İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Nedir?
2021

İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Nedir?


İşe Alım ve Mülakat Teknikleri firmaların aradıkları pozisyon için doğru kişiyi bulmalarına yardımcı olmaktadır. İnsan kaynakları bu yöntem ile adayın güçlü ve zayıf yönlerini tespit etmektedir. İnsan Kaynakları personeli için Mülakat Tekniklerini öğrenmek başarınızı arttırarak kendinizi bir adım öteye çıkarmanıza yardımcı olmaktadır. Firmanıza başvuran adayın doğru kişi olup olmadığını anlamını sağlamaktadır. Teknikleri öğrenerek potansiyelinizi en iyi şekilde sergileyebilirsiniz. Mülakat, aday hakkındaki ilk izlenim olduğundan doğru teknik çok önemlidir. Mülakatı sorunsuz halletmek hem işveren hem de aday için süreci oldukça kolaylaştırmaktadır.

İK uzmanı olarak teknik bilginiz sayesinde, İşe Alım sürecinde adaylar arasından en öne çıkan kişiyi kolaylıkla bulabilirsiniz. Yönelttiğiniz sorularla pek çok şeyi ölçüp tartabilirsiniz. Zamanı iyi kullanmak ve doğru soruları sormak çok önemlidir. Adayın; öğrenme isteği, yetkinlikleri, çözüm kabiliyeti, kriz yönetimi, ekip çalışması gibi konulardaki tutumu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Deneyimlerine dair sorular yöneltebilirsiniz. Eleme ve karar verme mekanizması en sağlıklı şekilde bu yöntemlerle ilerlemektedir.

 

İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Nelerdir?

İşe Alım ve Mülakat Teknikleri içinde birkaç tanesi vardır ki doğru adayı bulmak için en çok bu yöntemlere başvurulur. En önemli Mülakat Tekniklerini sizler için sıraladık. İşte o teknikler!

 1. Klasik Mülakat: Aday ile birebir ve yalnız yapılan mülakat türüdür. Eleman arayan departman ve pozisyon hakkında bilgi verebilirsiniz. Adaydan beklentilerini anlatmasını isteyebilirsiniz. Pozisyon için uygunluk ölçümü yapabilirsiniz. Bu mülakat tekniği sohbet havasında geçmektedir. Sohbet havası adayı yanıltabilir. Bu sayede stres yönetimi ve iletişim kabiliyetini test edebilirsiniz. Adayın kendinden emin ve kararlı görünmesi faydalı bir harekettir.
 2. Davranış Belirleyici Mülakat: Adayın tecrübeleri ve deneyimleri ön plandadır. Geçmişte karşısına çıkan sorunları nasıl kontrol ettiğini öğrenebilirsiniz. Kriz yönetimi yetkinliğini ölçebilirsiniz. Şirkete uygun olup olmadığına bakmanız gerekmektedir. Aday hakkında bilgi sahibi olmaya dikkat etmelisiniz.
 3. Grup Mülakatı: İnsan Kaynakları personellerinden birkaç kişiyle gerçekleştireceğiniz mülakat türüdür. Daha önemlisi ise adaylar hep birlikte, bir grup halinde aynı anda değerlendirmeye alacaksınız. Amacı, bir ekip içinde nasıl davranış gösterdiklerini ölçmenizdir. Değerlendirme sürecinde birden fazla İnsan Kaynakları personeli olduğu için ortak karar vermeniz gerekmektedir.
 4. Panel Mülakatı: Yine birden fazla İnsan Kaynakları uzmanı ile girilen mülakat türüdür. Adaya sırayla sorular yöneltebilirsiniz. Cevapları herkes tarafından değerlendirilmektedir. Şirket için avantajı, hızlı karar veriliyor olmasıdır.
 5. Stres Mülakatı: Bu mülakat tekniği stres yönetimini çok ciddi bir şekilde ele almaktadır. Adayın stres ile başa çıkma kabiliyetini ölçebilirsiniz. İnsan Kaynakları personeli burada sınırları zorlamak durumundadır. Tavırları, soruları adaya mülakatın kötü gittiğini hissettirebilir. Bu tür bir ortamda nasıl tepki verdiğini incelemelisiniz. Hemen yelkenleri suya indiren bir aday elenmeye çok yaklaşmış demektir. Ondan beklenilen kendinden emin olmasıdır.
 6. Video Mülakatı: İş başvuruları online sistemden yapıldığından, aday ile aynı şehirde olmayabilirsiniz. Böyle durumlarda video mülakata başvurulur. Video mülakatı kayıt altına alabilirsiniz. Bu sayede adayları ayırt etmek kolay olacaktır. Video mülakat en az diğer Mülakat Teknikleri kadar önemlidir. Üstelik İnsan Kaynakları personeli olan sizin dikkatiniz, normalden daha fazla adayın üstünde olmalıdır. Jest ve mimikler çok önemlidir. Aday için iyi bir izlenim yaratmak, güler yüzlü olmakla başlamaktadır.

İşe Alım sürecinde Mülakat Tekniklerini bilmek ve başarıyla uygulamak kariyer hayatının ilk adımıdır. Stres yönetimi ve etkili iletişim ise kariyer hayatına giriş biletidir. Adayların kendilerini en iyi şekilde ifade ettiklerine ve çelişkiye düşmediklerine emin olmak İnsan Kaynaklarının görevidir.

