Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-11-30T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
İşaret Dili Uzaktan Eğitim

İşaret Dili Uzaktan Eğitim


Uzaktan Eğitimle İşaret Dili Öğrenme

Doğuştan ya da sonradan konuşma ve duyma yetilerini kaybetmiş olan kişilerle etkili bir iletişim kurmak için, online eğitimle işaret dili öğrenme mümkün olmaktadır. Yani uzaktan bir eğitimle, yüz yüze eğitime gerek kalmadan da bu dili öğrenebilir ve hatta işaret dili sertifikası alabilirsiniz. Her zaman alanında en kapsamlı eğitim programlarını hazırlayan Boğaziçi Enstitüsü, uzaktan eğitimle işaret dili öğrenme konusunda da kapsamlı bir program sunmaktadır. 

İletişim tanımlarında özellikle beş duyuya vurgu yapılsa da, toplumda %10 oranında duyma ve konuşma yetisini kaybetmiş insanların olması işaret dilini ön plana çıkarmaktadır. Alacağınız işaret dili eğitimi sayesinde, konuşma ve duyma yetisini kaybeden yakınlarınızla ya da tanıdıklarınıza çok rahat bir şekilde iletişim kurabilir ve aynı zamanda iş dünyasında farklı birçok avantaja sahip olabilirsiniz.

Uzaktan Eğitimle İşaret Dili Öğrenme 

Her şeyden önce bize bireysel olarak sunacağı avantajların dışında, ancak işaret dili ile iletişim kurulabilen bireylere gündelik hayatımızda kolaylıklar tanımak ve kendimize pozitif bir değer katmak için dahi, işaret dili eğitimi alınabilir. 

Online işaret dili eğitimi, yüz yüze eğitim metodunun tam tersine bir uzaktan eğitim sistemidir. Bu sistemle rahat olduğu kadar kısa sürede işaret dili öğrenebilir ve gündelik hayatınızda, konuşma ve duyma yetisinden yoksun insanlarla iletişim kurabilirsiniz. 

İşaret dili eğitimi boğaziçi enstitüsü

Online İşaret Dili Eğitimi Önemi Nedir? 

Boğaziçi enstitüsü tarafından verilen bu eğitimlere katılarak, başarı sağlamanız durumunda iki sertifika sahibi olabilirsiniz. Bu sertifikalardan biri, uluslararası düzeyde geçerliliğe sahip ICSE onaylı bir sertifikadır. 

Eğitimi tamamlamanız halinde, işitme ve konuşma engelli bireylerle el işaretleri sayesinde kelimeleri rahatlıkla anlayarak ve aktararak iletişim kurabilirsiniz. Online sertifika eğitimi, yüz yüze eğitime katılma imkânı olmayan kişiler için farklı avantajlar sunmaktadır. 

Online eğitimin avantajları, genel hatlarıyla şu şekildedir. 

 • Yüz yüze eğitim sisteminde ders gün ve saatlerinde, eğitim kurumuna gelmeniz gerekirken online işaret dili eğitimi için böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. 
 • Eğitim kurumuna gitmenize gerek kalmayacağı için, yol masrafı ve yolda geçen zaman kaybı gibi sıkıntıların sizinle bir ilgisi olmayacaktır. 
 • Yüz yüze eğitim belirli bir süre içerisinde tamamlanması gerekirken, uzaktan eğitimde böyle bir zorunluluk yoktur. Size verilecek derslere tam olarak çalışıp kendinizi hazır hissettiğinizde, ilk yapılacak sınava katılarak başarı elde etmeniz yeterlidir. 
 • Uzaktan eğitimde anlamadığınız yeri video veya farklı materyaller kullanarak, defalarca tekrar edebilirsiniz. 
 • Bu eğitimi alırken aynı zamanda sorunsuz bir şekilde, gündelik işlerinize rahatlıkla devam etmeniz mümkündür. Aslında online işaret dili eğitimi öne çıkaran en önemli özellik de, buradadır. Yüz yüze eğitime katılma imkanı bulunmayanlar, eğitimlerden mahrum kalmamak için bu eğitim metodunu seçebilirler.

İşaret Dili Sertifikasının Sunmuş Olduğu Kolaylıklar

Alacağınız eğitim, sizlerin daha nitelikli bir birey olmanıza katkı sunacaktır. Yasalar gereği belirli kapasiteye sahip işyerlerinin belirli oranda engelli birey çalıştırma zorunluluğu vardır. İşletmelerde genellikle çalışma verimini düşürmemek için, konuşma ve duyma engelli vatandaşlarımızı istihdam etmeyi tercih etmektedir.

İşaret dilini öğrenen ve bunun karşılığında sertifika sahibi olanlar, iş alımlarında biraz daha öncelikli duruma düşebilirler. Nihayetinde diğer başvuru sahiplerine göre, ekstra bir nitelik sahibi olmak söz konusudur.

Bununla birlikte işyerindeki terfilerde de, üstleriniz yine farklı özellikler arayacaktır. Diğer alternatiflere göre sizin daha nitelikli olmanıza imkân verecek bir sertifika sahibi olmanız, bazı durumlarda terfi için tercih edilme sebebi olmanızı sağlayabilir.

Sertifika sahibi olan kişilerin işaret dili bilen kişilerin istihdam edildiği yerlerde, iş bulma olasılıkları fazladır. Özellikle de Boğaziçi Enstitüsü gibi prestijli bir sertifika sahibi olmak, daha öncelikli olmanız için ayrı bir nedendir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?