online-egitimler-bogazici-enstitusu
İşletmeler İçin Kripto Para ile Ödeme Sistemi

İşletmeler İçin Kripto Para ile Ödeme Sistemi


Kripto para çeşitlerindeki artış ve popülerlik ile işletmeler, KOBİ’ler, kripto para ile ödeme sistemi için birtakım çalışmalar yapmaya başladı. Bu içeriğimizde işletmeler için kripto para ödeme sistemi nedir, kripto para sistemi nasıl kurulur gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

Kripto Para Ödeme Sistemi Nedir?

Kripto para çeşitleri kullanılarak ödeme işlemi gerçekleştirilen kripto para ödeme sistemi, Türkiye’de henüz çok kullanılmasa da örnek gösterilen onlarca ticari işletme bulunuyor. Dünyanın birçok yerinde yaygın hale gelen işletmeler için kripto para ödeme sistemi, yavaş da olsa ülkemizde de kendine yer bulmaya başlıyor. Kripto para ödeme sistemi içinde yer almak, kripto para sistemini işletme bünyesine entegre etmenin birçok avantaj ve ayrıcalığı olacaktır.

Kripto para ile ödeme sistemi kısa zamanda büyümenize imkan tanırken yeni müşteriler kazanmanızın da önünü açacaktır. Çoğunlukla bitcoin, ethereum gibi dünya genelinde yaygın kripto para çeşitlerini ödeme yöntemi olarak kabul eden işletmeler hem çağın gerekliliklerini yerine getiriyor hem yeni müşteriler kazanıyor.  Bilhassa kripto para sistemi ile ödeme alan KOBİ’ler, basın aracılığı ile organik ve ücretsiz reklamlarını yapabiliyorlar.

Kripto Para ile Ödeme Almanın Avantajları

Kripto para ile ödeme almanın avantajları şu şekildedir:

 • Maliyet olarak düşüktür.
 • Hızlı bir şekilde işlem yapabilirsiniz.
 • Basının ilgisini çeker, organik tanıtımınız yapılır.
 • Kripto ile ödeme sistemi müşterinin ilgisini çeker.
 • Yenilikçi olur, piyasaya yön verirsiniz.
 • Marka ve işletmeniz için olumlu algı oluşturursunuz.
 • İşletmeniz için itibar sağlar, güven kazanırsınız.

Kripto Para Ödeme Sistemi Nasıl Kurulur?

Kripto para ödeme sistemi şu şekilde kurulur:

 1. Kripto para cüzdanını oluşturun
 2. Ödeme altyapısı kullanın
 3. Kripto para ile ödeme aldığınız duyurun
 4. Muhasebeyi bilgilendirin

1.Kripto Para Cüzdanını Oluşturun

Kripto para ile ödeme sistemi oluşturmak için ilk önce bir kripto para cüzdanına sahip olmanız gerekiyor. Kripto para uygulamaları sayesinde pratik şekilde cüzdan oluşturabilir ve ödemelerinizi bu cüzdan yoluyla tahsil edebilirsiniz. Ödemeleri almak için yapacağınız işlemler çok kolay, cüzdanı oluşturun, ardından ödeme yapacak müşterinin kripto para adresini cüzdana girin, müşterinin QR kodunu taratın ve gönder seçeneğine basın.

2.Ödeme Altyapısı Kullanın

Eğer ticari işletmeniz büyük ölçekteyse ve günlük işlem sayınız yoğunsa kesinlikle bir ödeme altyapısı kullanmalısınız. Kullanacağınız ödeme altyapıları ile POS kurabilir, e-mail yoluyla fatura gönderebilir ve diğer ödeme altyapı hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Üstelik kripto para birimleri için kurulan ödeme altyapıları, kredi kartı ödeme altyapılarından çok daha uygun fiyata sahiptir ve çok daha hızlı işlem yapmaya olanak tanır.

3. Kripto Para ile Ödeme Aldığınızı Duyurun

Kripto para birimlerini kullanan herkes, kripto para ile ilgili tüm gelişme ve haberleri takip eder. Kripto para birimi ile ödeme sistemi kullandığınızı sosyal medya ve çeşitli ilanlar aracılığıyla insanlara duyurun.

Bu duyuru tahmin ettiğinizden çok daha kısa bir sürede yayılacak ve müşterilerin ilgisini çekecektir. İşletmenizde kripto para yolu ile ödeme aldığınızla alakalı görseller hazırlayın ve sosyal medyada paylaşın. Kim bilir, belki de en kısa sürede haber kanalları tanıtımınızı yapmak için sıraya bile girecektir.

4. Muhasebeye Bilgi Verin

Ticari işletmenizde kripto para birimleri ile ödeme sistemi kuracağınızı önceden muhasebecinize bildirin ve ondan yasal bildirimlerini dikkatlice dinleyin. Kripto para ile yaptığınız tüm işlemleri muhasebeci kayıt altına alacak ve kripto paralarınızın korunması konusunda size birçok bilgi verecektir. Eğer çalıştığınız muhasebeci kripto para konusunda yeterli bilgiye sahip değilse kesinlikle profesyonel olarak bu işi yapan kişilerden destek alın.

Kripto para borsaları ve piyasalarını yakından takip eden muhasebe uzmanları da mevcut, onlara danışın. Kripto para ile ödeme sistemine girmeden önce bütün süreci iyi anlayın, vergilendirme yükümlülüklerini öğrenin ve kripto para piyasası ile alakalı Türkiye’nin yasal düzenlemelerini mutlaka takip edin.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?