Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-01-23T00:00
İşletmeler İçin 2021 Yılının En İyi 9 Muhasebe Yazılımı

İşletmeler İçin 2021 Yılının En İyi 9 Muhasebe Yazılımı


Muhasebe, işletmeler açısından ciddi seviyede önemli. Zira son derece hassas bir konu. İyi bir muhasebe yazılımı üzerinizdeki tüm yükü alacaktır. Böylece bütün dikkatinizi işinize verebilirsiniz. Buda size daha verimli bir süreç yönetimi sağlar. Rakamları sıkı bir şekilde takip edebilmek, gelir – gider kalemlerinde olan biteni tam olarak bilmek ve detaylı olarak kontrol edebilmek kritik öneme sahip. Doğru muhasebe yazılımı işletmenizi sadece finansal baş ağrılarından kurtarmakla kalmaz, aynı zamanda size zaman ve para tasarrufu da sağlar.

Peki bu konforu size sunacak olan En İyi Muhasebe Yazılımı Hangisi?. İşte tam bu noktada her zamanki gibi teknoloji devreye giriyor ve bir çok noktada olduğu gibi muhasebe alanında da etkili çözümler sunuyor. Bu çözümleri size daha yakından tanıtmak amacıyla 2021 Yılının En İyi Muhasebe Yazılımları ‘nı sizler için detaylı olarak araştırdık ve rehber niteliğindeki makalemizi oluşturduk. Makalemizi okurken kademeli olarak Muhasebe konusundaki teknik terimleri ve gerekli bilgileri öğrenecek diğer taraftan listelediğimiz Muhasebe Yazılımları  arasından seçiminizi yapıp işletmenizi rahatlatabileceksiniz.

 

Muhasebe Yazılımı Nedir?

Muhasebe yazılımı, işletmelerin hesaplarını çok yönlü olarak takip etmek, kayıt altında tutmak, bir dizi periyodik işlem sonucu kâr – zarar durumunu net olarak tespit edebilmek için kullandıkları yazılımlardır.  Her bir Muhasebe yazılımı ilgili işletmenin ihtiyaçlarına göre özelleşir ve kullanımda farklılıklar gösterebilir.

 

Muhasebe Yazılımı Ne İşe Yarar?

Güçlü ve kapsamlı bir muhasebe yazılımı hesaplama, takip ve raporlama anlamındaki tüm iş yükünü üzerinizden alır. Sadece bu yönü ile bile sizi ciddi anlamda rahatlatan kaliteli bir iş ortağı gibidir. Çek-senet ve benzeri tüm banka işlerinizi, kasa giriş çıkışlarını takip eder. İşletmenizin alacaklarını, borçlarını düzenli olarak takip eder. Bütün bunlar için uygun zaman planlamanıza imkân tanır.  Ürün stok bilgilerinizi kaydedip istediğiniz zaman rapor sunar. Randevu planlaması yapar. Toplantılarınızı kayıt altında tutar. Tüm bunları vakti geldiğinde size alarm yada kısa mesajla hatırlatır.

 

Muhasebe Yazılımı Nasıl Kullanılır?

Tabiki sektörel olarak farklı özelliklerle kullanılır. Şu an itibariyle piyasada gerek yerli gerekse yabancı yüzlerce farklı özellikte muhasebe programı bulunuyor. Genel anlamda sektörlere özel geliştirilmiş muhasebe yazılımları olduğu gibi özel istek üzerine kodlanan kişiye yada bizzat firmanın kendisine özel yazılımlarda var.  Genel olarak çoğu muhasebe yazılımı aynı mantıkla çalışır.  Zira aynı ortak özellikler için yazılmıştır. Fakat iş kategorisine göre farklılıklar gösterebilir. Örneğin bir pimapen üretimcisinin muhasebe yazılımı ile süper marketin muhasebe yazılımı arasında teknik olarak sektör farkı mutlaka vardır.

