İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Nelerdir?
2021

İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Nelerdir?


Günümüzde insan kaynakları, şirketlerin önem verdiği departmanlardan biridir. İşe alım süreci İK uzmanları tarafından yönetilir. Bu süreçte en çok kullanılan yöntem mülakat olmaktadır. İK uzmanının görevi adayların mülakat süreçlerini doğru yönetebilmektir. İşveren için doğru adayın seçilip seçilmediği son derece önemlidir. Bu sebeple bir İK personelinin yapması gereken mülakat tekniklerini öğrenmektir. İnsan kaynakları alanında uzmanlaşmak isteyen herkes bunu öğrenebilir. Nasıl mı? Tabii ki eğitimle! İlk başta “işe alım ve mülakat teknikleri nelerdir?” sorusuna cevap bulmalıyız.  Bir sonraki etapta “işe alım ve mülakat teknikleri eğitimi nedir?” sorumuza cevap arayalım. Bütün bu soruların cevabını yazımızda ele alacağım. Elbette “işe alım ve mülakat teknikleri eğitimi nereden alınır?” sorunuza da bir yanıtım var. İşe alım ve mülakat teknikleri konusunda uzmanlaşmak isterseniz size güzel bir haberim de var. Bu yazıda “online işe alım ve mülakat teknikleri eğitimi” hakkında bilgilendirme de yapacağım. Başlayalım öyleyse.

İşe alım sürecinde yapılan mülakat İK personelinin adayı tanımasını sağlar. Personel bu süreçte farklı mülakat teknikleri kullanmalıdır. Bu sayede adayın iş için uygunluğunu ölçer. Farklı mülakat teknikleri uygulamak adayın güçlü ve zayıf yönlerini bulmayı kolaylaştırır. Bir İK personeli aldığı işe alım ve mülakat teknikleri eğitimi ile uygun adayı kısa zamanda bulabilir. Zamandan tasarruf etmek ve doğru ölçümleri yapabilmek önemlidir. Hızlı ve isabetli karar verebilmek için doğru mülakat tekniği uygulanmalıdır. İK personeli adayın iş tecrübelerini, takım çalışmasına yatkınlığını ve kabiliyetlerini öğrenmelidir. Bunun için doğru soruları barındıran mülakat tekniği seçmelidir. Gelin birlikte bu tekniklerin ne olduğunu öğrenelim.

Mülakat yüz yüze veya online şekilde yapılabilir. Pek çok mülakat tekniği bulunur. Bu yazımızda en önemli yöntemlere yer verdim. İşte sıralama!

