İyi Bir Yaşam Koçu Nasıl Olmalı?

İyi Bir Yaşam Koçu Nasıl Olmalı?


Küreselleşen ve hızla büyüyen iş dünyasında, özellikle yoğun tempoda çalışmak zorunda kalan, fazla sorumluluk sahibi çalışanlar tarafından kişisel yaşam koçluğu ihtiyacı doğmuştur. Yaşam koçları danışanlarının kişisel potansiyellerini profesyonel yardım sayesinde yükseğe çekmek ve iş alanında destek olmak için çalışırlar. Danışanlara daha opsiyonlu düşünce şekilleri üretmeleri için yol gösterir, yaratıcı fikirler yaratmada kişiye uygun yardımlarda bulunurlar. Sadece iş hayatında olanlar değil eğitim süreçlerinde zorlanan öğrenciler için de yaşam koçluğu tercih edilen destekler arasındadır.  Odaklanmada ve düzenli ders çalışmada sorun yaşayan öğrenciler yaşam koçu ile beraber bu sorunların üstesinden gelebilirler. Bu şekilde sınava hazırlık süreci öğrenci için daha rahat ve disiplinli geçer. Hem iş hayatında hem kişisel hayatta hem de okul sürecinde bireylerin kendilerini ve hayallerini gerçekleştirmesinde yaşam koçlarının büyük payı vardır. Peki, İyi Bir Yaşam Koçu Nasıl Olmalı?

İyi Bir Yaşam Koçu Nasıl Olmalıdır?

Yaşam koçları işlerini ciddiye alan, düzenli ve verimli çalışma temposu ile performans gösterebilen kişiler olmalıdır. Sabırlı olmak, danışanını ve danışanın mesleğini iyi tanıyor olmak gerekir. Danışanını yargılamayan, olduğu gibi kabul ederek ona uygun şekilde davranarak işi yürütebilmesi beklenir. Danışan ile doğru ve etkili iletişim içinde işleri yürütmek, işleri aksatmamak önemli noktalardır. Peki iyi bir yasam koçu nasıl olmalı? İyi bir yaşam koçunun danışanına karşı sorumlulukları vardır.

 • Sadece danışanının seçtiği konular üzerinde çalışır.
 • Danışanına sorduğu doğru ve güçlü sorular ile danışanına ışık tutar, farkındalık kazandırır.
 • İyi bir dinleyici olarak sorunları derinlemesine dinler.
 • Danışanın güçlü ve zayıf yönlerini belirler, danışanı ile bu konuları paylaşarak verimi yükseltir. Danışanına bir ayna gibi yansıtma yapar.
 • Danışanına günlük, haftalık, aylık, yıllar planlar hazırlar. İş hayatını düzenler.

Danışanının motivasyonu düşse dahi kendi motivasyonunu düşürmeden danışanını işe geri kazandıracak şekilde güç vermeleri, gerektiğinde psikolojik destek olmaları iyi bir yaşam koçu olmak için şarttır. Bir yaşam koçu işini sevmeli, işinden sıkılmamalıdır. Yaşam koçluğu mesleği danışanına çalışma azmi kazandırabilecek potansiyeli olan kişiler tarafından seçilmelidir.

Yaşam Koçu Nasıl Olunur?

Yaşam koçu olabilmek için belirli eğitimlerden geçmiş olmak gerekir. Eğitim almadan, elinde diploması veya sertifikası olmaya hiç kimse yaşam koçu olamaz. Üniversitelerde henüz yaşam koçluğu bölümü olmasa da psikoloji veya rehberlik gibi bölümlerden mezun olmak yaşam koçu olabilmek için bir kapı aralamış olur. Yaşam koçluğu sertifikası veren onaylı kurslara katılarak yaşam koçu olmak günümüzde mümkündür. Ancak sadece kursa gitmek kaliteli bir yaşam koçu olmaya yetmez. Bu konuda gerçekleştirilen seminerlere bolca katılım göstermek gerekiyor.

Yaşam Koçluğu İçin Eğitim Almak

Günümüzde şehir hayatının stresi, iş alanında yaşanan finansal ve psikolojik zorluklar yaşam koçu mesleğine duyulan ihtiyacın artmasına neden oldu. Meslek arayışı içinde olanların da artık gözde seçenekleri arasında bulunan yaşam koçluğu önü açık bir meslek olarak görülüyor.

