online-egitimler-bogazici-enstitusu
İşinizi Büyütmek İçin En İyi 6 İnstagram Pazarlama Aracı

İşinizi Büyütmek İçin En İyi 6 İnstagram Pazarlama Aracı


İnstagram pazarlama ‘dan en iyi şekilde yararlanmak ister misiniz? Zira bir milyardan fazla aktif kullanıcısı, görsel ağırlıklı platformu ve 35 yaş altı yoğunluklu kullanıcı tabanıyla İnstagram, hemen hemen her sektördeki pazarlamacılar için son derece önemli bir platform. Peki İnstagram'ın kendi işletmeniz veya hizmet verdiğiniz müşteriniz için daha yüksek performansla çalışmasını nasıl sağlayabilirsiniz? Cevabı bu makalemizde okuyor olacaksınız.

İnstagram Pazarlama faaliyetlerinize yardımcı olmak için tasarlanmış İnstagram Pazarlama Araçları konusunda bir araştırma yapıp en başarılı olanların listesini oluşturduk. Size sunacağımız  araçlar, işinizi büyütmenize ve bu popüler sosyal medya platformundan daha fazla yararlanmanıza yardımcı olacaktır.

Başlamadan önce İnstagram ‘ın ne kadar geniş aynı zamanda geri dönüşümü yüksek bir platform olduğunu netleştirmek ve fikir edinmek için 2020 Güncel İnstagram İstatistikleri ‘nide paylaşalım;

2020 İnstagram İstatistikleri

» Dünya genelinde 1 milyardan fazla kayıtlı kullanıcısı var

» Facebook ve Youtube ‘dan sonra kullanıcısı en çok olan sosyal medya platformu.

» Günlük 500 milyonu aşkın aktif kullacısı her gün online

» % 2,2 oranındaki takipçi etkileşimi ile diğer sosyal medya kanallarından öndedir.

» Her gün ortalama 95 milyon paylaşım yapılıyor.

» Her bir içerik ortalama 5 milyar beğeni alıyor.

» Hashtag kullanılarak yapılan paylaşımlar % 12,6 daha çok etkileşim alıyor.

» En fazla etkileşim alan hashtaglar; #love#instagood ve #photooftheday.

» İnstagram kullanıcılarının çoğu genç kitle.

» Kullanıcıların %95 ’i aynı zamanda Facebook kullanıcısı.

» Kullanıcıların %31 ’i 18 – 24, %30 ’u ise 25 – 34 yaş aralığında seyrediyor.

» İnstagram Hikayeler özelliği her gün 300 milyondan  fazla kullanıyor.

» İşletme hesaplarının yarısı her gün hikaye paylaşıyor.

» İnstagram kullanıcılarının %80 ’i en az bir markayı takip ediyor.

» Yüksek takipçili global markalar haftalık 4 paylaşım yapıyor.

» İnsanların çoğunluğu İnstagram ’ı pazarlama aracı olarak kullanmaktadır.

» İnstagram ‘da 50 milyondan fazla işletme profili bulunuyor.

» İnstagram ’da en yüksek etkileşim zamanı hafta içi.

Bu istatiklerden İnstagram ‘ın giderek yükselen pazarlama trendi net olarak görülüyor. Kuşkusuz bu yükseliş 2021 yılında çok daha fazla olacak. Dolayısı ile İnstagram ‘da etkili bir şekilde yer almak için bazı ek destekler gerekiyor olacak. Şimdi İşinizi Büyütmek İçin En İyi 6 İnstagram Aracı konusunda detaylı listelemeyi yapabiliriz.

En İyi 6 İnstagram Pazarlama Aracı

1 - Grafik Oluşturmak İçin: Easil

Küçük bir ekipte çalışıyorsanız, İnstagram grafiklerinin yanı sıra kopyalama, etkileşim, dinleme ve raporlama ile ilgilenebilirsiniz. Tam olarak bir tasarım uzmanı değilseniz, iyi görünümlü grafikler oluşturmak için çok fazla zaman kaybedebilirsiniz. Dahası kaybettiğiniz o kadar zamanın sonunda yinede ortaya iyi şeyler çıkmamış olur. Ancak merak etmeyin çözüm var.

Easil'i kullanarak  dakikalar içinde profesyonel düzeyde sosyal medya grafikleri tasarlayabilirsiniz. Easil bir sürükle bırak tasarım aracı.  Bu sayede paylaşımlarınız bir profesyonel tarafından tasarlanmış gibi görünür. Bir İnstagram gönderisiyle veya hikayeler şablonuyla başlayın ve markanızın parlamasını sağlayan metin veya grafik öğeler ekleyin. Easil'i diğer sosyal medya platformları için gönderi oluşturmak amacıylada kullanabilirsiniz.

Üst düzey kalitede grafikler oluşturmayı sağlayan Easil biri ücretsiz olmak üzere 3 farklı paketle kullanıma sunuluyor.

