online-egitimler-bogazici-enstitusu
İşinizi Kolaylaştıracak Excel Kısayolları

İşinizi Kolaylaştıracak Excel Kısayolları


Excel, Microsoft Office programları arasında sıklıkla kullanılan bir program. Hesaplama, raporlama, tablo oluşturma gibi farklı işlemlerde kullanılan Excel, birçok kişinin bildiği bir program olsa da aslında derinine indiğinizde size çok daha fazlasını sunuyor.

Bu yazımızda sizler için en sık kullanılan ve işinizi kolaylaştıracak Excel klavye kısayollarını listeledik. Hazırladığımız listeyi kullanarak bu programda daha kolay işlem yapabilir, zamandan tasarruf edebilirsiniz. Böylece belki uzun dakikalar ayıracağınız bir işi saniyeler içerisinde yapabilirsiniz. O halde daha fazla vakit kaybetmeden Excel kısayollarını keşfetmeye başlayalım.

En Sık Kullanılan Excel Kısayolları Hangileridir?

En sık kullanılan Excel kısayolları şunlardır:

 1. Ctrl + Z: Geri al
 2. Ctrl + Y: İleri al
 3. Ctrl + S: Kaydet
 4. F12: Farklı kaydet
 5. Ctrl + F: Bul
 6. Ctrl + H: Bul ve değiştir
 7. Delete: Hücrenin içini temizle
 8. Ctrl + X: Kes
 9. Ctrl + C ile Ctrl + V: Kopyala - yapıştır
 10. Ctrl + B: Metni kalınlaştır
 11. Ctrl + T: Metni italik yap
 12. Ctrl + Shift + A: Metni altı çizili yap
 13. Ctrl + A: Tümünü seç
 14. Ctrl + 9: Satırı gizle
 15. Ctrl + 0: Sütunu gizle
 16. Ctrl + M: Topla
 17. Ctrl + P: Yazdır
 18. Alt + H: Giriş sekmesine git
 19. Alt + N: Ekle sekmesine git
 20. Alt + P: Sayfa düzeni sekmesine git
 21. Alt + W: Görünüm sekmesine git
 22. Alt + A: Veri sekmesine git
 23. Shift + F10: Menüyü aç
 24. Alt + A + C: Geliştiriciyi aç
 25. Alt + H, A, C: Hücre içeriğini ortaya hizala
 26. Ctrl + Alt + N: Yeni dosya aç
 27. Ctrl + O: Çalışma kitabını aç
 28. Ctrl + W: Çalışma kitabını kapat
 29. Ctrl + Sağ ok tuşu (→): Satırın en sağı
 30. Ctrl + Sol ok tuşu (←): Satırın en solu
 31. Ctrl + Yukarı yön tuşu (↑): En üst satır
 32. Ctrl + Aşağı yön tuşu (↓): En alt satır
 33. Alt + Aşağı yön tuşu (↓): Diğer veri girişlerini göster
 34. Alt + H + M + C: Seçili hücreleri birleştir ve ortala
 35. Shift + Space: Bütün satırı seç
 36. Ctrl + D: Formülü bütün sütuna uygula
 37. Ctrl + -: Satırı veya sütunu sil
 38. F11: Sütun grafiği oluştur
 39. Ctrl + Space: Bütün sütunu seç
 40. Ctrl + Home: A1 hücresine git
 41. F2: Seçili hücreyi düzenle
 42. Shift + F3: İşlev ekle
 43. Ctrl + Shift + İki Nokta: Geçerli saati gir
 44. Ctrl + Shift + Noktalı Virgül: Geçerli tarihi gir
 45. Hücrenin kenarından çekip uzatma

Burada şunu belirtmekte yarar var. Artı işareti (+), tuşlara aynı anda basmanız gerektiğini; virgül işareti ise (,) sırayla basmanız gerektiğini ifade eder. Yukarıdaki kısayolların bazılarını ilgili sekmelerdeki butonlara basmadan sadece butonun üzerine geldiğinizde çıkan ufak bilgi kutucuğunda da görebilirsiniz. Örneğin Ctrl + Z, Ctrl + T, Ctrl + Y, Ctrl + B gibi en temel kısayolları bu şekilde öğrenebilirsiniz.

