Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-12-09T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
İşletmeler için En İyi İnsan Kaynakları Programları

İşletmeler için En İyi İnsan Kaynakları Programları


İnsan kaynakları programları, insan kaynakları alanında kaydedilmesi gereken verilerin ve raporların daha hızlı ve kolay şekilde saklanmasını sağlamak ve analiz edilmesini kolaylaştırmak için kullanılan yazılımlardır. Büyük ya da küçük çapta olduğu fark etmeksizin birçok işletme, insan kaynakları programlarını kullanarak işlerini daha kolay halledebilir. İşletmeler için en iyi insan kaynakları programları listesine göz atarak siz de hangi programları satın almanız gerektiği konusunda bilgi edinebilirsiniz.

İnsan kaynakları programları genellikle belli bir ücret dahilinde kullanılır fakat bazılarının deneme sürümü de bulunur. Çok fonksiyonlu insan kaynakları yazılımları genellikle büyük işletmeler tarafından tercih edilir. Bu programların ücreti yüksek olduğu için küçük işletmeler için uygun değildir. 

İşletmeler için En İyi İnsan Kaynakları Programları Nelerdir?

İşletmeler için en iyi insan kaynakları programları şunlardır:

 1. GoCo programı
 2. Gusto programı
 3. Zoho People programı
 4. BambooHR programı
 5. Zenefits programı
 6. Cezanne HR programı
 7. PeopleSpheres programı
 8. Logo j-HR programı
 9. Bitrix24 programı

Bu programlar haricinde insan kaynakları alanında Microsoft (MS) Office programları da kullanılır. Özellikle Microsoft Excel, Word, Powerpoint gibi programlar en sık tercih edilen MS Office programları arasında yer alır. Ancak bu programlar doğrudan insan kaynakları programları olarak gösterilmez; istatistik, matematik, mühendislik, editörlük gibi farklı alanlarda da kullanılabilir.

 

 

1. GoCo

goco işletmeler için en iyi insan kaynakları programları

GoCo, işletmeler için en iyi insan kaynakları (İK) programları listesinin ilk sırasında bulunuyor. GoCo, işe alım sürecinde adayların bilgilerini kaydetme ve kontrol etme amaçlarına yönelik oluşturulan bir insan kaynakları yazılımıdır.

GoCo ile insan kaynakları alanının en önemli bileşenlerinden biri olan işe alım süreci pratik bir şekilde yönetilebilir. Ayrıca işe yeni alınan kişilerin işletmeye entegre edilmesi GoCo ile rahatlıkla yapılabilir. 

GoCo’nun verimlilik araçlarından bordro sağlayıcılarına kadar birçok bilgisayar programı ile uyumlu bir şekilde çalışması, insan kaynakları uygulamalarının kolay bir şekilde yerine getirilmesini sağlıyor.

GoCo programı; Google Sheets, Google Calendar, Slack, Gmail, Excel, Microsoft Outlook gibi birçok program ile uyumlu olduğu için kullanışlı bir insan kaynakları yazılımıdır.

2. Gusto

gusto

Gusto, işletmeler için en iyi insan kaynakları programları arasında yer alan bir diğer yazılım. Gusto, özellikle bordro ve sigorta uygulamaları için kullanılan bir insan kaynakları programıdır. 

Gusto programı; çek, mevduat ödemeleri ile vergi beyannamelerinin tek bir yerden yönetilmesini sağlar. Muhasebe programları ile entegre edilebildiği için işlerin tek kanaldan hızlı bir şekilde yürütülmesine olanak tanır. Gusto ile emeklilik planlarını, sigorta ve e-imza işlemlerini yönetmek de kolaydır.

Gusto’nun dezavantajı ise sadece 100 kullanıcı tarafından kullanılabilmesidir. Dolayısıyla programı 100’den fazla elemanın kullanması gereken işletmeler için Gusto yeterli bir uygulama değildir.