Mesleğe başlarken İşe Alım ve Mülakat Tekniklerine hâkim olarak bir sıfır önde olabilirsiniz. İşe Alım ve Mülakat Teknikleri kursu bu yolda sizi destekleyen en faydalı yoldur. Deneme yanılma yöntemiyle zaman ve motivasyon kaybı yaşamadan başarılı mülakatlar gerçekleştirebilirsiniz.

 

İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Eğitimi Nasıl Alınır?

İşe Alım ve Mülakat Teknikleri kursu pek çok eğitim platformu tarafından verilmektedir. Sizin çalışma sisteminize en uygun Enstitüyü bulmanızda fayda vardır. Her eğitim platformunun kendine has çalışma yöntemi bulunmaktadır. Boğaziçi Enstitüsü uzman eğitimci kadrosuyla eğitimi en iyi şekilde tamamlamanıza katkı sağlamaktadır. Eğitim alabileceğiniz Enstitüler içerisinde en verimli eğitimi size sunmak için özenle çalışan eğitim kadrosu, işinde en iyilerden oluşmaktadır. İyi bir kariyerin ancak iyi bir eğitimle mümkün olduğunu bilen Enstitümüz, eğitim sürecini en verimli şekilde geçirmenize olanak sağlamaktadır.

İşe Alım ve Mülakat Teknikleri eğitimi yalnızca iş hayatınıza faydalı olmakla kalmaz. Aynı zamanda edindiğiniz yetkinlikler sosyal hayatınıza da yansımaktadır. Kişisel gelişime büyük katkı sağlayacak eğitim içeriği sizi hayatın her alanına hazırlamaktadır.

Sizin için özenle hazırladığımız Boğaziçi Enstitüsü onaylı eğitiminin ardından en doğru personeli seçebilirsiniz. Eğitimin sonunda artık İşe Alım tekniklerini en iyi şekilde öğrenmiş olacaksınız. İşe Alım ve Mülakat Teknikleri kursu sonunda alacağınız sertifika sizi daima bir adım öne çıkarmaktadır. Boğaziçi Enstitüsü eğitim sertifikası uluslararası geçerliliğe sahiptir. Bu sayede dilediğiniz her yerde kullanabilirsiniz.

 

Online İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Eğitimi

Enstitümüzden alacağınız online İşe Alım ve Mülakat Teknikleri kursu tamamen sizin programınıza göre şekillenmektedir. İşe alım sürecinden tutun işe alım aşamalarına kadar bilmeniz gereken her şeyi online olarak öğrenebilirsiniz. Mülakat türlerinin detaylı incelenmesi ve yetkinliklerin değerlendirmesi süreçlerine dair detaylara hâkim olabilirsiniz.

Boğaziçi Enstitüsü bünyesinde alacağınız online İşe Alım ve Mülakat Teknikleri eğitimi ile kariyer hayatına en iyi şekilde başlayabilirsiniz.

Eğitimi başarıyla tamamladıktan sonra 3 farklıyı belgeye sahip olacaksınız. O belgeler şunlardır:

 1. Boğaziçi Enstitüsü İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Eğitimi belgesi
 2. Üniversite onaylı İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Eğitimi belgesi
 3. Uluslararası akredite sahip olan İngilizce İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Eğitimi belgesi

İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Sertifikası sahibi olduktan sonra hem kariyer hayatınızda hem de sosyal hayatınızda yaşadığınız atılımı fark edeceksiniz. Hayat boyu eğitim şart. Eğitime verdiğiniz emeğin karşılığı ise alanında uzman insanlar ile çalışmaktır. En pahalı şey zamandır. Zamanınızı boşa harcamamak için Boğaziçi Enstitüsünün gerçekleştirdiği eğitimlere katılabilirsiniz. Şimdi tam sırası!

Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformu bünyesinde alacağınız İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Eğitiminin yanında yardımcı olacak ve yetkinliğinizi arttıracak diğer eğitimler aşağıdaki gibidir:

 

İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Sertifikası Ne İşe Yarar?

İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Sertifikası alanınızda uzman olduğunuz kanıtıdır. İnsan Kaynakları firmanın en önemli departmanlarından biridir. Bu alanda istihdam edilecek kişilerin yetkin olması firma için hayati önem taşımaktadır. Alacağınız eğitimi taçlandıran sertifika ile yeni başvurularda kariyerinize önemli bir destek sağlayacaktır. Bunun yanında hali hazırda çalıştığınız firmada başarı yüzdeniz artacak. İletişim kabiliyetiniz güçlenecek ve doğru kişiyi bulma işinde uzman olacaksınız. Bütün bu kabiliyetleri Enstitümüz ile aldığınız eğitimle kazanacaksınız.

Sürekli değişim ve dönüşüm içerisinde olan iş hayatında yeniliklerden haberdar olmak çok önemlidir. Kendinizi geliştirme serüveninden kopmamanız gerekmektedir. Bu sayede hem firmanıza hem de kendi kariyerinize destek olabilirsiniz. Eğitim bitmeyen bir süreçtir. Alanında yetkin olmak için yılların geçmesini beklemenize gerek yok. Boğaziçi Enstitüsü özenle hazırladığı eğitim programlarını sizler için vermektedir. Eğitimle kalın!

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}