1. Ctrl + Z: Geri Al

en sık kullanılan excel kısayolları geri al komutu

Ctrl + Z klavye kısayolunun amacı, önceden yapılan bir işlemi geri alıp işlemleri eski haline getirmektir. Örneğin bir metni yanlış yazdığınızda veya bir formülü yanlış girdiğinizde bu kısayolu kullanarak işlemi en baştan yapmanıza gerek olmadan yolunuza devam edebilirsiniz.

Ctrl + Z klavye kısayolu, sadece Excel programında kullanılan bir yöntem değildir, diğer bütün Microsoft Office programlarında da kullanılır.

2. Ctrl + Y: İleri Al

işinize yarayacak excel kısayolları ctrl y ileri al

Önceden yapıp değiştirdiğiniz ya da sildiğiniz bir işlemi tekrar geri getirmek istediğinizde Excel’de Ctrl + Y kısayol tuşlarına aynı anda basarak hedefinize ulaşabilirsiniz.

Bu işaret de diğer MS Office programlarında en sık kullanılan, oldukça hayat kurtarıcı bir işarettir.

3. Ctrl + S: Kaydet

işinize yarayacak excel kısayolları ctrl s kaydet

Çalıştığınız Excel dosyasında yaptığınız tüm değişiklikleri kaydetmek istiyorsanız önce “Dosya” sekmesine tıklamanız, ardından “Kaydet” butonuna basmanız gerekir. Fakat bunun yerine aynı işlemi klavyeden “Ctrl + S” tuşlarına basarak çok daha kısa bir şekilde yapabilirsiniz.

4. F12: Farklı Kaydet

f12 farklı kaydet en sık kullanılan excel kısayolları

Normalde Excel dosyasını masaüstüne ya da bilgisayardaki herhangi bir klasöre kaydetmek için “Dosya” sekmesine girip “Farklı Kaydet” butonuna basılır. Ancak bunun çok daha kısa bir yolu, klavyedeki “F12” tuşuna basmaktır. Bu tuşa bastığınızda karşınıza direkt Excel belgesini kaydedeceğiniz pencere çıkacaktır.

 

 

5. Ctrl + F: Bul

ctrl f bul komutu işinizi kolaylaştıracak excel kısayolları

En sık kullanılan Excel kısayolları arasında bulunan “Ctrl + F”, onlarca belki de yüzlerce veri arasından istediğiniz veriye ulaşmanızı sağlar.

Örneğin öğrenci adlarının yazılı olduğu bir Excel dosyasında aradığınız öğrencinin adını bulmak için “Ctrl + F” tuşuna basabilir ve aradığınız ismin adını yazıp “Sonrakini bul” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Eğer birden fazla isim varsa “Sonrakini bul” seçeneğine tıklamaya devam ederek diğer seçenekleri de görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca “Seçenekler” kısmına tıklayarak dosyanın bütün sayfalarında mı arama yapmak istediğinizi yoksa şu an üzerinde olduğunuz sayfada mı arama yapmak istediğinizi seçebilirsiniz.

6. Ctrl + H: Bul ve Değiştir

işinizi kolaylaştıracak excel kısayolları ctrl h bul ve değiştir komutu

Eğer Excel dosyasındaki aynı isimdeki verileri değiştirmek istiyorsanız klavyenizden kısaca “Ctrl + H” tuşlarına aynı anda basarak işlemi yapabilirsiniz.

Örneğin dosyada “Ayşe” ismini yanlışlıkla “Ayşee” diye yazdığınızı farz edelim. Binlerce ismin arasında “Ayşee” olanları bulup tek tek düzeltmek yerine bul-değiştir özelliğini kullanarak bütün “Ayşee” yazılı olanları “Ayşe” haline çevirebilirsiniz.