Easil Ücretsiz Paket Özellikleri Şöyle;

» 500 'den fazla şablon

» Ücretsiz Grafik Öğeleri

» 1 Milyon + Ücretsiz Stok Görsel

» Katmanlar ve Gruplar Oluşturabilme

» Kendi Görsellerinizle Çalışabilme

» Metin Efektleri: Alt Gölge ve Parlama

» Fotoğraflar İçin Özel Klasörler

Easil Grafik Aracına Şuradan Ulaşabilirsiniz  > easil.com

2 - Izgara Tasarımı için: Preview

Çok sayıda keskin görünümlü ve kaliteli grafik oluşturmak, iyi bir paylaşım için doğru yönde atılmış bir adımdır. Peki ya İnstagram'dan en iyi şekilde yararlanmak ve görsellere odaklanmak istiyorsanız? İşte burada size yardımcı olmak için devreye Preview önizleme aracı giriyor. Preview üst düzey ızgara ( grid ) tasarım için işinizi fazlası ile görecek bir araç.  Zira markanızın estetiğini İnstagram'da başarılı bir şekilde yakalamak içim paylaşım görsellerinizi her açıdan daha kaliteli yapmak gerekiyor.

Preview yani önizleme aracı, İnstagram gönderilerini planlamanıza ve yayınlamadan önce görüntülemenize imkân tanır. Böylece daha kaliteli bir görünüme sahip olduğundan emin olabilirsiniz. Bu uygulamada ayrıca İnstagram hesabınızı yönetmenize yardımcı olacak yerleşik hashtag araştırma araçları, analizler, fotoğraf filtreleri ve çok sayıda farklı özellik bulunuyor.

Preview ‘de tıpkı Easil gibi ücretsiz paketiyle birlikte 3 farklı şekilde sunuluyor.

Preview Ücretsiz Paket Özellikleri Şöyle;

» 1 Kullanıcı

» 1 Cihaz

» Sınırsız Gönderi

» 2 Filtre Paketi

» Temel Analiz

♦ Şuradan inceleyebilirsiniz > thepreviewapp.com

3 - Hashtag Araştırması için: RiteTag

İnstagram'da yeni takipçilere ulaşmak istediğinizde, en uygun hashtag'leri kullanmak çok önemlidir. Peki gönderilerinize hangi hashtag'leri eklemeli, bunları nasıl tespit etmeli ve ne tür sonuçlar beklemelisiniz?

Bu soruların cevabı RiteTag aracında. RiteTag ile herhangi bir gönderi için doğru hashtagleri bulmak son dereced kolay. Sadece alakalı bir anahtar kelime girin. Hepsi bu. Arama sonucunda tahmini olanlarla birlikte benzer hashtag'lerin bir listesini alacaksınız. Bitmedi. Analitiği görmek için önerilere tıkladığınızda etkileşim oranınızı daha da fazla artırabilecek trend olan hashtag'leri belirleyebilirsiniz.

RiteTag gerçek zamanlı hashtag etkileşimine dayanan özellikler sunuyor. Görseller için etkili hashtag bulabileceğiniz gibi metinler içinde hashtag önerileri alabilirsiniz. Dahası bu aracı sadece İnstagram için değil bütün sosyal medya kanallarınız için rahatça kullanabilirsiniz.

Mozilla ve Chrome uzantılarıda olan bu aracın ücretsiz paketi bulunmuyor.  Sadece hashtag önerilerini belli bir seviyede ücretsiz alabilirsiniz. Son derece faydalı özellikleri düşünüldüğünde paket ücretleri çok yüksek değil. Ayrıca 7 gün ücretsiz deneme imkânı sunuyor.

RiteTag Genel Özellikleri

» Metinler için Hashtag Önerileri

» Görseller için Hashtag Önerileri

» RiteForge,RiteBoost,Rite.ly,RiteKit şeklinde değişik özelliklerde dört farklı platform

» Etiket Setleri ve daha fazlası

♦ RiteTag ‘ı Şuradan İnceleyebilirsiniz >  ritetag.com

4 - Sosyal İzleme İçin: Awario

Doğru hashtag'leri kullanmak, İnstagram'da yeni müşterilerle bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir. İnstagram'da hashtaglere abone olabilmenize rağmen takip ve izleme gibi analizler yapamaz detaylı bilgi alamazsınız. Bunun için üçüncü taraf bir uygulamaya ihtiyacınız olacak. Awario tam olarak bunun için oluşturulmuş bir araç. İşleriniz için önemli olan verilere, bunlarla ilgili hashtaglar  erişim sağlayan bir sosyal dinleme aracı. Sektörünüzle ilgili tüm konuşmaları izleyip katılım yapabilirsiniz.  