Zira her iki iş koluda ayrı alanlarda faaliyet gösteriyor. Süper market ürünlerinin giriş çıkışları, ürün adetleri, ürün bilgileri, hangi markadan geldiği gibi özelliklere göre çalışırken pimapen üretimcisi muhasebe yazılımı üretime uygun özelliklere göre kodlanmıştır.  Yazılım nasıl kullanılır?. Çok basit. İşletmenize uygun yazılımı seçersiniz. Yazılımı üreten firma ile bir dizi görüşme gerçekleştirir tercih ettiğiniz yazılımın ödemesini yaparsınız. Ödeme sonrası teknik ekip gelip programın kurulumunu yapar yada program web üzerinde ise size bir hesap oluşturup kullanıcı adı ve parola verir. Böylece süreç başlamış olur.

 

Muhasebe Yazılımı  Türleri Nelerdir?

Günümüzde itibariyle farklı işletmelerin özel ihtiyaçlarına yönelik olarak oluşturulmuş, yüzlerce muhase yazılımı vardır. Bunlardan bazıları küçük ölçekli işletmelerin ön muhasebe ihtiyaçları için oluşturulmuşken daha geniş özellikli bazıları büyük ölçekli işletmeler için hazırlanmıştır. Bunları şöyle kategorize edebiliriz;

» Ön Muhasebe Programları

Bu tür yazılımlar küçük ve orta ölçekli işletmeler için hazırlanır. İşletmelerin her türden faturaları ciro, kâr – zarar ve gelir - gider hesapları, irsaliye takipleri gibi tüm işlemler bu yazılımlar vasıtası ile çözümlenir.

» Muhasebecilere Özel Muhasebe Programları

Özellik ve modül olarak daha kapsamlı yazılımlardır. Bu yazılımlar muhasebeci ve mali müşavirler tarafından küçük yada büyük işletmelerin muhasebe işlemleri için kullanır. Diğerlerine ek olarak vergi işlemleri, beyannameler ve benzeri olarak bir çok farklı özellikle birlikte gelir.

» Web Tabanlı Muhasebe Programları

Aslında yeni nesil muhasebe programları diyebiliriz. Bu yazılımların kullanımı diğerlerine oranla daha kolaydır.  Web tabanlı muhasebe programlarının en belirgin özelliği internet bağlantısı olan heryerden ulaşılabilir olmasıdır. Türkçe yada yabancı yüzlerce web tabanlı muhasebe programı bulunur. Uygulama olarakta indirilebilecek yapıdadırlar. Akıllı telefonunuzdan, Mac ya da Windows tabanlı bilgisayarınızdan, tablet yada İpad ‘inizden kullanabilirsiniz. Muhasebe sürecinizi yönetmek için ofisinize gitmenizi gerektirmeyen son derece kullanışlı yazılımlardır. Bu makaledeki ana odak noktamızda Web Tabanlı Muhasebe Programları ‘dır.

 

 

2021 İçin En İyi 9 Muhasebe Yazılımı Çözümü

2021 yılı için hazırladığımız En İyi Muhasebe Yazılımları Listesi  ile sizi en iyi muhasebe yazılımı hangisi şeklinde araştırmalar yapmaktanda kurtarmış olduk. Bu çok iyi oldu. Zira bu liste çok kapsamlı bir araştırma, inceleme ve deneme işlemlerini gerektiriyordu. Yoğun bir işletme yönetiyorsanız sizin uzun süren bu  araştırma süreci için vaktiniz ve olmayabilir. Tüm bu işlemleri sizin yerinize yaptık. Ve en iyilerden oluşan listemizi hazırladık 

 

1 - QuickBooks - Yeni işletmeler için en iyi küçük işletme muhasebe yazılımı

2 - Zoho Books - Büyük müşteri ve satıcı listeleri için en iyi değer çözümü

3 - FreshBooks - Girişimciler, ajanslar ve KOBİ'ler için en iyi faturalandırma yazılımı

4 - Sage 50cloud - Orta ölçekli işletmeler için en iyi masaüstü çözümü

5 - Wave - Girişimciler için en iyi ücretsiz hesap yazılımı

6 - Xero - Veri aktarımı ve Gusto bordro entegrasyonu için en iyisi

7 - Kashoo - En basit, her şey dahil fiyatlandırma

8 – Paraşüt – Çok yönlü başarılı bir muhasebe yazılımı ( Yerli Üretim )