7. Delete: Hücrenin İçini Temizle

hücrenin içini temizle delete tuşu

Bir hücrede yazdığınız ifadeyi silmek için klavyedeki “delete” tuşunu kullanabilirsiniz. Bu işlemi, “backspace” tuşuna basarak da yapabilirsiniz. Fakat bu işlemi yaptığınızda hücre olduğu gibi kalacaktır, sadece hücrenin içindeki yazılar, sayılar vb. silinecektir. Örneğin delete ya da backspace tuşuna bastığınızda hücrenin rengi silinmez.

8. Ctrl + X: Kes

ctrl x kes komutu en sık kullanılan excel kısayolları

En sık kullanılan Excel kısayollarından bir diğeri de klavyeden yalnızca iki tuşa basarak yapabileceğiniz “Ctrl + X”. Bu iki tuşa aynı anda basarak metin, rakam gibi herhangi bir veriyi kesebilirsiniz. Sonrasında bu veriyi başka bir yere yapıştırarak taşıyabilirsiniz.

Ctrl + X kısayolu, yine diğer Office programlarında da sıklıkla kullanılan ve işinizi kolaylaştıran bir klavye kısayoludur. Uzun uzun veriyi seçip sağ tıklayıp “kes” seçeneğine basmak yerine Ctrl + X kısayolu ile veriyi daha hızlı bir şekilde kesip başka bir yere taşıyabilirsiniz.

9. Ctrl + C ile Ctrl + V: Kopyala – Yapıştır

en sık kullanılan excel kısayolları ctrl c ctrl v kopyala yapıştır

Verileri kopyalamak ya da yapıştırmak için üzerine gelip sağ tık yapmak yerine verinin üzerine tıkladıktan sonra Ctrl + C ya da Ctrl + V tuşuna basabilirsiniz.

Ctrl + C, veriyi kopyalamanızı sağlar; Ctrl + V kısayolu ise yapıştırmanızı sağlar. Bunu daha kolay bir şekilde aklınızda tutmak için nereden geldiğinden bahsedelim.

Ctrl + C’deki “C” harfi, İngilizcede “kopyalamak” anlamına gelen “copy” kelimesinin baş harfidir. Ctrl + V’deki “V” harfi ise Latincede “kopyalamak” anlamına gelen “vipectus” kelimesinin baş harfidir. Bu kez İngilizce kullanılmamasının nedeni ise İngilizcede “yapıştırmak” anlamına gelen “paste” kelimesinin baş harfinin, dosyayı yazdırmada (print) kullanılan “Ctrl + P” kısayoluna daha önceden tahsis edilmiş olmasıdır.

 

 

10. Ctrl + B: Metni Kalınlaştır

en sık kullanılan excel kısayolları ctrl b metni kalınlaştır

Eğer Excel dosyasında bir verinin kalın stilde (bold) görünmesini istiyorsanız bunu “Giriş” sekmesinde sol tarafta bulunan “B” harfine basarak yapabilirsiniz. Fakat daha hızlı ilerlemek için “Ctrl + Bold” anlamına gelen “Ctrl + B” kısayolunu kullanabilirsiniz.

11. Ctrl + T: Metni İtalik Yap

metni italik yap ctrl t tuşları

Dosyada bir metni, rakamı vb. italik stilde yazmak için yine “Giriş” sekmesinde sol tarafta bulunan “T” sembolüne basabilirsiniz. Fakat bunun çok daha kısa yöntemi, klavyedeki “Ctrl” ve “T” tuşlarına aynı anda basmaktır.

12. Ctrl + Shift + A: Metni Altı Çizili Yap

en sık kullanılan excel kısayolları ctrl shift a metni altı çizili yap

Metni, rakamı vb. altı çizili olacak şekilde yazmak için ise “Ctrl”, “Shift” ve “A” tuşlarına aynı anda basabilirsiniz.

13. Ctrl + A: Tümünü Seç

en sık kullanılan excel kısayolları ctrl a tümünü seç

Excelde dosyanın tamamını ya da seçili hücredeki metnin tamamını seçmek için “Ctrl” ve “A” tuşlarına basabilirsiniz. Bu tuşların ismi ise şuradan geliyor: “Ctrl + All (hepsi)”.

