online-egitimler-bogazici-enstitusu
İşsizlik Sorununa Alternatif Çözüm Önerileri

İşsizlik Sorununa Alternatif Çözüm Önerileri


Gerek dünya ülkeleri ve gerekse Türkiye’de istihdam ve işsizlik her zaman önemli bir sorun olmuştur ancak bu sorun günümüzde zirve yapmış durumda.  Bu konuda en dikkate değer noktayı genç kesimin işsizliği oluşturmaktadır. Özellikle üniversite mezunları arasında bile yüksek oranda iş bulma sıkıntısı yaşanması durumun ciddiyet açısından oldukça önemli.  Bu soruna çözüm arayan ülkelerin hükümet yetkilileri ile birlikte bilim adamlarıda söz konusu soruna zaman zaman alternatif çözüm önerileri sunabilmektedir.

İstanbul Boğaziçi Enstitüsü olarak bizlerde Türkiye ‘deki işsizliği önleme amaçlı olarak İşsizlik Sorununa Alternatif Çözüm Önerileri sunmayı amaçlıyoruz. Zira her hanede çalışma hayatına kazandırılan bir genç aynı zamanda o hanenin sosyal ve ekonomik yönden daha refah içinde bir hayat yaşamasına vesile olacak, bununla birlikte ülkemiz ekonomisininde gelişmesi yönünde atılacak ciddi bir adım niteliği taşıyacaktır.

İşsizlik Öncelikli Sorun

Kuşkusuz ülkemizin en önemli ulusal sorunlarından biri işsizliktir. Dolayısı ile işsizliği olabilecek en üst düzeyde ortadan kaldırmak, istihdamı geliştirmek ülkemizin başlıca gündem maddelerinden biri olmak durumunda.  Bu açıdan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, KOSGEB, İŞKUR, Ekonomi Bakanlığı gibi kamu kurumlarına ciddi anlamda büyük görevler düştüğü gibi eğitim kurumlarıda bu görev dağılımında kendilerine düşeni yapma noktasında yüksek oranda gayret göstermeli.

Bu aşamada ilk yapılması gerekenler;

» Asgari ücret açlık sınırının üstüne çıkarılmalı

» Mesleki eğitimler mutlaka arttırılmalı.

» Uzaktan Eğitim Kurumları bünyesinde verilen mesleki kurslara devletimiz destek sağlayarak daha çok kişiye ulaştırılmalı.

» Ülkemizin en ücra köşesindeki vatandaşlarımız bile eğitimlerden haberdar olup katılımları sağlanmalı.

» Böylece kaliteli eğitimler almalarına vesile olarak iş hayatına kazandırılmalı

Bunlar tam anlamıyla etkili çözüm önerileri.  Uygulanması düşüncesi içindeyiz. Özellikle günümüzde bu acil önem arzetmektedir.

Ancak elbette bu konuda işsiz kalan vatandaşlarımızada görev düşmekte. Nasıl bir görev bu. Şöyle ki, mevcut işini kaybeden, yada iş bulmak için birçok kuruma başvurduğu halde başarılı sonuç alamayan işsiz vatandaşlarımızda sadece bir yönde takılıp kalmak yerine kendisini sürekli farklı eğitimlerle kişisel olarak eğiterek, uzaktan eğitim kurumları tarafından sunulan derslere katılım gösterip farklı alanlarda sertifika alarak daha eğitimli ve çok yönlü iş arama modeli uygulayabilirler.

Serfitika alarak çok yönlü iş arama modeli uygulanmasından bahsettik. Bu oldukça etkili bir metod. Aynı zamanda işsiz kalan kişinin içe kapanıp mevcut duruma üzülmesinide engelleyecektir. Zira işsiz kaldıysanız mutlaka farklı alanlara yönelmeniz iş bulmada etkinin artmasına vesile olabilecektir. Örneğin mevcut işiniz aşçılık üzerineydi ve işinizi kaybettiğinizi düşünelim. Aylardır aradığınız halde aşçılık işi bulamıyorsunuz. Çözüm ne?. Tabiki farklı bir alanda iş aramak. Zira siz bütün ömrünüz boyunca aşçı olarak çalışmak zorunda değilsiniz. Peki ne yapabilirsiniz;

Alternatif Mesleklere Yönelin

Aşçı olarak iş bulamadınız. Tamam. Pes edip üzülmek yok. Farklı kategorilerde iş arayabilirsiniz. Örneğin günümüzde oldukça popüler olan ve yıldızı gittikçe parlayan Sosyal Medya Uzmanlığı tam size göre.  Sosyal medyayı sadece facebook hesabı açıp selfie çekerek paylaşmaktan ibaret olarak kullanıyor olabilirsiniz. Hatta bu konuda hiç eğitiminiz olmayabilir. Sorun değil. Teknolojinin zirve yaptığı günümüzde artık hemen hemen her alanda eğitim ve kurslar var. Üstelik evinizden hiç ayrılmadan Uzaktan Eğitim metodu ile katılabileceğiniz Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programı  ile birkaç ay içinde Sosyal Medya Uzmanı olabilir bambaşka bir alanda çalışmaya başlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Uzmanı olarak iş bulma imkânlarınız genişlemiş olacaktır. Zira günümüzde birçok büyük şirket yada küçük işletme marka bilinirliğini artırmak ve daha etkin olmak için sosyal medyada yer almak istiyor. Bu firmalardan birinde işe başlayabileceğiniz gibi bireysel olarak çalışıp freelance olarak hizmet vererek hatırı sayılır gelir elde edebilirsiniz. Örneğin freelance bir serbest çalışan olarak Wordpress içerik yönetim sistemini tam anlamıyla öğrenip iyi bir Wordpress Uzmanı olabilirsiniz. Sonraki aşama işe bu uzmanlığı gelir getiren bir iş modeline çevirmek olacak. Zira artık kazanmaya başlayacaksınız.  Bu aşamada Wordpress ile Para Kazanma konulu makalemizin size ciddi anlamda faydası olacak.  

Tabiki sadece bununla sınırlı değilsiniz. Her zaman daha fazla eğitim almanız mümkün. İnsanın yaptığı en akıllıca yatırım kendisine olandır unutmayın. Dolayısı ile siz eğitim anlamında kendinize ne kadar çok yatırım yaparsanız o oranda gerek sosyal seviyeniz gerekse ekonomik düzeyiniz buna bağlı olarak artış gösterecektir. Peki başka ne yapalirsiniz?. Bunu diğer başlıkta inceleyelim;

Kazanç Sağlayan Farklı İş Modelleri

» Kapsamlı Wordpress Eğitimi alarak iyi bir Wordpress Uzmanı olabilirsiniz.

»SEO Eğitimi alarak SEO Uzmanı olabilirsiniz.

»Diksiyon ve Güzel Konuşma Eğitimi alarak sesinizle gelir elde edebilirsiniz

»Satış Teknikleri ve Pazarlama Eğitimi alarak iyi bir pazarlama uzmanı olabilirsiniz.

Bu iş modelleri sizin kariyerinizde çok farklı bir sayfa açarak hem sosyal hemde maddi anlamda çok daha iyi sevilere gelmenize vesile olabilecektir. Dolayısı ile her dönem aslında kendinize yatırım yapmanız için tam zamanıdır. Kendinize yatırım yaparak alacağınız kaliteli bir eğitim sonrası tüm hayatınızda çok hoşunuza gidecek değişimler gözlemleyeceksiniz. 

Yeni iş modellerine adım atmaya karar verdiyseniz tüm Sertifika Programlarımızı incelemek için tıklayınız.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?