9 – Mikrox – Paraşüt gibi son derece başarılı bir muhasebe yazılımı ( Yerli Üretim )

 

1. QuickBooks

quickbook

QuickBooks, popüler bir muhasebe yazılımı çözümü. Dünya çapında 5,6 milyon kişi muhasebe işlemleri konusunda Quickbooks 'ı tercih ediyor. İşletmeler, muhasebeciler, küçük işletme sahipleri, serbest meslek sahipleri ve bütün bu grupların arasındaki herkes için ideal bir yazılım. En dikkat çekici özelliği ise Muhasebe bilgilerinize her yerden erişebilmenizi sağlaması. Yani web tabanlı. Herhangi bir İnternet tarayıcısından kullanıcı bilgilerinizle oturum açarak muhasebe işlemlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca  QuickBooks ‘ın mobil uygulamasıda var.

QuickBooks fiyatlandırma politikası şöyle:

» Serbest Meslek Sahibi - aylık 15 ABD doları

» Basit İşletme - aylık 25 ABD doları

» Orta ölçekli işletme - aylık 40 ABD doları

» Artı özelliklerle birlikte - aylık 70 dolar

» Gelişmiş Paket - aylık 150 ABD doları

 

2. Zoho Books

zohobox

Zoho Books, uçtan uca başarılı bir muhasebe çözümüdür.  Bu, tüm günlük işlemlerden anlaşmalara ve faturalandırmaya kadar her konuda size yardımcı olduğu anlamına gelir. Kolay kullanımlı bir yönetim paneli var.  Zoho Books ile paranızın karşılığını alırsınız  sloganı ile hareket eder.

Zoho Books Fiyatlandırma politikası şöyle;

Temel Paket - aylık 9 ABD doları

» 50 kişiye kadar kayıt

» 2 kullanıcı ekleme

» 5 otomatik iş akışı

Standart Paket - aylık 19 ABD doları

» 500 kişiye kadar kayıt

» 3 kullanıcı ekleme

» 10 otomatik iş akışı

Profesyonel - aylık 29 ABD doları

» 500+ kişi

» 10 kullanıcı

» 10 otomatik iş akışı

 

3. FreshBooks

FreshBooks

FreshBooks, özellikle girişimciler ve ajansların kullanımı için daha fazla özellik bulunduran için muhasebe yazılımı. Ancak bu kadarla kalmıyor zira aynı zamanda küçük ve orta ölçekli işletme sahipleri için de harika bir çözüm paketi.  Bunun nedeni, tam anlamıyla ölçeklenebilir olması. Müşterileri sürekli artan şirketinizin büyümek için potansiyeli varsa FreshBooks muhasebe yazılımı dikkate almanız gereken ideal bir seçenek olabilir.

FreshBooks, faturalandırma için En İyi Kobi Muhasebe Yazılımı   olarak öne çıkıyor. Ama aynı zamanda giderleri yönetmek, zamanı takip etmek, projeleri yönetmek, ödemeleri izlemek ve raporlar oluşturmak için profesyonel modülleride bulunuyor.

FreshBooks Fiyatlandırma politikası şöyle;

» Lite - aylık 15 ABD doları

» Plus - aylık 25 ABD doları

» Premium - aylık 50 $

» Özel Paket - Özel fiyatlandırma

 

4. Sage 50cloud

Sage50cloud

Sage markası yaklaşık kırk yıldır, dünya çapındaki şirketlere kurumsal düzeyde muhasebe çözümleri sağlıyor. Sage 50cloud , hem küçük hem de orta ölçekli işletmeler için ideal bir çözümdür. Masaüstü yazılım sağlam ve kompleks bir yapıda. Dahası istediğiniz her yerden erişim sağlayabilirsiniz.

Sage 50cloud, envanter yönetimi, alacak hesapları işlevselliği, rapor oluşturma ve entegre bordro özelliklerine sahip Çoklu kullanıcı erişimine ihtiyaç duyan küçük ve orta ölçekli işletmeler için son derece kullanışlı bir muhasebe çözümü. Aynı zamanda yetki düzeylerine veya görev tanımlarına göre şirketinizdeki kullanıcılara erişimi kısıtlamanıza veya işlevleri sınırlamanıza imkân tanır.