14. Ctrl + 9: Satırı Gizle

işinizi kolaylaştıracak excel kısayolları satırı gizle komutu

Ctrl tuşuna ve 9 sayısına aynı anda basarak seçtiğiniz satırı gizleyebilirsiniz. Bazen satırlar dikkatinizi dağıtabilir ya da o anda işinize yaramayabilir. Bu durumlarda satırı gizlemek için hemen Ctrl + 9 tuşlarına basabilirsiniz.

Gizlediğiniz satırı geri açmak için satır numaralarının bulunduğu kısımda beliren ufak beyaz çizgiye sağ tık yapıp ileri doğru açabilirsiniz ya da Ctrl + Z kısayolu ile işlemi geri alarak hücreleri eski haline çevirebilirsiniz.

15. Ctrl + 0: Sütunu Gizle

işinizi kolaylaştıracak excel kısayolları ctrl 0 sütunu gizle komutu

Sütunu gizlemek için ise klavyeden Ctrl tuşuna ve 0 (sıfır) rakamına aynı anda basmanız gerekir. Böylece seçtiğiniz hücrenin bulunduğu sütunu komple gizleyebilirsiniz. Bu işlemi geri almak için sütunun en tepesinde bulunan ufak beyaz çizgiye tıklayıp hafifçe ileri doğru sürükleyerek açabilirsiniz.

16. Ctrl + M: Topla

işinize yarayacak excel kısayolları ctrl m topla

Excel’deki en kullanışlı formüller arasında toplam formülü bulunur fakat bu formülü aklınızda tutmakta zorlanıyorsanız toplamak istediğiniz rakamları seçip Ctrl ve M tuşlarına basabilirsiniz. Böylece verilerinizi ufak bir hamleyle kolayca toplamış olacaksınız.

17. Ctrl + P: Yazdır

işinize yarayacak excel kısayolları ctrl p yazdır

Dosyanızın çıktısını almak istiyorsanız “Dosya” sekmesinden “Yazdır” butonuna tıklayabilirsiniz ancak bu işlemi “Ctrl + P” kısayolunu kullanarak çok daha az süre içerisinde yapabilirsiniz.

18. Alt + H: Giriş Sekmesine Git

giriş sekmesine git işinizi kolaylaştıracak excel kısayolları alt h tuşları

Dosyanın en üstünde bulunan giriş sekmesine gitmek için üzerine tıklayabilirsiniz fakat o sırada eliniz klavyedeyse hemen “Alt + H” tuşlarına basarak daha hızlı işlem yapabilirsiniz.

19. Alt + N: Ekle Sekmesine Git

en sık kullanılan excel kısayolları ekle sekmesine git

Ekle sekmesini açmak için ise “Alt” ve “N” tuşlarına aynı anda basabilirsiniz.

20. Alt + P: Sayfa Düzeni Sekmesine Git

alt p tuşları sayfa düzeni sekmesine git

Dosyanın üst şeridindeki “Sayfa düzeni” sekmesini açmak için ise klavyeden “Alt” ile “P” tuşlarına aynı anda basabilirsiniz.

21. Alt + W: Görünüm Sekmesine Git

en sık kullanılan excel kısayolları alt w tuşu görünüm sekmesine git komutu

Eğer görünüm sekmesiyle ilgili bir işiniz varsa bu sekmeyi kolayca açmak için “Alt” ve “W” tuşlarına aynı anda basabilirsiniz.

22. Alt + A: Veri Sekmesine Git

işinizi kolaylaştıracak excel kısayolları alt a veri sekmesine git

Dosyanın veri sekmesini kısa yoldan açmak için ise “Alt + A” kısayolunu kullanabilirsiniz. Ancak yine aynı şekilde bu sekmeye gitmek için şeritteki “Veri” kısmına da tıklayabilirsiniz.