İnsanların akıllarına ise yasam koçu olmak için ne okumak gerekir? sorusu takılıyor. Boğaziçi Enstitüsü olarak bu konuda eğitim veren kurumlardan biriyiz. Bizim sunduğumuz Yaşam Koçluğu Uzaktan Eğitim Süreci fırsatı ile yeni bir meslek sahibi olmanız mümkün. Bu eğitime katılmak için "istanbulbogazicienstitu.com" adresinden derslere kayıt olabilirsiniz. Online olarak yürüttüğümüz koçluk eğitimi programı, uzaktan eğitim şeklinde gerçekleşiyor. Kayıt işlemini gerçekleştirmek için eğitim sayfasında ki “Hemen AL” butonunu kullanabilirsiniz.

Eğitimler bireye bağlı sürede gerçekleşiyor. Eğitimin ortalama süresi ise 10-15 gündür. Eğitime istediğiniz zaman başlayabilir ve belirlediğiniz hızda bitirebilirsiniz. İstediğiniz vakitlere ve mekanlarda eğitim alabilirsiniz. Sertifika final sınavın Enstitü web sitesi üzerinden gerçekleşiyor, sınava katılmak için belirli bir gün yoktur.

Eğitimini bitiren katılımcılarımız hazır oldukları zaman sınav sistemine giriş yaparak sınavı tamamlayabilirler. Sınavda başarı elde eden katılımcılara sertifika vermemizin yanında ICAS onaylı global çalışma belgesini de teslim ediyoruz. Enstitü olarak öğrencinin yararını gözettiğimiz için yaşam koçu sertifikası ücreti tarafımızdan karşılanıyor. Eğitim almak isteyen sadece kurs ücretini yatırarak sertifika sahibi olabilirler.

Dilerseniz eğitim süreci hakkında detaylı bilgi için Yaşam koçluğu eğitimi nedir? içeriğimizi de okuyabilirsiniz.

Yaşam Koçluğu Eğitim Konuları Nelerdir?

Yaşam koçluğu mesleğini edinmek amacıyla katılmak istenen eğitimde alınması gereken dersler vardır. Bu dersler:

 • Koçluğa giriş eğitimi
 • Koçluk seansı süreçleri
 • Meslek olarak yaşam koçluğu
 • Bire bir koçluk vaka çalışmaları olarak düzenlenmiştir.

Bu bölümler kişinin meslek hayatlarında karşılaşacakları sorunlar ile nasıl başa çıkacaklarını, danışmanlarıyla ilişkilerini nasıl tutmalarını gerektiğini ve daha pek çok önemli bilgiyi katılımcılara öğretir.

Yaşam Koçu Fiyatları

Hayatı ve iş yaşamını kolaylaştıran yaşam koçlarının ne kadar ücret istediği, yasam koçu fiyatları akıllara takılan bir başka soru. Yaşam koçlarının eğitim kalitesi ve hizmette bulunacağı danışman ile yürüteceği işin büyüklüğü fiyat konusunu etkiler. En çok yaşam koçuna ihtiyaç duyanlar:

 • İşletmeciler
 • Sporcular
 • Yöneticiler
 • Bankacılar
 • Fabrikatörler
 • Öğrenciler
 • Mimarlar olurken daha pek çok meslekten ve statüden insan yaşam koçuna ihtiyaç duyuyor.

Eğer danışman standart bir yaşam koçu ile çalışmak istiyorsa haftalık 100-300 lira arası bir ücret ile hizmet alabilir. Ancak çok daha kaliteli ve tecrübeli bir yaşam koçuna ihtiyaç duyuluyorsa danışanın da mesleğine göre fiyat oldukça artabilir.

Ünlülerin Yaşam Koçu

Ünlüler, yoğun çalışma temposunda oldukları için yaşam koçuna ihtiyaç duyuyorlar. Ünlülerin yasam koçu olmak için ünlüler sektörüne hakim olmak, piyasanın yakın takipçisi olmak gibi nitelikler aranıyor.

Ünlüler kişisel hayatlarına dahi vakit ayıramazken formda kalmak, düzenli beslenmek, bakımlı olmak, program listesini düzenlemek için yaşam koçu ile çalışmak durumda kalıyorlar. Bu tempoda çalışabilecek yaşam koçları ile yürüttükleri projeler sayesinde oldukça iyi gelirse sahip olan ünlüler yaşam koçlarına da dolgun ücret ödüyorlar.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}