Awario, aynı zamanda marka uyarıları ayarlamanıza izin verir, böylece sizin hesabınız etiketlememiş olsa bile hiçbir sözü, konu hakkında konuşulan hiçbir detayı kaçırmazsınız. Ayrıca ürün adları, rakipler ve diğer önemli terimler için uyarılar da oluşturabilir izlemenizi daha fazla detaylandırabilirsiniz.

Aracın ücretsiz paketi yok. Ancak demo alabilir, deneme sürümünü inceleyebilirsiniz. Oldukça kullanışlı olduğu ve işletmenize fayda sunacağı göz önünde bulundurulursa marka bilinirliğiniz için satın alma işlemi yapabilirsiniz. Ancak kuşkusuz tercih ve karar sizin.

Awario Genel Özellikleri

» Kesintisiz izleme

» Güçlü analitik

» Global çapta izleme gerçekleştirir

» Potansiyel müşteri oluşturma

» Konuşmaların mail adresinize gönderilmesi

» Alakalı ve esnek arama sonuçları

» Hakkınızdaki öncelikli konuşmalara öncelik verme

» Detaylı raporlama

» Sadece sektörünüze özel takip ayarları

» Etkileyici pazarlama

» Hashtag izleme

» İnstagram izleme

» Twitter izleme

» Facebook izleme

» YouTube izleme

» Haber izleme ve daha fazlası

♦ Şuradan İnceleyebilirsiniz >  awario.com

5 - E-Ticaret İçin: Like2Buy

Biliyorsunuz İnstagram'da ürün satmak veya potansiyel müşteri oluşturmak için seçenekleriniz oldukça sınırlı. Evet biyografinize veya İnstagram hikayelerinize bir bağlantı ekleyebilirsiniz. Yada ürünlerinizin incelenmesi için bir katalog oluşturabilirsiniz.  İnstagram bütün bunlara izin verir. Ancak tıpkı bir e ticaret sitesi gibi davranış sergilemek ve daha fazla hedeflenmiş sonuçlar elde etmek istiyorsanız, güçlü bir üçüncü taraf araca ihtiyacınız olacak.

Like2Buy e ticaret aracı size bu desteği sağlıyor. Araç bir İnstagram vitrini oluşturmanıza izin verir. Böylece satış yapabilir ve potansiyel müşteriler elde edebilirsiniz. Ürün içerik akışınızı uygulamaya bağlayın ve biyografinize bir bağlantı ekleyin. Ardından, takipçilerinizi alışveriş yapmaya, randevu almaya yada rezervasyon yaptırmaya teşvik eden üst düzey İnstagram içeriklerinizi yayınlamaya başlayabilirsiniz.

Like2Buy Özellikleri

» İnstagram dışındaki müşterilerle bağlantı kurabilme

» İnstagram hesabınıza bir e ticaret sitesi özellikleri kazandırma

» Potansiyle müşterilerinize benzer kitleleri yeniden hedefleme

» En iyi performans gösteren içeriğinizi ve kampanyalarınızı öne çıkarma

» Bütün sosyal medya platformlarında kullanılabilirlik

» Ve daha fazla özellik

♦ Şuradan İnceleyebilirsiniz > bazaarvoice.com/products/social-commerce

6 -  İnstagram Yönetimi için: Agorapulse

İnstagram pazarlama çalışmalarınızı kolaylaştırmak istiyorsanız elbette bu araçlar oldukça kullanışlı. Ancak belki birden fazla araçla uğraşmak ilginizi çekmeyebilir. Sonuçta, birçok araç için üyelik oluşturmak yada bilgisayarınıza veya telefonunuza kurmak, sürekli olarak kullanmak ve değerlendirmek için geçen süre, üretkenliğinizi azaltabilir.  Merak etmeyin bunada çözüm var. Sizin için hepsi bir arada bir sosyal medya yönetim aracı daha iyi olacaktır kuşkusuz.

Bu isteğinizde Agorapulse ile karşılanıyor. Agorapulse ile tüm sosyal medya kanallarınızdaki mesajlarınızı zamanlayabilirsiniz. Üstelik tek araçla. Aynı zamanda  sosyal dinleme ve izlemeleri yönetebilirsiniz. Bu üst düzey İnstagram pazarlama aracı aynı zamanda özelleştirilebilir sosyal medya raporları ve yerleşik bir müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) portalıda sunuyor. Böylece sizinle doğrudan etkileşimde bulunan bir potansiyel müşteri topluluğu oluşturabilirsiniz.

Agorapulse Genel Özellikleri

» Çok sayıda esnek zamanlama seçeneği

» Daha kolay sosyal medya yönetimi için güçlü özellikler

» Sosyal Gelen Kutusu

» İndirilebilir raporlar oluşturma

» Gerçek zamanlı ekip işbirliği

» Etkili takip için yerleşik CRM

» Sosyal Medya Yayıncılığı ve daha fazlası

♦ Şuradan inceleyebilirsiniz > agorapulse.com

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?