23. Shift + F10: Menüyü Aç

shift f10 menüyü aç işinizi kolaylaştıracak excel kısayolları

Bir hücrede yapabileceğiniz kesme, kopyalama, silme, açıklama ekleme, sıralama gibi işlemleri görmek için hücreye sağ tıklayabilirsiniz. Fakat bunu klavyedeki “Shift” ve “F10” tuşlarıyla daha kısa sürede yapabilirsiniz.

24. Alt + A + C: Geliştiriciyi Aç

işinizi kolaylaştıracak excel kısayolları alt a c tuşları geliştiriciyi aç

Excel dosyasındaki geliştirici sekmesini kısa bir şekilde açmak için ise “Alt + A + C” tuşlarına aynı anda basılmalıdır. Bu kısayol, bazı sürümlerde geçersiz olsa da hala birçok sürümde geçerlidir.

25. Alt + H, A, C: Hücre İçeriğini Ortaya Hizala

en sık kullanılan excel kısayolları alt h a c tuşları hücre içeriğini ortaya hizala

Hücreyi görsel açıdan daha iyi bir şekle getirmek için en sık kullanılan yöntemlerden biri, ortalayarak hizalamaktır. Bunun için “Giriş” sekmesinde sol tarafta bulunan “ortalayarak hizalama” tuşuna basılabilir fakat “Alt + H, A, C” kısayolunu kullanmak daha kolay olacaktır. Bu kısayolda Alt tuşundan sonra H, A ve C harflerine sırayla basmak gerekir.

26. Ctrl + Alt + N: Yeni Dosya Aç

ctrl alt n yeni dosya aç

Sıfırdan, yeni bir Excel dosyası açmak için en kısa yol, halihazırda açık bir dosyanın üzerindeyken “Ctrl”, “Alt” ve “N” tuşlarına basmaktır. Ancak bazı sürümlerde “Ctrl” ve “N” tuşlarına basarak da yeni bir dosya açılabilir.

27. Ctrl + O: Çalışma Kitabını Aç

çalışma kitabını aç komutu en sık kullanılan excel kısayolları

Daha önce oluşturduğunuz Excel dosyalarını görmek ve ihtiyacınız olan dosyayı hızlıca açmak için “Ctrl + Open (açmak)” anlamına gelen “Ctrl + O” tuşlarını kullanabilirsiniz.

28. Ctrl + W: Çalışma Kitabını Kapat

ctrl w tuşları çalışma kitabını kapat komutu

Üzerinde çalıştığınız dosyayı kapatmak için “Ctrl + W” tuşlarına basabilirsiniz. Bu tuşlar, dosyanın sağ üst tarafındaki kırmızı çarpı işaretine basmakla aynı görevi yapar.

29. Ctrl + Sağ Ok Tuşu (→): Satırın En Sağı

satırın en sağı ctrl sağ ok tuşu

Bulunduğunuz yerden satırın en sağına gitmeniz gereken durumlarda klavyede Ctrl ile yön tuşlarının bulunduğu yerdeki sağ ok tuşuna basabilirsiniz.

30. Ctrl + Sol Ok Tuşu (←): Satırın En Solu

işinize yarayacak excel kısayolları ctrl sol ok tuşu satırın en solu

Dosyada seçili olan alanın bulunduğu satırın en soluna gitmek için Ctrl ile sol yön tuşuna aynı anda basmanız gerekir. Özellikle çok fazla verinin ve sütunun olduğu dosyalarda bu kısayolu kullanmak, işinizi kolaylaştıracaktır.

31. Ctrl + Yukarı Yön Tuşu (↑): En Üst Satır

ctrl yukarı yön tuşu en üst satır komutu en sık kullanılan excel kısayolları

Seçtiğiniz hücrenin bulunduğu satırın en üstündeki satıra gitmek için Ctrl ve yukarı ok tuşuna aynı anda basabilirsiniz. Örneğin çok verinin olduğu bir dosyada en alt satırdan üstlere çıkmak istiyorsanız bu kısayolu kullanıp sonra fareyle hafif aşağı inerek istediğiniz hücreyi daha kısa bir şekilde bulabilirsiniz.