 • Yapılandırılmış Mülakat: İK personeli mülakattan önce özel sorular hazırlar. Sorular eğitim, deneyim ve kişilik alanlarından oluşur. Günümüzde en sık kullanılan mülakat tekniğidir. Adaylar mülakatta sorulan sorulara cevap verir.
 • Klasik (Birebir) Mülakat: Tek bir aday ve bir İK personeli bulunur. Personel iş hakkında bilgilendirme yapar. Aday ise kendini ve işten beklentilerini anlatır. Sohbet tarzında ilerleyen bir görüşme gerçekleşir. Bu sayede adayın karşılıklı iletişim yeteneği sınanabilir. Aday bu görüşmede özgüvenli olmalıdır.
 • Stres Mülakatı: İK personeli adayın stres altındaki davranışlarını ölçer. Stresle mücadele edip etmediğine yönelik bir mülakat gerçekleştirilir. Mülakat sırasında personel, adayı strese sokacak davranışlar sergiler. Adayın stresle baş etme yöntemleri değerlendirilir.
 • Davranış Mülakatı: İK personeli için adayın geçmişi önemlidir. Kıstas, adayın geçmişte karşılaştığı sorunlara bulduğu çözümlerdir. Bu mülakat türünde ölçülmek istenen kriz yönetimine elverişli olunup olunmadığıdır. Ayrıca personel geleceğe dönük çıkarımlar da yapabilir. Son dönemde sıkça başvurulan bir tekniktir.
 • Durum Mülakatı: Adaylardan varsayılan bir durumu değerlendirmesi istenir. Bu teknik adayın analiz yeteneğini ölçer. Aday 5N1K kuralına uyarak durum değerlendirmesi yapmalıdır.
 • Yapılandırılmamış Mülakat: Önceden planlanmayan bir görüşme türüdür. Konuşulanlar anlık ortaya çıkan konular olur. Tecrübeli bir İK personeli konunun alakasız yerlere yönelmesini engeller.
 • Grup Mülakatı: Birden fazla aday ve İK personelinin olduğu bir görüşme türüdür. Değerlendirme grubun içindeki davranışlara göre yapılır. Toplu işe alımlarda kullanılır. Bunun yanı sıra bankacılık ve havacılık sektörlerinde de tercih edilir.
 • Panel Mülakatı: Bir adayın birden çok İK personeli tarafından değerlendirildiği bir görüşmedir. Aday jüri karşısında olduğu için daha stresli bir görüşmedir. Öte yandan şirket için ayrıntılı bir görüşme anlamına gelir. Genellikle büyük firmaların tercihidir.
 • Video Mülakatı: Özellikle günümüzde yayılmaya başlayan bir tekniktir. Farklı şehirlerdeki adaylarla görüşme imkânı sunar. Online bir mülakat tekniğidir. Aday yüz yüze görüşmeye hazırlandığı gibi video mülakatına da hazırlanmalıdır. Adayın jest ve mimikleri personel için önemlidir.

Sıklıkla kullanılan işe alım ve mülakat tekniklerini sizin için derledim. Bir İK personelinin İşe alım sürecini doğru yönetmesi gerektiğini öğrenmiştik. Bunun için yapması gerekenin mülakat tekniklerini öğrenmek olduğunu da söylemiştik. Peki bu yetkinliğe erişebilmek için ne yapmak gerek? Elbette işe alım ve mülakat teknikleri kursu ile bu mümkün. Gelin bu eğitimin ne olduğundan bahsedelim.

 

İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Eğitimi Nedir?

İşe alım ve mülakat teknikleri eğitimi, işe alım ve mülakat teknikleri konusunda uzmanlaşmanızı sağlayan bir eğitimdir. Bilgi sahibi bir İK personeli olmanız iş yaşantınızın verimini artırır. Bu eğitimde Mülakat Teknikleri ayrıntılı şekilde öğretilir. Ayrıca işe alım sürecinin nasıl işlediğini de öğrenmiş olursunuz. Elbette sadece işinizdeki bilgi düzeyinizi artırmakla kalmazsınız. Kişisel gelişiminiz için son derece mühim yetkinliklere sahip olursunuz. Doğru aday seçimi konusunda tereddüt etmenizin ve kararsızlığınızın önüne geçmiş olursunuz. İşe alım ve mülakat teknikleri eğitimi, iş ilanına uygun adayın nasıl seçileceğini öğrenmenize yarar. işe alım sürecinin işleyişi hakkında bilgi veren bir eğitimdir. Bu eğitim doğru istihdam için yapılması gereken mülakat tekniklerini öğretmeyi hedefler.

 

İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Eğitimi Nereden Alınır?

İnsan kaynakları personeli misiniz? Ya da İnsan kaynakları alanında uzmanlaşmak isteyen biri? İnsan kaynakları sizin kariyer planladığınız bir alan mı? Veyahut sadece insan kaynaklarına ilginiz mi var? O halde bir İK personelinin ne iş yaptığını öğrenmek isteyebilirsiniz. Hatta bunun eğitimini alarak uzmanlaşabilirsiniz. Peki bu eğitimi nereden alabilirsiniz? İşte sorunuzun cevabı!

