Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
İşaret Dili Nedir? Nasıl Öğrenilir?

İşaret Dili Nedir? Nasıl Öğrenilir?


İnsanlar arası en önemli unsurlardan birisi olan iletişim her birey için olmazsa olmaz işlevlerden birisidir. Gerek beden diliyle gerekse karşılıklı etkileşim ve konuşma yöntemleri ile kurabildiğimiz iletişim bazı bireyler için maalesef konuşma yöntemiyle mümkün olamamaktadır. Özellikle işitme engelli bireyler için konuşma kanallı iletişim, yaşamlarındaki en büyük boşluk ve sıkıntıdır. Ülkemizde 3 milyona yakın işitme ve konuşma engelli birey bulunmaktadır.

Ancak bu konu çözümsüz bir durum olmamakla birlikte çok uzun yıllardır her ülkede farklı formlarla işaret dilleri geliştirilmiştir.  Peki, işaret dili nedir? Nasıl öğrenilir?

İşitme diline ilişkin ilk gelişmeler 1576 yılında Girolomo de Cardano’nun işitme engellilerin bir takım soyut kavramları anlatabildiğini saptamasıyla başlar. 1616 yılında Giovanni Bonifaccio ise insanların birbiriyle işaretleşmesinin evrensel olduğunu savunmuştur. 18. Yüzyılda Filozof Condillac ise esas olarak işaretleşerek oluşan iletişimin birtakım jetlerden türediği fikrini ortaya atmıştır.

1700’lü yıllarda kullanılan işaretleşme sistemi ise bir dil olarak kabul edilmiş ve eğitim müfredatına girmiştir.

İşaret dilinin kendi tarihsel sürecimizdeki gelişimi ise kesin bilgi ve tarihlere dayanmamakla birlikte Evliya Çelebi’nin notlarından elde edilmiştir. Evliya Çelebi’nin notlarında Osmanlı Sarayında mahkemelerde işitme engelli kişiler olduğunda iletişimi sağlamak için işitme engelli kişilerin görev yaptıkları yazmaktadır. Bugünkü kullanılan işaret dilinin temelleri ise 1902 yılında II. Abdülhamit tarafından açılan Yıldız Sağırlar Okulu’nda atılmıştır.

İşaret Dili Nedir?

Ayrı bir dil ve iletişim özelliğine sahip olan işaret dili nedir? Ne gibi özelliklere sahiptir? Dilsel ve işitsel anlamdaki yetilerini kullanamayan işitme ve konuşma engelli bireylerin kendi aralarında iletişim kurmak için el hareketleri, jestler ve mimikler aracılığıyla yapılan işaretlerin tümüne işaret dili denilmektedir.

İşaret dilinin genel özellikleri ise;

 • Belli bir gramer yapısının bulunması
 • Soyut kavramlar için ortak işaretlerin kullanılması
 • Soyut kavramlar için beden dilinin daha çok işe yarayan bir yöntem olması ve
 • Her ülkenin farklı bir işaret diline sahip olmasıdır.

İşaret Dili Nasıl Öğrenilir?

İşaret dili için işitme ve konuşma engelli bireyler için uzun yıllardır örgün eğitim veren kurumlar bulunmaktadır. Peki, işitme ya da konuşma engelli değilseniz ama herhangi bir ihtiyaçtan ya da özel bir istekten dolayı öğrenmek istiyorsanız işaret dili nasıl öğrenilir?

İşaret dilini öğrenmek zor bir süreç değildir. Hatta günümüzde online eğitim programları da oluşturulan işaret dili eğitimi gittikçe kolaylaşmıştır. Online eğitim için ihtiyaçlarınız ise sadece bilgisayar ve mobil cihazınızın yanında aktif bir internet bağlantısıdır. İstanbul Boğaziçi Enstitüsü olarak sizlere kaliteli bir işaret dili kursu veriyoruz. Türkiye İşitme Engelliler Federasyonu işbirliğiyle hazırlanan bu eğitim işaret dilini öğrenmenin en etkili yoludur.

İşaret Dili Ne Kadar Zamanda Öğrenilir?