Ancak Gusto’nun, finans şirketi NerdWallet tarafından 2022 yılının şubat ayında En İyi İnsan Kaynakları ve Maaş Bordrosu Uygulaması Ödülü’nü aldığını göz önünde bulundurduğumuzda diğer birçok programa göre iyi bir konumda olduğunu söylemek mümkündür. 

3. Zoho People

zoho people işletmeler için en iyi insan kaynakları programları

Zoho People ise işletmeler için en iyi insan kaynakları (İK) programları listesinin üçüncü sırasında bulunuyor. Zoho People, insan kaynakları yönetimini daha etkili hale getirmek için kullanılan, bulut tabanlı bir insan kaynakları yazılımıdır.

Zoho People, insan kaynakları operasyonlarının pratik bir şekilde yerine getirilmesi ve yeniliklere uyum sağlaması noktasında oldukça işlevsel bir insan kaynakları programı.

Son derece yenilikçi bir yazılım olan Zoho People ile insan kaynakları alanında yapılması gereken görevlerin yönetilmesi için hazırlanan geleneksel tablolara son veriliyor. Bu tablolar ile vakit kaybetmek yerine Zoho People sayesinde daha yüksek verim sağlayabilirsiniz.

Zoho People ile çalışanların tatil ve izin günlerini kaydedebilir, çalışma saatlerini kontrol edebilir, vardiya saatlerini planlayabilirsiniz. Bu program, özellikle saat başı çalışma sistemine sahip olan ya da müteahhitler ile çalışan firmalar için kullanışlı.

4. BambooHR

BambooHR ise işe alım sürecinin etkili bir şekilde yönetilmesi için oluşturulmuş bir insan kaynakları yazılımıdır. BambooHR ile teklif mektuplarından iş başvurularına kadar işe alım ile ilgili pek çok süreç pratik bir şekilde yönetilebilir. 

BambooHR; işe alım sürecinin dışında çalışanın işletmeye entegrasyonunu sağlama, tazminat hazırlama, kurum kültürünü oluşturma gibi pek çok insan kaynakları alanında bilgi verir. Bu bilgiler etkili bir şekilde kullanıldığında işletmenin büyümesi sağlanır. BambooHR, özellikle küçük ve orta ölçekteki işletmelerin kullanımına uygundur.

5. Zenefits

İşletmeler için en iyi insan kaynakları (İK) programları arasında Zenefits de bulunur. Zenefits, çalışanların izin günleri, mesai saatleri, belgeleri ve bordro işlemlerini tek bir yerden kontrol etmeye imkan veren bir insan kaynakları yazılımıdır.

Zenefits; performans yönetimi, bordro ve işe alım gibi alanlarda da kullanılabilen bir insan kaynakları programıdır. Bordro işlemlerini doğrudan Zenefits üzerinden yapabileceğiniz gibi başka bir bordro sağlayıcısını da Zenefits programını kullanarak yönetebilirsiniz. Zenefits özellikle orta ve küçük çapta faaliyet gösteren işletmeler için uygun bir insan kaynakları programıdır.

 

 

6. Cezanne HR

cezanne hr işletmeler için en iyi insan kaynakları programları

Cezanne HR, işletmeler için en iyi insan kaynakları programları listesinde bulunan bir diğer yazılımdır. Cezanne HR; iş başvurularını ve işe alım süreçlerini takip etmek, yeni işe alınan kişinin oryantasyonunu sağlamak, çalışanların tatil günlerini kontrol etmek gibi birçok amaçla kullanılabilen bir insan kaynakları yazılımıdır.

Cezanne HR, bulut tabanlı bir insan kaynakları programıdır ve program kişinin bulunduğu konum fark etmeksizin her yerden kullanılabilir. Cezanne HR, uluslararası insan kaynakları yönetiminde kullanmaya oldukça elverişlidir. Çünkü program farklı ülkelerin yasaları ve mevzuatı ile uyumlu bir şekilde çalışır. 