Sage 50cloud fiyatlandırma politikası listemizdeki diğer yazılımlara kıyasla biraz daha yüksek. Fiyatlar şöyle;

» Pro Muhasebe paketi - aylık 50 dolar

» Premium Muhasebe paketi - aylık 78 dolar

» Kuantum Muhasebe Paketi - aylık 197 dolar

 

5. Wave

Wave

Wave, özellikle girişimciler için ücretsiz bir muhasebe çözümüdür. Ayrıca herhangi bir  gizli ücret yada aylık ödeme talebi bulunmuyor. Wave muhasebe çözümü ile ücretsiz olarak şu özelliklerden faydalanabilirsiniz:

» Gelir - gider takibi

» Banka ve kredi kartı bağlantıları

» Sınırsız misafir ve ortak çalışanlar

» Herhangi bir para biriminde faturalandırma

» Fatura kesebilme

» Makbuz taraması

» Otomatik fiş kaydı

Dahası hareket halindeyken bile muhasebe işlemlerinizi yönetmek için Wave mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. Hatta internete bağlı olmanıza gerek kalmadan makbuzlarınızı yükleyebilirsiniz. Yüklemeleriniz korunur ve internete bağlandığınızda yüklenirler.  Genel olarak Wave, temel bir muhasebe çözümü arayan girişimciler için idealdir. Ancak bu kadar özelliğin yanı sıra elbette eksileride var. Standart özelliklerin dışında oldukça sınırlı kullanım sunuyor. Uygulama ve bordro entegrasyonları listemizdeki diğer muhasebe çözümleri kadar kullanışlı değil.

 

6. Xero

Xero

Xero, daha çok küçük işletme sahipleri için muhasebe sürecini basitleştirme konusunda çok başarılı bir süreç yönetimi sağlar.  Satış, giderler, envanter ve maaş bordrosu gibi bir Kobi muhasebe çözümünden bekleyebileceğiniz tüm temel özellikleri destekler. Hatta müşterileriniz ve tedarikçileriniz için satın alma siparişlerini, teklifleri ve faturaları bile yönetebilirsiniz.  İlgi çekici bir başka özelliğide Microsoft Excel yada benzeri programlarda oluşturduğunuz verileri Xero muhasebe yazılımına kolayca aktarabilmenize imkân sağlaması.

Xero fiyatlandırma politikası şöyle;

Early paket — Aylık 9 dolar

» 5 adet fatura gönderme

» 5 adet fatura oluşturma

» 20 banka işlemi yapabilme

Growing paket - Aylık 30 dolar

» Sınırsız fatura ve teklif gönderme

» Sınırsız fatura oluşturma

» Sınırsız banka işlemi yapabilme

Established paket - Aylık 60 dolar

» Growing paketin tüm özelliklerini kullanabilme

» Çoklu para birimi uyumluluğundan faydalanabilme

» Gider takibi ve detaylı yönetimi

» Proje süreleri ve maliyet takibi yapabilme

 

7. Kashoo

Kashoo

Kashoo, özellikle küçük işletme sahipleri için çok ideal bir muhasebe çözümüdür. Zira oldukça basit bir kullanımı var  Tek tıklama ile fatura göndermenizi, ödeme almanızı ve finansal raporlar oluşturmanızı sağlıyor. Bu raporlar, doğru vergi beyannameleri hazırlamanıza ve önemli ticari kararlar almanıza imkân tanır. Kashoo yönetim paneli, size işletmenizin anlık görüntüsünü gerçek zamanlı olarak verir.  Ayrıca kolay ve otomatik mutabakatlar için banka hesaplarınızı da senkronize edebilirsiniz.

Kashoo'nun bir diğer büyük faydasıda da kullanılabilirliğidir. Muhasebeci olmasanız bile ekranda gördüğünüz tüm verileri net olarak anlayabilmenizi sağlıyor. Kurulumu son derece kolay. İşletmeniz, vergileriniz, faturalarınız ve diğer verilerinizle ilgili bilgileri kolayca girip takip edebilirsiniz. Kashoo muhasebe yazılımının maliyeti yıllık 199 dolar.  14 gün boyunca ücretsiz deneyebilirsiniz.

