çalışma arkadaşı ve ekip olduğunuz bilincinin de pekişmesine olanak tanır.

Ekibinizi Destekleyin

Destek almak, çalışmalarının değerlendirildiğini bilmek ekipten bir parça olduğunuzun anlaşılmasına imkan tanıyacaktır. Yöneticilerin ekipleriyle iletişimde olması en önemli destek basamağıdır. Ayrıca çalışmalarının arkasında duran, yardıma ihtiyaçları olduğunda destek olan ve her zaman ekibini savunan bir yönetici olmanız çalışanlarınızın güven ortamında olmasına da katkıda bulunur.

Ekibinizin başarılarında mutluluğunuzu paylaşmanın doğal olması kadar ters giden bir durumda iletişim kurarak çare aramak da önemlidir. Gereken desteğin maddi olması veya geri dönüş beklenen bir şey ile alakası bulunması halinde ise güvendiğinizi dile getiren cümleler kurmalısınız.

Çalışanlarınıza Saygı Gösterin

Yönetici olmak başta kendinize ve devamında çalışanlarınıza saygılı olmanızı beraberinde getirmelidir. Çalışanlarına karşı sokak ağzı ile konuşmak son derece imaj sarsan bir durum olacaktır. Tam tersi olacak şekilde soğuk davranmak da özgüveni kırabilir. Sinirlendiğiniz veya olumsuz bir durumla karşı karşıya kaldığınız bir anda konuşmak ve saygı sınırlarından çıkmak yerine daha sonra konuşmak için beklemek daha doğru olacaktır.

Oturuşunuz, konuşma tarzınız, yaklaşımlarınız nazik ve saygı içerisinde olduğunda üst olarak onların da yaklaşımı aynı olacaktır. Çalışanlarınızdan birisi ile konuşmanız gerektiğinde bunu nazikçe istemek ve olumsuz bir konu olduğunda yalnız olmanıza dikkat etmek de saygı olarak algılanır. Ayrıca bir iş istediğinizde onlara yapmak zorunda olduğunu hissettiren cümleler yerine ricalarda bulunmak daha yöneticiye yakışır bir tavır olur.

Başarıları Takdir Edin

Yöneticilerin en sık hataya düştükleri durumların başında takdir etme eksikliği gelir. Çünkü yöneticinin de rapor vermesi veya onay alması gereken farklı bir üstü olması çalışmaların tamamını kendi başına yapmış gibi bir tavır ortaya çıkmasına neden olabilir. Ama ekibinizle birlikte yaptığınızı ve başarılı bir iş çıkardıklarını vurgulamak ekibinizin de hoşuna gidecektir. Yöneticilerin ekiplerini yok sayması en büyük iletişim sorunlarından bir tanesidir. Bunun için yanlarında olarak, eksik yönlerini tamamlayarak ve yardımcı olarak başarılarına daha da katkı sağlama fırsatı elde etmeye çaba göstermelisiniz.

Çalışanlarınıza Yol Gösterin

Yöneticinin farkı çalışanlarının yaptığı işler konusunda daha çok bilgiye sahip olduğundan dolayı yol gösterici olmaktır. İletişime açık ve sorularına cevap veren bir yönetici ile çalışmak çalışanların daha güvenli hissetmesine imkan tanır. Aynı zamanda yol gösterici yönünüz takdir de alacaktır. İletişime kapalı, fikir vermeyen ve verilen fikirleri sürekli eleştiren birisi ile çalışmak bir süre sonra çalışanların çalışmalarını önemsiz hissetmesine neden olacak kadar önemli bir boyuta gelebilir.

Baskı Anında Esnek Davranın

Kriz anları her işyeri, yönetici ve çalışan için sıklıkla yaşanan dönemlerdir. Krizlerin atlatılmasının zor olması ön görülmeyen ve anlık gelişen durunlar olmasıdır. Ayrıca baskılı dönemlerde olabilir. Baskı altında çalışmak, verimli olmak ve iletişim sorunu yaşamamak son derece profesyonel bir yönetici sayesinde olabilir. Yönetici ekibine karşı en olumsuz anlarda veya baskı dönemlerinde bile yaklaşımları ile esneklik tanımalıdır. Nefes almasına yardımcı olduğunuz çalışanlarınız bu tavrın karşılığını da verim ve başarı olarak geri ödeyecektir.

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?