Cezanne HR programı, 5000’e kadar çalışanı destekleyebilen bir yazılımdır. Cezanne HR programı ile insan kaynakları alanında yapılması gereken işler uygulamanın sahip olduğu otomasyon sistemi sayesinde kolayca bitirilebilir, veriler anlamlı raporlara dönüştürülebilir. Bu program, çalışanların verilerle ve birbirleriyle bağlantı kurmasını sağlayarak herkesin birlikte daha verimli çalışmasına destek olur.

7. PeopleSpheres

PeopleSpheres; insan kaynakları yönetimi uygulamalarının tek bir kanaldan, otomasyon sistemi ile pratik bir şekilde yürütülmesini sağlayan bir insan kaynakları programıdır. Tüm insan kaynakları süreçlerine ilişkin kısa sürede raporlama yapmaya imkan veren bu program ile performans yönetimi yapmak da mümkündür. Bu sayede işletmenin büyümesi için hangi kararların alınması gerektiğine dair bir fikir edinilmiş olur.

PeopleSpheres, mobil kullanıma da uygundur, bu sayede insan kaynakları elemanları verileri ve iş süreçlerini daha kolay bir şekilde yönetebilirler. PeopleSpheres, KOBİ’lerde ya da büyük ölçekli firmalarda kullanıma uygundur.

8. Logo j-HR

logo j hr işletmeler için en iyi insan kaynakları programları

Logo, daha çok muhasebe alanında kullanılan bir yazılımdır ancak Logo’nun insan kaynakları (İK) alanında kullanılan bir programı da bulunur. Logo j-HR programı; puantaj takibi yapma, işe alım süreçlerini kontrol etme, çalışanların mesai saatleri ve izin günleri gibi bilgilerine ilişkin kayıt tutma gibi insan kaynakları yönetimine ilişkin birçok alanda hizmet veren bir yazılımdır.

Logo j-HR, insan kaynakları yönetiminin tek bir kanal üzerinden pratik şekilde gerçekleştirilmesine yardımcı olur. Logo j-HR programı özellikle bordro yönetimi için idealdir.

9. Bitrix24 

bitrix24 işletmeler için en iyi insan kaynakları programları

İşletmeler için en iyi insan kaynakları programları listesinde Bitrix24 de yer alıyor. Bitrix24, gerek işe alım gerek işten çıkarma süreçlerinde insan odaklı bir insan kaynakları (İK) yönetim sistemi kurmayı hedefleyen bir yazılımdır.

Bitrix24 programı ile video konferans yapılabilir, diğer çalışanlar ile sohbet edilebilir, belgeler saklanabilir, mailler kontrol edilebilir, vardiya planları yönetilebilir, çalışanların izin ve mesai günleri kontrol edilebilir. 

Bitrix24 sayesinde bürokratik süreçlere takılmadan izin günleri, acil durumlar ya da satın alma talepleri gibi birçok alanda talep oluşturulabilir ve yöneticiler ile hızlı bir şekilde iletişim kurulabilir. Bu sayede zaman tasarrufu sağlanmış olur.

Bitrix24; sohbet etme, beğeniler, sembolik ödüller, takdir rozetleri gibi etkileşimlere izin verdiği için kurum içi iletişimin güçlenmesine katkıda bulunur. Bitrix24 programı, yapılan işlerin kısa sürede raporlanmasını da sağlar. Bu sayede rapor hazırlamak için saatler harcamaya gerek kalmaz.

İnsan Kaynakları Yönetimi Yazılımları Nedir?

İnsan kaynakları yönetimi yazılımları, insan kaynakları alanında çalışan kişilerin kullandığı verileri saklamak, kaydetmek ve değiştirmek için kullandığı bilgisayar programlarıdır.

İnsan kaynakları yönetimi yazılımları ile personellerin bordro ve özlük işleri, izin günleri, çalıştıkları günler, maaşları, işe alım süreçleri hakkındaki birçok veri işlenebilir. Bu sayede insan kaynakları departmanının üzerindeki iş yükü azalmış olur ve işler zamanında bitirilir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?