Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-25T14:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
İşaret Dilinin Önemi

İşaret Dilinin Önemi


Hayatımıza toplumsal bilinçlenme adına hızlı bir giriş yapan ve çoğu kişi tarafından öğrenilmek istenen işaret dili nedir? İşaret dili; geçmişten günümüze varlığını sürdüren, işitme ve konuşma engelli kişiler tarafından kullanılan bir iletişim aracıdır. Bu iletişim aracı zamanla sadece engelli kişiler arasında değil onlarla iletişim kurmak isteyen yakın çevresi tarafından da öğrenilmeye başlanmıştır.

Tarihsel gelişimi eskilere dayanan bu dil, günümüzde tüm alana yayılarak zorunlu hale gelmiştir. Engelsiz dünya olarak yola çıkılan ve her geçen gün daha fazla bilinçlenen toplumlar tarafından iletişim teknikleri daha fazla gelişme göstermiştir. İş hayatında, günlük yaşamda ve ailenizde karşılaştığınız bu durum için daha bilinçli bir yol izleyerek eğitim haline dönüştürülmüştür.

Bugün birçok okul, sektör, kurum ve kuruluş engelli çalışan ve öğrenciler ile birlikte toplum bilincini oluşturmuştur. Bu konuda eğitim alanının desteği ile birçok üniversitede işaret dili ders olarak verilmektedir. Günlük yaşamda; spor, dernek, hastane, tapu, vergi dairesi, kamu çalışma alanları, Emniyet, Adliye gibi birçok özel, kamu kurum ve kuruluşlarında ihtiyaç duyulan bir dil olmuştur.

İşaret Dili Tarihsel Gelişimi

İşaret dilinin evrensel bir dil olduğu kanısına 1616 yılında varan Giovanni Bonifaccio'dan daha önceki yıllarda ilk keşfeden kişi 1576 yılında Girolomo de Cardan olmuştur. İşitme engellilerin konuşmaya çalışmak adına soyut kavramları anlatabildiğini fark etmiştir. Filozof Condillac tarafından 18. yy'da ise işaret dilinin jest kullanılarak oluştuğunu söylemiştir.

Eskiden tamamen işitme engellilerin bir araya getirilmesiyle eğitim kurumlarında bazı kelimeler oluşsa da bazı aileler kendi işaret dillerini geliştirmiş ve bu konuda ilerleme kaydedilmemiştir.

1700 yılında işaret dili farklı gramer yapısı ile müfredata alınmıştır. Thomas Gallaudet ise 1817'de ilk işitme engelliler için eğitim kurumunu kurdu. Türkiye topraklarında ise Evliya Çelebi notları dayanak gösterildiğinde 1500 yıllarında Osmanlı saray mahkemelerinde iletişim adına işitme engellilerin çalıştığı biliniyor.

Yıldız Sağırlar okulu ise Türkiye tarihinde 1902 yılında II. Abdulhamit öncülüğünde açılan ilk kurumdur. Batı tarafından geliştirilen işaret dili kullanılmadığı için gelişme kaydedilememiştir.

Günümüzde ise birçok üniversitede ders olarak görülmekte, işaret dili eğitim ve programları ile yaygınlaştırılmaktadır. Kurum olarak biz; tarihsel süreçte en başarılı dönemde yer almaktan ve sizlere işaret dilinin önemi ve değerini, benimsenen son tekniğini öğretmekten mutluluk duyuyoruz.

İşaret Dili Özellikleri

İşaret dili birçok özelliği barındıran ve ortadan tüm engelleri kaldıran kapsamlı bir dil. Anlatımı ve ifade tekniği jestlere dayalı olup, oldukça kolay bir ifade biçimidir.

Özellikleri;

 • Soyut kavramlarda evrensel bir dildir.
 • Vücut dili ile kullanılır.
 • Kendine özgü gramer tekniği vardır.
 • Soyut kavramlara ait işaretler ortak kullanılır.
 • Ülke dillerine göre işaret dilleri farklılaşır.
 • Soru eki bulunmaz.
 • Kelimeler ek almaz.
 • Soru kelimeleri jest ve mimiklerle ifade edilir.