Özellikle uzaktan eğitim modeli üzerine kurulu olan işitme dili ne kadar zamandaöğrenilir sorusu için, öncelikle programın bireysel öğrenme hızına göre tasarlandığını belirtelim. Eğitim programlarının ortalama olarak bitirilme süreleri 10 gündür. Eğitimlerinize istediğiniz zaman katılabilir ve hatta tekrar edebilirsiniz.

işaret dili eğitimi

İşaret Dili Öğrenmek Zor mu?

İşaret dili öğrenmek zor mu? derseniz, işaret dilini bir anlamda yabancı bir dil öğrenmek gibi algılamalısınız. Ancak artık günümüzde işaret dili öğrenimini kolaylaştıran birçok teknik uygulanmaktadır. Bu teknikler birebir katılabileceğiniz kurs programları ile olabileceği gibi örneğin Boğaziçi Enstitüsü gibi online eğitim veren kurumlarda da uzaktan eğitim modeli uygulanarak verilebilmektedir. Eğitim süresinin 10 gün gibi kısa bir süre olduğu dikkate alınırsa aslında eğer siz de gerçekten istiyorsanız işaret dilini öğrenmek o kadar da zor olmasa gerek. 

İşaret Dili Kursu Ne İşe Yarar?

İşaret dili kişinin tek başına çalışmada içinden çıkamadığı haller alabilir. Sonuçta işaret dili kendine ait kuralları olan ayrı bir dildir. Bu anlamda bir kurs desteği almak bu konuda büyük kolaylık sağlayacaktır. Eğer çalışıyorum ve zamanım yok diyorsanız Boğaziçi Enstitüsü gibi uzaktan eğitim modeli ile çalışan kurslardan yararlanabilirsiniz. Ayrıca bunun dışında işaret dili kursu ne işe yarar? diyorsanız, işaret dili kursu size bir sertifika sağlar. Kısaca işaret dili kursu ne işe yarar sorusunun cevabı işitme Engelliler Federasyonu onaylı bir sertifika ile iş olanakları açısından birçok kapıyı aralamasıdır.

İşaret Dili Evrensel midir?

İşitme ve konuşma engelli kişilerin kendi aralarında iletişim kurarken el hareketleri, jest ve mimiklerini kullanarak iletişim kurdukları dile işitme dili denilmektedir. Peki işaret dili evrensel midir diye soracak olursak, işitme dili evrensel değildir. Her ülkeye hatta bölgelere göre bile değişiklik gösterebilen işaret dili çeşidi olarak dünyada 100’den fazla işaret dili olduğu bilinmektedir.

İşaret Dili Sertifikası Nasıl Alınır?

İşaret dili sertifikası nasıl alınır? İşaret dili sertifikası ne işe yarar?  İşaret dili sertifikası alabilmeniz için yapmanız gereken şey öncelikle uluslar arası kamusal ve özel alanlarda geçerliliği olan bir sertifika sağlayan bir kurs bulmaktır. Bu kurslar örgün olabileceği gibi uzaktan eğitim veren kurslar da olabilmektedir. Uzaktan eğitim modeli ile eğitim veren programlar için yaklaşık olarak eğitim süresi 10 gündür. Eğitiminizin ardından aldığınız eğitim dahilindeki konulardan bir sınava tabii tutulacaksınız. Bu sınavdan başarılı olduğunuz takdirde sertifikanızı dilerseniz elden dilerseniz kargo vasıtasıyla kurumun göndermesini talep edebilirsiniz. Ve almış olduğunuz işitme dili sertifikası ile birçok alanda iş arayabilir ya da sosyal yaşamınızda işitme ve konuşma engelli bireylerle özgürce iletişim kurabilirsiniz.     

İşaret Dili Sertifikası Ne İşe Yarar?

İşaret dili kursunuzun sonunda eğitim sürecinde öğrenmiş olduğunuz bilgiler hakkında bir sınava tabii tutulursunuz. Yapılan sınavda başarılı olduğunuz takdirde tüm uluslararası özel ve resmi kurumlarda geçerli olan bir sertifika alırsınız.

İşaret dili sertifikanız sayesinde;

 • Tüm kamu kurum ve kuruluşlarında
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda
 • Adalet, Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıklarında
 • Diyanet İşleri Başkanlığında işaret dili tercümanı ve eğitmeni olabilirsiniz.

Bunun dışında Dernek ve Spor Kulüplerinde, Adliyelerde, Noter, Tapu daireleri, Hastaneler, basın organları ve bankalar gibi birçok yerde tercümanlık yapabilirler.      

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?