Doğru bir işe alım ve mülakat teknikleri öğrenimi aldığınız eğitimle gerçekleşir. Günümüzde sayısız eğitim platformu bulunmaktadır. İşe alım ve mülakat teknikleri eğitimi de işe alım ve mülakat teknikleri kursunda alınır. Bu eğitim platformları yüz yüze olabildiği gibi online şekilde de olabilir. İşe alım ve mülakat teknikleri kursunu alabileceğiniz çeşitli eğitim platformlarının mevcut olduğunu söylemiştim. Peki online bir eğitime ne dersiniz?

 

Online İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Eğitimi

Pek çoğumuz kendi alanlarımızda gelişim göstermek isteriz. Bilgiye açsak farklı alanlarda da bilgi sahibi olmak isteriz. Belki çoğu zaman buna yeterince vaktimizin olmadığını da düşünebiliriz. Oysa günümüzde zamandan tasarruf sağlayan bir eğitim yolu bulunmakta. Evet, online eğitim dediğinizi duyar gibiyim. Peki, işe alım ve mülakat teknikleri eğitimi online alınabilir mi? Kesinlikle evet!

Şu ana kadar işe alım sürecini ve mülakat tekniklerinin ne olduğunu öğrendik. Ardından işe alım ve mülakat teknikleri eğitiminden söz ettik. Sizlere işe alım ve mülakat teknikleri kursu olduğundan bahsettim. Şimdi sıra online işe alım ve mülakat teknikleri eğitimine geldi. Üstelik bu online eğitim sonucunda işe alım ve mülakat teknikleri sertifikasına da erişebilirsiniz.

Aldığınız eğitimin uzman eğitimcilerce verilmesini önemsersiniz. Bununla da yetinmezsiniz. Tekrar edebileceğiniz ve zengin içerikli dersler de olmalı. İstediğiniz zaman istediğiniz yerden eğitim alabilmek sizin en büyük lüksünüz. Bütün bunlara sahip bir enstitü var. Boğaziçi Enstitüsü verimli bir eğitim süreci geçirmenizi sağlar. Çünkü uzman bir kadroya ve özenle hazırlanmış bir eğitim programına sahiptir. Boğaziçi Enstitüsü’nde alacağınız online işe alım ve mülakat teknikleri eğitiminde işe alım ve mülakat tekniklerine dair her türlü bilgiye kavuşmuş olacaksınız. Eğitim sonucunda işe alım ve mülakat teknikleri sertifikası almaya hak kazanacaksınız. Bu sertifika sayesinde uzmanlığını belgeleyebilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizde bir adım öne çıkabilirsiniz. Boğaziçi Enstitüsü sertifikaları üniversite onaylıdır. Ayrıca uluslararası geçerliliği bulunmaktadır.

Boğaziçi Enstitüsü bünyesinde verilen online işe alım ve mülakat teknikleri eğitimini tamamladığınız takdirde aşağıdaki belgeler sizin olabilir:

 • Boğaziçi Enstitüsü işe alım ve mülakat teknikleri eğitimi Bitirme Sertifikası
 • Üniversite Onaylı işe alım ve mülakat teknikleri eğitimi Belgesi
 • Uluslararası Akredite olan İngilizce işe alım ve mülakat teknikleri eğitimi Belgesi

Alacağınız eğitimin sonunda edineceğiniz belgeler sizi iş yaşamınızda büyük fırsatların önünü açacaktır. Bütün yapmanız gereken Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformunu ziyaret etmek. Burada işe alım ve mülakat teknikleri eğitimi konusunda istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz. Sadece işe alım ve mülakat teknikleri eğitimi hakkında edindiğiniz bilgilerin yetmeyeceğini varsayıyorum. Bu sebeple sizin için ilgilenebileceğiniz eğitimlerin listesini yapacağım. Aşağıda gördüğünüz eğitimlerin üzerine tıklayarak bilgi edinebilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}