32. Ctrl + Aşağı Yön Tuşu (↓): En Alt Satır

en alt satır ctrl aşağı yön tuşu

Excel’de seçmiş olduğunuz hücrenin bulunduğu satırın en altındaki satıra gitmek için ise tam tersine Ctrl ve aşağı ok tuşuna aynı anda basmanız gerekiyor.

33. Alt + Aşağı Yön Tuşu (↓): Diğer Veri Girişlerini Göster

alt aşağı yön tuşu diğer veri girişlerini göster 

“Alt” ve “aşağı yön tuşu (↓)” işaretlerine aynı anda bastığınızda veri eklenmiş bir sütundaki diğer verileri görebilirsiniz. Böylece o sütunda tekrar eden verilerin olup olmadığını kolayca anlayabilirsiniz.

34. Alt + H + M + C: Seçili Hücreleri Birleştir ve Ortala

seçili hücreleri birleştir ve ortala

Dosyanın daha düzenli görünmesini ve göze hitap etmesini sağlamak için hücreleri birleştirme ve ortalama özelliği sıklıkla kullanılır. Bunu üst şeritteki “Giriş” sekmesinde bulunan “birleştir ve ortala” butonuna basarak yapabileceğiniz gibi klavyeden “Alt + H + M + C” tuşlarına basarak da yapabilirsiniz.

Hücreleri sadece birleştirmek için ise "ALT + H + M + M" kısayolu ve birleştirilen hücreleri çözmek için ise "ALT + H + M + U" kısayolu kullanılır.

35. Shift + Space: Bütün Satırı Seç

en sık kullanılan excel kısayolları shift space tuşu bütün satırı seç

Eğer hücrenin bulunduğu tüm satır boyunca sıralanan verileri seçmek istiyorsanız shift ve space yani boşluk tuşuna aynı anda basabilirsiniz.

Özellikle bir satırı olduğu gibi kopyalamak istediğinizde bu kısayoldan yararlanabilirsiniz. Örneğin shift + space yapıp tüm satırı seçtikten sonra Ctrl + C kısayolunu kullanarak bütün satırı kopyalayabilirsiniz.

36. Ctrl + D: Formülü Bütün Sütuna Uygula

formülü bütün sütuna uygula

Bir hücreye eklediğiniz formülü bir sütun boyunca sıralanmış bütün hücrelere uygulamak için her birine tek tek formülü yazmak yerine "Ctrl + D" kısayolunu kullanabilirsiniz.

37. Ctrl + -: Satırı veya Sütunu Sil

en sık kullanılan excel kısayolları satırı veya sütunu sil

Ctrl tuşu ile eksi (-) işaretine aynı anda basmayı içeren bu kısayol, bir hücrenin bulunduğu satırın ya da sütunun komple silinmesi için kullanılır. Ancak daha çok satır silme işlemini kolaylaştırmak için başvurulan bir kısayoldur.

38. F11: Sütun Grafiği Oluştur

f11 tuşu sütun grafiği oluştur

Excel’de en sık kullanılan kısayollardan biri de grafik oluşturmayı sağlayan F11 kısayoludur. Dosyadaki bütün verileri kullanarak yeni bir sayfa açarak bir sütun grafiği hazırlanmasını sağlar.

Özellikle raporlama yaparken ya da dağınık haldeki verileri analiz ederken bu yöntem kullanılabilir.

39. Ctrl + Space: Bütün Sütunu Seç

bütün sütunu seç komutu ctrl space en sık kullanılan excel kısayolları

Sütunu fareyle seçmek yerine Ctrl ve space (boşluk) tuşlarına basarak bulunduğunuz hücrenin ait olduğu bütün sütunu seçebilirsiniz.

40. Ctrl + Home: A1 Hücresine Git

ctrl home a1 hücresine git

İşinizi kolaylaştıracak Excel kısayolları arasında en önemlilerinden bir diğeri ise A1 hücresine gitmenizi sağlayan “Ctrl + Home” kısayoludur. Her iki tuşa aynı anda basarak A1 hücresine yani dosyanın ilk hücresine gidebilirsiniz.