 

8 . Paraşüt

parasut

Paraşüt komple muhasebe çözümleri sunan web tabanlı ve tamamen Türkçe bir yazılım.  Paraşüt kendi bilgisayarınıza kurulum gerektirmiyor. Abonelik sistemi ile çalışıyor. Kayıt işlemini bizzat kendiniz yapıyorsunuz.  Kayıt sırasında kullandığınız e-posta ve şifre ile giriş yaparak internet erişimi olan her yerden muhasebe işlemlerinizi yönetebilirsiniz.

Dahası iOS ve Android tabanlı uyumlu mobil uygulamaları ile akıllı telefonunuzdan fatura çıktısı alma, gider takibi, e-fatura gönderme gibi bütün ön muhasebe işlemlerinizi rahatça yapabilirsiniz. Tabi tüm bu başarılı özelliklerinin yanından en dikkat çeken özelliği bir Türk yazılımı olması. Bu fiyat açısından da size son derece büyük bir kolaylık sağlayacak.

Paraşüt Muhasebe Yazılımı Temel Özellikleri

» Fatura Takibi

» Serbest Meslek Makbuzu Takibi

» Cari Hesap Takibi

» Gelir Gider Takibi

» Raporlama

» e-Fatura / e-Arşiv

» e-Serbest Meslek Makbuzu

» Online Tahsilat

» Stok Takibi

» Banka Entegrasyonu

» e-Ticaret Entegrasyonu

Paraşüt Muhasebe Yazılımı Fiyat Politikası

Fiyatlar Aylık abonelikte 95 TL + KDV Yıllık abonelikte ise 792 TL + KDV şeklinde belirlenmiştir.

 

9. MikroX

mikrox

MikroX ‘ta tıpkı Paraşüt gibi Türk malı bir yazılım. Kullanımı son derece kolay ve Paraşüt ‘te dahil diğer tüm yazılımlardan daha ekonomik bir ön muhasebe yazılımı. MikroX ‘ta fatura gönderme ve tahsilat süreleri diğerlerine göre daha hızlıdır. Son derece pratik ve planlı hareket edebilmeniz mümkün.  Böylece üzerinizdeki muhasebe yükü tamamen kalkar ve tüm enerjinizi işinizi daha çok büyütmek için kullanabilirsiniz.

MikroX Temel Özellikleri

» Fatura Programı

» e-Fatura Programı

» e-Arşiv Programı

» e-SMM Programı

» Ön Muhasebe Programı

» Fatura Kesme Programı

» Hesap Takip Programı

» Cari Hesap Programı

Fiyat politikasının diğerlerine oranla çok daha ekonomik olduğunu belirttik. MikroX ‘u 15 gün ücretsiz deneyebilirsiniz.  Süreç sonunda memnun kaldığınız takdirde aylık sadece ₺10 + KDV şeklinde ödeme ile 1 yıllık MikroX aboneliğinizi hemen başlatabilirsiniz.

 

Sonuç

Artık en iyi muhasebe yazılımları konusunda elinizin altında çok kaliteli bir liste var. Şimdi sıra hazırladığımız listeden işiniz için en uygun olanına karar verip seçme zamanında. 2021 Yılının En İyi 9 Muhasebe Yazılımı  listemizde değerlendirme yaparken dikkate almanız gereken belirli bazı faktörler vardır. Listeyi oluşturmak için bu metodolojiden faydalandık. Böylece en uygun olanı seçtiğinizde tüm muhasebe sürecinizi rahatlıkla yönetiyor olacaksınız. Size daha fazla kolaylık olması açısından bunlarıda yazalım;

Seçim yaparken dikkat edeceğiniz kriterler şunlar;

» Kullanım kolaylığı

» Özellikleri

» Her yerden ulaşım imkânı

» Otomasyon

» Dış programlarla entegrasyonlar. ( örneğin e ticaret entegrasyonu gibi )

» Fiyat uygunluk politikası

 

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?