Bütün bu özelliklerden anlaşılacağı üzere, ortak diller olduğu gibi bulunduğu coğrafi bölgeye göre değişiklik gösteriyor. Yurtdışında farklı dil konuşan bir işitme ve konuşma engelli kişi, kendisini farklı kelimelerle ifade ediyor.

İşaret Dili Sertifikası Ne İşe Yarar?

Sıklıkla karşılaştığınız eğitim programları arasında bulunan işaret dili sertifikası ne işe yarar onu inceleyelim. İşaret dili eğitim programına katılmanız adına birçok nedeniniz olabilir. Bu nedenler arasında eğitimci olmanız, yakın çevreniz, toplumla kesintisiz iletişim ve engelleri ortadan kaldırmak gibi haklı sebepler sıralanabilir.

İşaret dili toplumu bir bütün yapan en faydalı ve özgün dildir. Eğitim programımıza katılma sürecinizde, gerekli tüm teknik, bilgi ve vücut dilini doğru kullanmak adına yöntemleri öğrenmiş olacaksınız.

İşaret dilinin yaşama katkısı;

 • İş hayatında etkili iletişim
 • Müşterilerle etkili iletişim
 • Öğrencilerle etkili iletişim
 • Aile ile etkili iletişim
 • Çevre ile etkili iletişim

Bu faydalar kişisel gelişiminiz adına oldukça önemlidir. İşaret dili öğrenmek için bir nedene ihtiyacınız yok. Günümüzde Türkiye'de 3 milyon işitme ve konuşma engelli vatandaşımız mevcut. Bu rakam göz önünde bulunduğunda öğrenmenin ne denli önemli olduğunu anlamanız mümkün.

Hastanede, yolda, işyerinde, okulda, devlet kurumlarında kısacası gittiğiniz her noktada karşılaşmanız mümkün olan bireylerin ihtiyaçlarını anlayabilmek ve çözüm bulabilmek toplumsal bir görevdir.

İşitme Engelliler Federasyonu tarafından onaylı olan sertifika 50 saatlik eğitim onaylı olarak tarafımızdan verilmektedir. Eğitimlerimiz; işaret dili konusunda uzman eğitimciler, akademisyenler tarafından verilmektedir. Aynı zamanda Enstitü statüsünde verilen eğitimlerimiz ICSE onaylı olduğundan Avrupa'da kullanılabilir bir sertifikadır.

İşaret Dili Öğrenme Teknikleri

Her dilin gramer yapısı, anlatım biçimi ve tekniği olduğu gibi işaret dili öğrenme teknikleride kendine özgü bir yönteme sahiptir. Eğitim kurumu olarak, programlarımız arasında oldukça önemli bir yere sahip olan işaret dili eğitimlerimizde; video, görsel, online eğitim, kitap ve sözlükler kullanılan materyaller arasındadır.

Online eğitim hizmeti ile özel hazırlanmış eğitim videoları ve çalışma sistemi ile işaret dilinizi alarak yaşamınıza daha bilinçli olarak devam edebilirsiniz. İşaret dili hususunda uzun yıllar çalışmalar yapmış değerli akademisyenler, alanında uzmanlaşmış eğitimciler tarafından verilen eğitimler oldukça kapsamlı ve detaylı olarak sürece yayılır.

Eğitim sonunda görsel ve uygulamalı olarak gördüğünüz tüm bilgileri kalıcı olarak kullanabilme imkânınız olur. Eğitimlerde geçici değil kalıcı öğretme teknikleri kullanıldığı için, tüm bilgiler taze ve iletişime her zaman hazır olarak belleğinize işlenir. Eğitim sonrası yapacağınız bilgi akışı ve egzersizler ile yaşamınıza dahil edeceğiniz dostlarınızla sorunsuz iletişim kurmanız mümkün hale gelir.

Yaşamınıza kazandıracağınız en değerli katkılardan biri olacak. Bir dil bir insan bilinci ile 3 milyon işitme ve konuşma engelli bireyin dünyasına siz de dahil olabileceksiniz. Arada engellerin olmadığı ve eğitim sürecinize farkındalık katacağınız bu sertifika programımıza dahil olmanızı umut ederiz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?