A1 hücresinin önemi ise dosyanın başlangıç noktası olması ile ilgilidir. Bu hücre, dosyanın ilk satırı ve ilk sütununa bağlı olduğu için birçok işlemde buraya geri dönmeniz gerekebilir.

41. F2: Seçili Hücreyi Düzenle

f12 tuşu farklı kaydet en sık kullanılan excel kısayolları

Bir hücrenin içine eklediğiniz verileri düzenlemek istediğinizde fareyle tıklamak yerine direkt klavyeden F12 tuşuna basabilir ve böylece hücreye yeni veriler ekleyebilir ya da bazılarını silip güncelleyebilirsiniz.

42. Shift + F3: İşlev Ekle

shift f3 işlev ekle işinize yarayacak excel kısayolları

Seçtiğiniz hücreye belli bir fonksiyon yani işlev eklemek için kısaca klavyeden “Shift” ve “F3” tuşlarına basabilirsiniz. İşinizi kolaylaştıracak Excel kısayolları arasında belki de en önemlisi olan bu yöntem ile formülleri daha kısa bir şekilde yazabilirsiniz.

Topla, ortalama, bağ_değ_say, köprü, mak, etopla gibi birçok formülü bu yöntem ile kolayca yazabilirsiniz. Özellikle formülleri unutanların en azından bu kısayolu öğrenmesi gerektiğini söylemeden geçmeyelim.

43. Ctrl + Shift + İki Nokta: Geçerli Saati Gir

en sık kullanılan excel kısayolları geçerli saati gir komutu

Eğer Excel dosyasına saat ekleyecekseniz “Ctrl + Shift + İki Nokta” kısayolunu kullanarak daha hızlı bir şekilde hareket edebilirsiniz.

Örneğin bir laboratuvar incelemesi yaparken incelediğiniz ürün üzerinde yaşanan değişimleri dakikası dakikasına not etmeniz gerektiğinde hızlı hareket etmek için bu kısayolu kullanabilirsiniz.

44. Ctrl + Shift + Noktalı Virgül: Geçerli Tarihi Gir

en sık kullanılan excel kısayolları geçerli tarihi gir komutu

Eğer dosyanıza tarih eklemek istiyorsanız bu kez iki nokta yerine noktalı virgül kullanmanız gerekiyor. Yani “Ctrl + Shift + Noktalı Virgül” kısayolunu kullanarak o günün güncel tarihini ekleyebilirsiniz.

45. Hücrenin Kenarından Çekip Uzatma

hücreyi kenarından çekip uzatma

Bu özellik, programın en iyi yanlarından biri ve işinize yarayacak bir kısayol. Örneğin günler, aylar, rakamlar, tarihler gibi alt alta ya da yan yana sıralamanız gereken verileri tek tek yazmak yerine birkaç tane yazıp hücrenin kenarından aşağıya ya da sağa doğru çekerek verilerin otomatik doldurulmasını sağlayabilirsiniz.

Excel En Kolay Nasıl Öğrenilir?

Excel en kolay online eğitim alarak öğrenilir. Çünkü Excel üzerine alınan online derslerde kişi hem eğitmenin söylediklerini dinler hem de eş zamanlı olarak gösterilenleri uygulama fırsatı bulur. Kişi, ders videolarını istediği yerde duraklatabilir veya başa sarabilir. Böylece Excel programını daha etkin bir şekilde öğrenmiş olur.

 

 

Ayrıca online Excel kursu, kişiye dersleri kendi öğrenme hızında takip etme fırsatı da sunar. Bu yönteme göre düzenlenen bir Excel eğitimi, katılımcının dersleri sınırsız tekrar etme imkanı yakalamasını da sağlar.

Ancak eğitim almak tek başına yeterli olmayacaktır. Kişinin mutlaka öğrendiklerini pratik etmesi de gerekir. Aksi takdirde öğrenilen bilgiler çabuk unutulur.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?